Jak działa pompa insulinowa z drenem bądź bez drenu?

Pompa insulinowa to niewielkie urządzenie, które zasila się bateryjnie. Jego zadaniem jest zastąpienie działania zdrowej trzustki. Pompa insulinowa (podobnie jak zdrowa trzustka) dawkuje do organizmu odpowiednią miarkę insuliny. Dawka zawsze zostaje dopasowana do stanu zdrowia konkretnego pacjenta.

System sterowania może odbywać się przy pomocy niewielkiego wyświetlacza lub pilota, który zawsze należy mieć przy sobie. W urządzeniu wykorzystuje się także tak zwany balus. Jest to specjalna, dodatkowa dawka insuliny, którą chory na cukrzycę typu 1 musi zażyć przed posiłkami. Wielkość dodatkowej dawki zostaje dopasowana do rodzaju zjadanej potrawy i można ją zaprogramować.

W urządzeniu znajduje się także specjalny pojemniczek z zapasem insuliny. Zmniejszenie zapasu insuliny powinno uruchomić system dźwiękowy lub wibracyjny, przypominający o konieczności napełnienia zbiorniczka. W ofertach sprzedaży znajdziemy zarówno konwencjonalne pompy insulinowe z drenem, jak i nowoczesne urządzenia bez drenu, które wystarczy przykleić do ciała.

Pompa insulinowa dla dorosłych lub dla dzieci – rodzaje urządzeń

Cena pompy insulinowej w dużej mierze zależy od jej specyfikacji. W ofercie sprzedaży znajdziemy dwa główne typy tych urządzeń. Pierwszym jest tak zwana pompa konwencjonalna. Urządzenie zostaje podłączone do ciała specjalnym zestawem infuzyjnym. Wkłucia do pompy insulinowej należy wykonywać co 2 do 3 dni. Warto także wiedzieć, że konwencjonalna pompa insulinowa posiada specjalny zbiorniczek do napełniania insuliny. Na ogół są one samodzielnie napełniane przez użytkowników.

Konwencjonalna pompa insulinowa może być dostosowana dla dzieci lub dla dorosłych. W ofercie sprzedaży znajdziemy wiele różnorodnych modeli i zestawy umożliwiające wkłucia do pompy insulinowej. Wybór konkretnego produktu powinien być dopasowany indywidualnie do każdego użytkownika.

Drugie rozwiązanie to pompa bezdrenowa, czyli taka, która wprowadza insulinę do ciała za pomocą kaniuli znajdującej się z tyłu urządzenia. Sama pompa bez drenu może być przyklejona do różnych partii ciała. Wybór miejsca przyklejenia jest dość istotny, bowiem pompa nie powinna być odłączana w trakcie używania. Rozwiązanie może sprawdzić się zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, którzy nie potrzebują dużych dawek insuliny. Urządzenie bez drenu podaje insulinę w dawce podstawowej, odpowiadającej potrzebom konkretnej osoby. W ofercie sprzedaży znajdziemy wiele modeli tych urządzeń. Pompa bez drenu może posiadać pilot zdalnego sterowania, który znacząco ułatwia jej obsługę. Im bardziej zaawansowane rozwiązanie, tym na ogół wyższa cena zakupu urządzenia. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z aktualnymi cennikami.

Cena pompy insulinowej w 2022 roku. Ile kosztuje pompa dla dorosłych lub dzieci?

Wielu pacjentów zastanawia się, ile kosztuje pompa insulinowa. Niestety jest to dość duży wydatek, a co więcej, refundacja nie zawsze będzie możliwa. Ostateczna cena urządzenia dla dorosłych bądź dzieci będzie uzależniona od wybranego modelu, jego możliwości oraz parametrów technicznych. Cena pompy insulinowej na ogół rozpoczyna się od kwoty około 4 000 – 5 000 zł.

Ile kosztuje bardziej zaawansowane urządzenie? W ofertach sprzedaży znajdziemy pompy konwencjonalne lub bez drenu, które posiadają zaawansowany system monitorujący poziom glikemii. Za tego typu urządzenia na ogół trzeba zapłacić do około 10 000 zł.

Cenniki na 2022 rok przewidują także droższe rozwiązania. Przykładem jest tu pompa insulinowa z systemem wykrywające możliwość wystąpienia stanu hiperglikemii.  Cena pompy insulinowej (bez drenu lub konwencjonalnej) posiadającej najnowocześniejsze rozwiązania z pewnością okaże się większym wydatkiem. Ile kosztuje? Ostateczny koszt zakupu w 2022 roku zależy od wybranego modelu, producenta i technologii zawartych w urządzeniu. W wielu przypadkach cena pompy insulinowej konwencjonalnej lub bez drenu dochodzi do kwoty 15 000 – 22 000 zł.

Refundacja pompy insulinowej dla dzieci i dorosłych. Zasady obowiązujące w 2022 roku

Ustaliliśmy już, ile kosztuje pompa insulinowa. Jednak warto także wiedzieć, czy na jej zakup przysługuje refundacja ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia. Według aktualnych przepisów, refundacja przysługuje dzieciom i osobom dorosłym, które nie przekroczyły 26 roku życia i cierpią na cukrzycę typu 1.

Refundacja obejmuje zarówno pompę, jak i wkłucia do pompy insulinowej (zestawy infuzyjne). Kwota dofinansowania wynosi 100%, co oznacza, że pacjenci do 26 roku życia mogą korzystać z pomp insulinowych w sposób niemal bez kosztowy. Jedynym wydatkiem będzie zakup insuliny. Osobną kwestią jest czas oczekiwania na urządzenie. Refundacja obejmuje pompy nabyte w drodze przetargu. Czas oczekiwania na pompę oraz wkłucia do pompy insulinowej może wynosić kilka, a czasem i kilkanaście miesięcy.

Pełna refundacja dotyczy wyłącznie pacjentów z cukrzycą typu 1, którzy nie ukończyli 26 roku życia. Po ukończeniu tego wieku refundacja jest tylko częściowa. Refundacja może obejmować dreny oraz wkłucia do pompy insulinowej, jednak za urządzenie należy zapłacić samodzielnie. Z uwagi na wysoką cenę pomp insulinowych, wielu producentów umożliwia sprzedaż w systemie ratalnym.

ikona podziel się Przekaż dalej