Najczęstsze czynniki wpływające na koszt malowania mieszkania

Nie istnieje uniwersalna odpowiedź na pytanie, ile kosztuje malowanie pokoju czy całego mieszkania. Cennik malarski może być dość zróżnicowany. Na koszt malowania mieszkania z pewnością wpłynie metraż pomieszczeń. Im więcej powierzchni do malowania, tym wyższy cennik całkowitej usługi, ale i większa możliwość wynegocjowania atrakcyjniejszej stawki za m2.

Cennik malarski będzie różnił się także w zależności od ilości warstw i stopnia skomplikowania prac. Prace malarskie mogą być poprzedzone przygotowaniem podłoża i naprawą ubytków w ścianach. Są to usługi wyceniane dodatkowo i wpływające na ostateczny koszt malowania mieszkania. W wielu przypadkach trzeba też przeprowadzić gruntowanie podłoża. Działanie ma na celu wyrównanie chłonności ścian i sufitów oraz zmniejszenie ilości wymaganych warstw powłoki malarskiej. Ustalając cennik malarski, warto zapoznać się z zakresem prac. Niektórzy wykonawcy obliczają koszt w przeliczeniu na naniesienie dwóch warstw farby, inni zapewniają wykonanie trzech warstw i gruntowanie. Zakres prac z pewnością wpłynie na wycenę całego przedsięwzięcia.

Analizując koszt malowania mieszkania, warto wziąć pod uwagę lokalizację. Cennik malarski różni się w zależności od rejonu naszego kraju. Najwyższe ceny firm malarskich odnotowuje się w centrach dużych miast, głównie w Warszawie. Koszt malowania mieszkania w niewielkiej miejscowości (głównie we wschodniej Polsce) może być o kilkanaście procent niższy.