Resekcja żołądka – na czym polega operacja?

Otyłość staje się coraz poważniejszym problemem współczesnej cywilizacji. Nadmierna masa ciała niesie za sobą wiele konsekwencji zdrowotnych. W niektórych przypadkach jedynym skutecznym rozwiązaniem walki z otyłością okazuje się resekcja żołądka.

Operacja zostaje wykonana w znieczuleniu ogólnym i może obejmować podwiązanie lub całkowite wycięcie żołądka. Pełne wycięcie żołądka stosuje się w przypadku walki z nowotworem. Rak żołądka często rozpoznaje się w zaawansowanym stanie, a całkowite wycięcie żołądka wraz z węzłami chłonnymi staje się wtedy jedynym możliwym rozwiązaniem. W przypadku leczenia otyłości, wycięcie żołądka ma charakter częściowy. Podwiązanie na ogół obejmuje około 70 do 85 części organu. Operacja jest w tym przypadku mniej skomplikowana niż całkowite wycięcie żołądka. Tak zwane podwiązanie na ogół wykonuje się metodą rękawową.

Częściowa resekcja żołądka metodą rękawową może być przeprowadzona poprzez otwarcie powłok brzusznych bądź przez nowoczesną metodę laparoskopową. W przypadku laparoskopii nie otwiera się powłok brzusznych, co pozwala na ograniczenie ilości naruszonych tkanek. Tego typu operacja umożliwia szybszą rekonwalescencje pacjenta. Po operacji (zarówno metodą klasyczną, jak i laparoskopową) żołądek posiada znacznie ograniczoną objętość. Organ przybiera kształt tuby bądź rękawa, a jego ograniczona objętość umożliwia szybkie pozbycie się nadmiaru kilogramów.

Inną metodą jest tak zwany bajpas żołądka. Metoda bajpasu polega na podzieleniu żołądka na dwie części. W czasie operacji łączy się mniejszą część żołądka z jelitem cienkim w taki sposób, by pozostała część żołądka została wyłączona z procesu trawienia. Po wykonaniu bajpasu, pokarm trafia bezpośrednio do jelita, co zmniejsza czas wchłaniania się i trawienia. Tego typu działanie ma na celu doprowadzenie do szybkiej utraty masy ciała. Bajpas może być jednym ze skutecznych metod leczenia zaawansowanej cukrzycy typu drugiego.

Cena operacji zmniejszenia żołądka będzie uzależniona od wyboru konkretnej metody, stanu pacjenta, stopnia skomplikowania zabiegu, a także od indywidualnej ceny kliniki medycznej. Zabieg można wykonać prywatnie, ale istnieje także możliwość operacji sfinansowanej przez NFZ.

Resekcja żołądka – wskazania do operacji

Podwiązanie żołądka jest dość skomplikowaną operacją, którą wykonuje się wyłącznie przy ważnych wskazaniach medycznych. Jednym z głównych wskazań jest otyłość trzeciego stopnia, której nie można zwalczyć innymi metodami. Światowa Organizacja Zdrowia określa stopień otyłości poprzez wskaźnik Body Mass Index (w skrócie BMI). Wskazaniem do operacji zmniejszenia żołądka jest otyłość trzeciego stopnia, w przypadku której wskaźnik BMI jest równy lub większy niż 40 kg/m2. Taką wartość określa się jako otyłość olbrzymią.

Innym wskazaniem do zabiegu jest BMI w przedziale 35 do 40 kg/m2. Taką wartość określa się otyłością drugiego stopnia. Wskazaniem do zabiegu są w tym przypadku inne choroby współistniejące, których leczenie po zmniejszeniu masy ciała może przynieść potencjalną poprawę.

Resekcja żołądka może być też wykonana w przypadku pacjentów, których wskaźnik masy ciała BMI wynosi pomiędzy 30, a 35 kg/m2. Taka sytuacja dotyczy osób z zaawansowaną cukrzycą typu drugiego. Wskazaniem do wykonania zabiegu resekcji są przypadki, w których pomimo stosowania leków utrzymuje się stan hiperglikemii.

Ze względu na możliwe powikłania, wycięcie żołądka posiada także wiele przeciwwskazań. Do przeciwwskazań bezwzględnych zalicza się między innymi brak możliwości samodzielnego poruszania się pacjenta lub przebyty niedawno zawał serca. Do przeciwwskazań o charakterze względnym zalicza się natomiast ciężką niewydolność krążeniowo oddechową bądź aktywną chorobę wrzodową. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z aktualnymi cennikami.

Ile kosztuje resekcja żołądka? Ceny operacji wykonanej prywatnie

Zanim ustalimy, ile kosztuje resekcja żołądka, powinniśmy ustalić możliwości sfinansowania operacji z Narodowego Funduszu Zdrowia. Zabiegi bariatryczne mogą być w całości refundowane, o ile pacjent spełnia wszystkie wymagane przez przepisy warunki. W pozostałych sytuacjach, podwiązanie można wykonać prywatnie.

Cena operacji zmniejszenia żołądka może być uzależniona od stopnia jej skomplikowania, wybranej metody, stanu pacjenta oraz stawki konkretnej kliniki medycznej. Ceny okazują się mocno zróżnicowane i podzielone pomiędzy regionami naszego kraju. Dlatego warto skontaktować się przynajmniej z kilkoma renomowanymi klinikami i dopytać, ile kosztuje resekcja żołądka.

Cena operacji zmniejszenia żołądka na ogół rozpoczyna się od kwoty 15 000 zł. Niekiedy za wykonany prywatnie zabieg o większym stopniu skomplikowania trzeba zapłacić około 30 000 zł. Cena operacji zmniejszenia żołądka została zwolniona ze stawki podatku VAT.

Ile kosztuje resekcja żołądka? Poglądowe ceny wykonanego prywatnie zabiegu. Aktualizacja cen: wrzesień 2021 r.

Średnie ceny od

Średnie ceny do

Resekcja żołądka metodą laparoskopową

15 000 zł

30 000 zł

Bajpas żołądka metodą laparoskopową

18 000 zł

28 000 zł

Zaprezentowane powyżej ceny operacji mają charakter poglądowy. Stawki niektórych klinik medycznych mogą się nieznacznie różnić.

ikona podziel się Przekaż dalej