Układanie płyt chodnikowych i ażurów – co wpływa na cennik wykonania?

Cena za m2 robocizny, a specyfika zlecenia

Cena układania płyt ażurowych i chodnikowych może być dość zróżnicowana. Cennik usługi będzie zależny od kilku kluczowych czynników. Pierwszym jest stopień skomplikowania i rozmiar całego przedsięwzięcia. Im prostsze zlecenie, tym na ogół atrakcyjniejsza cena za m2 robocizny. To samo dotyczy większych inwestycji. Przy dużym metrażu do wykonania, łatwiej jest wynegocjować atrakcyjniejszą stawkę za m2 usługi.

Układanie płyt chodnikowych i ażurów komplikuje się w przypadku nierównomiernego ukształtowania terenu. W tym przypadku musimy liczyć się z koniecznością wykonania prac dodatkowych. Układanie płyt betonowych i ażurów poprzedza się wyrównaniem i ustabilizowaniem podłoża. Na skarpie można wykonać dodatkowe wzmocnienie płytami Jumbo. Wszystkie usługi dodatkowe zwiększą cennik robocizny.

Trzeci, kluczowy czynnik to stopień skomplikowania prac. Układanie płyt betonowych lub ażurów na prostym odcinku oznacza najmniejszy poziom skomplikowania usługi. Przy krętych szlakach komunikacyjnych i różnych wysokościach, zwiększa się czasochłonność układania, a tym samym rośnie cennik robocizny.

Cena za m2 robocizny może być też podyktowana samą specyfiką płyt. Stawki za układanie płyt o typowym formacie (np. 50x50 cm) będą atrakcyjniejsze w porównaniu do cenników za układanie płyt małoformatowych (np. 35x35 cm) lub wielkoformatowych. Ostateczna cena układania płyt ażurowych lub chodnikowych powinna być ustalona w indywidualnym kontakcie z wykonawcą.

Warto zauważyć, że cenniki usług różnią się w zależności od lokalizacji. Najwięcej za układanie płyt chodnikowych i ażurów zapłacimy w centrach dużych miast (głównie w Warszawie). Znaczenie atrakcyjniejsze stawki robocizny możemy zaobserwować w mniejszych miejscowościach, przeważnie we wschodniej Polsce.

Układanie płyt betonowych i ażurów – cennik materiałów

Cena za m2 robocizny nie zamyka naszych wydatków poniesionych na rzecz wykonania szlaków komunikacyjnych. Bardzo ważny będzie także wybór materiałów. W ofercie sprzedaży znajdziemy wiele płyt o standardowym formacie 50x50 cm, płyty 35x35 cm, a także produkty 40x60 cm lub 30x30 cm. Wybór powinien być podyktowany indywidualnymi wymaganiami inwestora oraz specyfiką szlaku komunikacyjnego. Na alejkach i ścieżkach, po których poruszamy się wyłącznie pieszo, wystarczą płyty o grubości 4 – 5 cm. Przy podjazdach i uliczkach należy już zastosować masywniejsze i odporniejsze płyty, które dobrze poradzą sobie z większym obciążeniem pojazdów. W tym przypadku zaleca się układanie płyt betonowych lub ażurów o grubości 7 – 8 cm. Na ogół im grubszy i bardziej wytrzymały będzie materiał, tym wyższy cennik jego zakupu.

Układanie płyt chodnikowych i ażurów z pewnością wpłynie na wygląd posesji. Dlatego warto zapoznać się z aktualną ofertą sprzedaży. Producenci oferują płyty o różnorodnej kolorystyce i walorach wizualnych. Niektóre płyty ozdobne imitują drewno lub kamień, a ich ułożenie na szlakach komunikacyjnych znacząco podnosi walory dekoracyjne ogrodu. Płyty dekoracyjne są nieco droższe od typowych ażurów i płyt chodnikowych na podjazdy.

Inna może być także cena płyt Jumbo, które montujemy na skarpie. W niektórych przypadkach konieczna jest też dodatkowa palisada lub inne, nietypowe obrzeża betonowe. Ze względu na dużą różnorodność cen i dostępność wielu materiałów, warto zapoznać się z aktualnymi ofertami producentów i ustalić, ile kosztuje interesujące nas rozwiązanie.