Co to jest aeracja i wertykulacja trawnika?

Elegancki, intensywnie zielony i zadbany trawnik wygląda bardzo elegancko. Niestety dla uzyskania optymalnego efektu nie wystarczy samo koszenie trawy, a pielęgnacja trawnika okazuje się dość czasochłonna. Trawnik może wyglądać mniej efektownie po każdym sezonie letnim. Wszystko za sprawą upałów, przesuszenia podłoża lub przeciwnie, gnicia korzeni wywołanego długotrwałymi deszczami. Nadmierne zawilgocenie może prowadzić do rozrostu grzybów i osłabić system korzeniowy. W tym przypadku nie wystarczy jedynie popularne wapnowanie trawnika. Rozwiązaniem wielu problemów staje się dobrze przeprowadzona rekultywacja.

Szeroko pojęta rekultywacja trawnika pozwala na utrzymanie optymalnego stanu systemu korzeniowego. Jedną z podstawowych prac jest wertykulacja. To nieskomplikowany zabieg pielęgnacyjny, który obejmuje wykonanie pionowych, dość płytkich nacięć w trawniku. Działanie ma na celu rozluźnienie gleby, jej napowietrzenie, a ponadto zapobiega rozwojowi grzybów i różnego rodzaju bakterii. Dzięki wertykulacji możemy pozbyć się starej darni, a do systemu korzeniowego traw ponownie będzie dostawać się więcej tlenu i składników odżywczych. Regularnie wykonywana wertykulacja jest jedną z podstawowych prac pielęgnacyjnych, pozwalających na uzyskanie optymalnych efektów.

Rekultywacja trawnika może także polegać na przeprowadzeniu aeracji. Jest to nakłuwanie ziemi na większą głębokość. Aeracja dobrze napowietrza glebę i pozwala na wyrównanie darni. Na ogół wykonuje się ją dla wzmocnienia systemu korzeniowego oraz ułatwienia nawadniania. Aeracja i wertykulacja to z pozoru dość podobne procesy, jednak wyglądają nieco inaczej. Jak już wspomnieliśmy, aeracja to nakłuwanie trawnika. W przypadku wertykulacji przeprowadza się nacinanie, co stanowi silniejszą ingerencję w system korzeniowy. Aeracja i wertykulacja wykonywane są w innych porach roku i często stanowią swoje uzupełnienie.

Aeracja i wertykulacja – kiedy potrzebna jest rekultywacja trawnika?

Wertykulacja trawnika powinna być przeprowadzona nie wcześniej niż dwa, trzy lata po wysiewie trawy. Prace wykonane we wcześniejszym terminie nie wpłyną na poprawę stanu traw. Istnieją dwa optymalne terminy, w których możemy wykonać prace. Pierwszy to okres wiosenny, najczęściej od końca marca do kwietnia. Warto pamiętać, że wertykulacja może być przeprowadzona dopiero po ustaniu nocnych przymrozków. Najlepiej byłoby, gdyby gleba była lekko wilgotna, co ułatwi dotarcie wertykulatora na odpowiednią głębokość. Przed wertykulacją należy skosić trawnik. W niektórych przypadkach dobrze sprawdza się także wapnowanie trawnika przed wertykulacją. Po zakończeniu rekultywacji, trawnik należy bardzo dokładnie wygrabić.

Drugi dobry termin na wertykulację to jesień. Dobrym okresem jest końcówka września i początek października. Wertykulacja przeprowadzona w tym terminie przygotuje trawnik na następny sezon i pomoże w zagęszczeniu trawy w przyszłym sezonie.

W podobnych terminach przeprowadza się aerację. Pierwsza aeracja powinna być przeprowadzona około dwóch lat po wysiewie traw. Możemy przeprowadzić ją na wiosnę (najpóźniej do maja) lub na jesień. Wybierając termin jesienny, warto przeprowadzić pracę najpóźniej do listopada.

Cena wertykulacji trawnika – co wpływa na koszt robocizny?

Chcąc ustalić, ile kosztuje wertykulacja trawnika, musimy określić kilka podstawowych założeń. Pierwszym jest rozmiar trawnika i zakres prac do wykonania. Jest to bardzo ważna zmienna, wpływająca na ostateczny koszt całego przedsięwzięcia. Cena wertykulacji trawnika o niewielkim metrażu i skomplikowanym kształcie będzie wyższa (w przeliczeniu za m2 robocizny), niż cena wertykulacji trawnika o znacznie większym metrażu. Im większa przestrzeń, tym większe możliwości wynegocjowania atrakcyjniejszej stawki za m2. W niektórych przypadkach liczona jest godzina pracy ogrodnika, jednak znacznie częstszym przelicznikiem jest rozliczenie w oparciu o powierzchnię do rekultywacji.

Cena za m2 trawnika może być też zależna od zakresu prac. W niektórych przypadkach wystarczy sama aeracja, w innych konieczne będzie wapnowanie trawnika i wertykulacja. Im więcej prac do wykonania, tym wyższy koszt usługi ogrodnika.

Warto także zauważyć, że cena wertykulacji trawnika jest w dużym stopniu uzależniona od lokalizacji. Różnice cen obowiązujących w firmach działających w różnych regionach naszego kraju wynoszą przynajmniej kilkanaście procent. Najdroższa godzina pracy ogrodnika, czy stawka za m2 usługi obowiązuje w większych miastach wojewódzkich, głównie w Warszawie. Średnia cena wertykulacji trawnika w Warszawie może być odczuwalnie wyższa od stawki za taką samą usługę, ale przeprowadzoną na terenie niewielkiej miejscowości. Najmniej za wapnowanie trawnika, aerację czy wertykulację płaci się w niewielkich miasteczkach we wschodniej części kraju.

Ostatnim, bardzo istotnym czynnikiem jest doświadczenie ekipy wykonawców. Godzina pracy ogrodnika może być zależna od jego renomy. Im większe doświadczenie i lepsza opinia o danych wykonawców, tym na ogół wyższa cena za m2 trawnika. Najwyższe stawki przeważnie odnotowuje się w dużych firmach, które świadczą usługi kompleksowe. Możemy w nich zamówić projekt ogrodu, jego założenie i późniejsze utrzymanie w optymalnym stanie.