Jak działają plastry antykoncepcyjne i czy są na receptę? Kilka podstawowych informacji

Plastry antykoncepcyjne zawierają hormony w postaci syntetycznego progesteronu oraz estrogenu. Należy przykleić je na brzuch bądź rękę. W ten sposób plaster powoli uwalnia hormony, które przenikają przez skórę i dostają się do krwioobiegu. Warto zauważyć, że plastry działają na takiej samej zasadzie, co tabletki antykoncepcyjne. Główną różnicą jest metoda dostarczenia hormonów do organizmu kobiety.

Plastry hormonalne hamują owulację i zwiększają gęstość śluzu szyjkowego, co utrudnia zajście w ciąże. Co ważne, stosowanie plastrów na brzuch bądź ręce nie obciążają wątroby, tak jak ma to miejsce w przypadku tabletek. Ze względu na to, produkty transdermalne cieszą się niesłabnącą popularnością.

Zanim ustalimy, ile kosztują plastry hormonalne (np. plastry Evra) ustalimy możliwości ich zakupu. W Polsce wszystkie tabletki antykoncepcyjne i plastry hormonalne są wydawane na receptę. Nie ma możliwości dokonania zakupu w drogeriach czy sklepach wielobranżowych. Plastry wydawane na receptę mogą być przepisane przez lekarza ginekologa bądź lekarza ogólnego. Cena plastrów antykoncepcyjnych zależy od ich rodzaju oraz wielkości opakowania.

Ile kosztują plastry hormonalne? Cena plastrów antykoncepcyjnych w Polsce

W Polsce dużą popularnością cieszą się plastry Evra, które nabędziemy w dobrze wyposażonych aptekach na terenie całego kraju. Jest to produkt wydawany na receptę, a przed jego użyciem należy zapoznać się z instrukcją dołączoną do opakowania.

Ile kosztują plastry hormonalne? Dokładna cena plastrów antykoncepcyjnych zależy od wybranego produktu oraz apteki. Dla przykładu, plastry Evra są wydatkiem rzędu 50 – 62 zł. Jest to średnia cena za opakowanie 3 sztuk plastrów 6 mg +0,6 mg. Warto przy tym podkreślić, że cena plastrów antykoncepcyjnych w lokalnych aptekach może się nieznacznie różnić.

Plastry Evra należy naklejać na ciało po jednej sztuce (np. na brzuch). Naklejenie kilku sztuk produktu nie zwiększy jego właściwości antykoncepcyjnych, a może zagrażać zdrowiu. Plastry hormonalne należy stosować w 8 oraz 15 dniu cyklu. Konieczne jest zastąpienie plastra nowym tego samego dnia. Pora dnia nie ma znaczenia. Ważne jest natomiast to, że 22 dniu (czwarty tydzień cyklu) nie nakleja się plastra. Nowe plastry hormonalne rozpoczyna się po zakończeniu tygodnia, w którym nie zastosowało się plastra. W takim razie możemy łatwo obliczyć, ile kosztuje tego rodzaju antykoncepcja w przeliczeniu na miesiąc. Cena plastrów antykoncepcyjnych (plastry Evra) wynosi ok. 60 zł za opakowanie zawierające 3 sztuki produktu. Na miesiąc potrzebujemy dokładnie 3 plastrów. A zatem łączny koszt antykoncepcji to również ok. 60 zł na miesiąc. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z aktualnymi cennikami.

Jak stosować plastry hormonalne?

Zasada działania wszystkich plastrów antykoncepcyjnych jest taka sama. Produkt należy nakleić na czystą, nieuszkodzoną i pozbawioną owłosienia skórę. Plastry można nakleić na brzuch, ramiona lub górnej części tułowia. Nie zaleca się, by plaster był mocno uciskany przez opinającą odzież.

Co bardzo istotne, kolejne plastry hormonalne należy przykleić w innym miejscu niż poprzednie. Dzięki temu unikniemy możliwości podrażnienia skóry. Naklejanie plastra jest bardzo proste. Skóra powinna być czysta, pozbawiona kremów, pudrów i innych preparatów, które mogłyby utrudnić przyklejenie się plastra. Sam plaster hormonalny należy nałożyć na wybrany fragment skóry i delikatnie docisnąć. Następnie upewnić się, że brzegi dobrze się przykleiły. Każdego dnia warto regularnie kontrolować, czy plaster jest dobrze przyklejony. Nigdy nie można zmieniać miejsca położenia użytkowanego plastra. Produkt można zamienić na inny po określonym czasie.

Standardowy harmonogram naklejania plastrów hormonalnych obejmuje naklejenie plastra w pierwszym dniu miesiączki, zmianę plastra po 7 dniach i 14 dniach (8 dzień oraz 15 cyklu). Tydzień później (22 dzień cyklu) należy zdjąć stary plaster i nie przyklejać kolejnego. Po kolejnym tygodniu rozpoczyna się ponowne naklejanie plastrów przez trzy kolejne tygodnie.

Czy plastry hormonalne maja przeciwwskazania?

Dostępne na receptę plastry hormonalne posiadają dobre opinie i wykazują wysoką skuteczność działania. Mimo tego nie są przewidziane do stosowania przez wszystkie kobiety. Z plastrów nie powinny korzystać dziewczęta, które nie ukończyły 18 roku życia. Pewnym przeciwwskazaniem jest także wiek powyżej 45 lat.

Ważnym przeciwwskazaniem do antykoncepcji plastrami hormonalnymi są różne choroby (głównie choroba wieńcowa, nadciśnienie oraz cukrzyca). Nie poleca się również stosowania plastrów przez kobiety uzależnione od palenia papierosów.

Kobiety decydujące się na plastry antykoncepcyjne powinny regularnie badać krzepliwość krwi. W przypadku pojawienia się efektów niepożądanych, należy skonsultować się z lekarzem. Do możliwych działań niepożądanych należą między innymi wahania nastroju, spadek libido, bóle głowy i brzucha, biegunki, wymioty oraz trądzik hormonalny.

ikona podziel się Przekaż dalej