Podwiązanie jajników. Czy można wykonać zabieg w Polsce?

Podwiązanie jajowodów lub jak zwykło się określać podwiązanie jajników na życzenie kobiety jest w Polsce nielegalne. Lekarz, który podejmuje się wykonania takiego zabiegu bez wskazań medycznych może zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej.

O ile podwiązanie jajników na życzenie kobiety jest w Polsce nielegalne, o tyle można je wykonać w kilku przypadkach. Legalne podwiązanie jajowodów w Polsce można wykonać w niewielu sytuacjach. Wskazaniem do zabiegu może być na przykład przewlekła choroba kobiety, która uniemożliwiałaby donoszenie zdrowej ciąży.

Ze względu prawo obowiązujące w Polsce, wiele kobiet decyduje się na podwiązanie jajowodów za granicą. W wielu krajach zabieg na życzenie pacjentki jest całkowicie legalny. Podwiązanie jajowodów najczęściej wykonuje się w Czechach, na Słowacji oraz w Niemczech. Jaki jest koszt jego wykonania? Ile kosztuje podwiązanie jajników za granicą? Poniżej postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Ile kosztuje podwiązanie jajników za granicą. Średnia cena zabiegu na życzenie

Co wpływa na koszt zabiegu za granicą?

Cena za podwiązanie jajników za granicą jest ustalana w sposób indywidualny. Ostateczny koszt przeprowadzania zabiegu może być mocno zróżnicowany. Co wpływa na koszty legalnego za granicą zabiegu?

Stawka za zabieg wykonany za granicą będzie w dużej mierze uzależniona od kraju, do którego pojedziemy. Podwiązanie jajowodów oferują wyspecjalizowane kliniki działające w różnych krajach Europy. Oferta klinik działających w różnych lokalizacjach może być dość zróżnicowana. Przed zabiegiem należy także wykonać badania diagnostyczne (w tym badanie krwi, konsultacja anestezjologiczna i konsultacja ginekologa. Może to być dodatkowy wydatek, jednak niektóre kliniki wliczają go w koszty zabiegu.

Ostateczna cena z pewnością będzie także uzależniona od renomy konkretnej kliniki. Nie bez znaczenia pozostaje czas pobytu w szpitalu oraz wybór odpowiedniej sali. Niektóre kliniki zapewniają rekonwalescencje w salach kilku i jednoosobowych. Opcja zabiegu i przebywania na dobrze wyposażonej sali jednoosobowej na ogół okazuje się największym wydatkiem.

Ile kosztuje podwiązanie jajników? Średni koszt zabiegów za granicą

Cena za przeprowadzenie zabiegu za granicą może być dość zróżnicowana i jak wspomnieliśmy wcześniej, uzależniona od lokalizacji kliniki. O ile w Polsce zabiegi wykonywane na życzenie kobiety są nielegalne, o tyle w pełni legalnie przeprowadza się je w takich krajach jak Czechy, Słowacja i Niemcy.

Ile kosztuje zabieg za granicą? Najatrakcyjniejsze stawki na ogół prezentują kliniki w Czechach i na Słowacji. Za podwiązanie jajników trzeba tam zapłacić od 480 euro. W wielu przypadkach cena okazuje się odczuwalnie wyższa. Stawki prezentowane przez niektóre kliniki w Czechach dochodzą do kwoty 700 euro.

Podwiązanie jajowodów odbywa się także w klinikach naszego zachodniego sąsiada. Ile kosztuje zabieg wykonany w niemieckiej klinice? Średni koszt wykonania zabiegu w Niemczech to około 500 – 800 euro. Niekiedy cena zabiegu może okazać się znacznie wyższa. Mowa tu o najdroższych i najbardziej renomowanych klinikach lub o większym stopniu skomplikowania zabiegu. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z aktualnymi cennikami.

Ile kosztuje podwiązanie jajowodów za granicą? Aktualizacja: 28-02-2023 r.

Średnia cena od

Średnia cena do

Podwiązanie jajowodów w Czechach lub na Słowacji

480,00 euro

700,00 euro

Podwiązanie jajowodów w Niemczech

500,00 euro

800,00 euro

Źródło: opracowanie własne

Zaprezentowane powyżej ceny zabiegu są wartościami poglądowymi. Ostateczna cena zabiegu za granicą zostaje ustalona indywidualnie z pacjentką. Na sumaryczny koszt wpłyną także dodatkowe badania i konsultacje lekarskie.

Możliwe skutki uboczne po zabiegu

Jak już podkreślaliśmy w artykule, odwiązanie jajowodów na życzenie kobiety jest w Polsce nielegalne. Jedną z przesłanek takiego stanu prawnego są możliwe skutki uboczne. Jakie skutki uboczne może przynieść zabieg? Do łagodnych powikłań mogących wystąpić po zabiegu zalicza się wymioty oraz nudności. Pacjentki mogą też odczuwać dolegliwości bólowe oraz problemy z oddawaniem moczu. Możliwe skutki uboczne o łagodnym przebiegu to także niewielkie krwawienia lub krwiaki.

W rzadkich przypadkach zabieg może także wywołać bardziej groźne skutki uboczne. Zalicza się do nich zapalenie oraz ropnie w jamie brzusznej. W skrajnych przypadkach może dojąć do uszkodzenia jelit lub narządów rodnych. U niektórych pacjentek może dojść do przepukliny w miejscu rany pooperacyjnej. Pewnym zagrożeniem jest też reakcja na podaną narkozę, która w skrajnych przypadkach kończy się śmiercią pacjentki.

Do poważnych powikłań zalicza się także ciążę pozamaciczną. Warto wiedzieć, że takie ryzyko zostaje zwiększone przy zabiegu wykonanym metodą elektrokolaguacji. W przypadku zabiegów wykonywanych innymi metodami, ryzyko ciąży pozamacicznej jest bardzo niskie.

ikona podziel się Przekaż dalej