Czym jest zabieg wazektomii?

Zanim odpowiemy na pytanie, ile kosztuje zabieg wazektomii, przybliżymy specyfikę zabiegu. Wazektomia jest zabiegiem urologicznym, w trakcie którego podwiązuje się nasieniowody. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu specjalnych podwiązek, które zakłada się na nasieniowody i wykonuje przecięcie. W efekcie uzyskuje się blokadę drożności w nasieniowodach, co z kolei uniemożliwia przemieszczanie się plemników. Co istotne, obustronna wazektomia skutecznie zapobiega zapłodnieniu, a skuteczność tej antykoncepcji szacuje się na ponad 99,9 procent.

W klinikach można wykonać dwa rodzaje zabiegów podwiązania nasieniowodów. Pierwszy to zabieg bez skalpela, czyli tak zwany WBS. Drugi zabieg to total vasectomy. Poniżej omówimy, co to jest WBS, a także co to jest tak zwana wazektomia TV.

  • Wazektomia WBS – nowoczesna metoda, podczas której nie wykorzystuje się skalpela. Zabieg WBS polega na rozwarstwieniu skóry, po którym przeprowadza się podwiązanie nasieniowodów. Największym atutem wazektomii WBS jest mniejsza inwazyjność zabiegu, szybsza rekonwalescencja pacjenta oraz bardzo niewielka blizna pozabiegowa. Przy wazektomii wykonanej metodą WBS nie trzeba zdejmować szwów, co okazuje się kolejnym istotnym atutem.
  • Wazektomia total vasectomy – podwiązanie nasieniowodów metodą TV jest tradycyjną procedurą. Na nasieniowody nakłada się podwójne, nierozpuszczalne szwy. Podczas zabiegu przeprowadza się także mikrokoagulację ujść nasieniowodów, a część nasieniowodów zostaje wycięta. Zabiegi typu total vasectomy są obecnie coraz rzadziej wykonywane. W ich miejscu częściej przeprowadza się wazektomię bez skalpela.

W obydwu przypadkach pacjent po zabiegu może odczuwać niewielkie dolegliwości bólowe. Wybór metody wazektomii jest uzależniony od decyzji pacjenta, a także od jego anatomicznych uwarunkowań. Bardzo ważny jest także czas rekonwalescencji, który w przypadku wazektomii WBS okazuje się skrócony. Większość pacjentów może wrócić do swoich codziennych obowiązków już na trzy dni po zabiegu. Przez około tydzień od wykonania wazektomii należy wstrzymać się od aktywności seksualnej.

Wazektomia nie przynosi natychmiastowego efektu antykoncepcji. Nasieniowody muszą w pełni oczyścić się z plemników. Orientacyjny czas potrzebny do pełnego oczyszczenia nasieniowodów to około dwa do trzech miesięcy. W celu uzyskania pełnych informacji należy przeprowadzić badanie na obecność nasienia. Do czasu oczyszczenia nasieniowodów stosuje się inne środki antykoncepcyjne.

Czy podwiązanie nasieniowodów – zalety i wady

W Polsce nie ma możliwości wykonania wazektomii z refundacją Narodowego Funduszu Zdrowia, dlatego cena zabiegu może wydawać się dość dużym wydatkiem. Warto przy tym zauważyć, że podwiązanie nasieniowodów jest zabiegiem, który wykonuje się tylko raz. Dlatego na przestrzeni lat, cena może okazać się znacznie niższa od kosztów zakupu innych środków antykoncepcyjnych.

Wazektomia wykazuje bardzo wysoką skuteczność i umożliwia aktywność seksualną bez innych środków antykoncepcyjnych. Jest to szczególnie istotne w przypadku mężczyzn, których partnerki źle reagują na antykoncepcję hormonalną. Tabletki antykoncepcyjne mogą niekiedy wywoływać obniżenie nastroju, powodować nadwagę lub mocno obniżać libido. Dlatego nie są uniwersalnym rozwiązaniem dla każdej kobiety. Wśród zalet wazektomii zalicza się też brak konieczności regularnego stosowania innych środków antykoncepcyjnych.

Podwiązanie nasieniowodów nie zmienia działania jąder i nie wpływa na gospodarkę hormonalną. Mężczyzna nie posiada obniżonego libido, a jego sprawność seksualna pozostaje na niezmiennym poziomie. Jedyną istotną różnicą jest to, że w ejakulacie nie znajdują się plemniki. We wnętrzu jąder nadal produkowane są plemniki, jednak są samoistnie resorbowane przez organizm. Po zabiegu nie występuje zmiana w wyglądzie jąder ani w jakości współżycia.

Do minusów wazektomii należy zaliczyć jej trwały charakter. Zabieg będzie dobrym rozwiązaniem dla mężczyzn pewnych, że nigdy nie będą planowali potomstwa. Co prawda wazektomia może być odwracalna, jednak zabieg rewazektomii okazuje się dość kosztowny. Co więcej, przywracanie drożności nasieniowodów nie daje stuprocentowej gwarancji powodzenia.

Kolejnym minusem wazektomii jest fakt, że metoda ma tylko działanie antykoncepcyjne. Wazektomia w żadnym stopniu nie zabezpiecza przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Zabieg posiada także pewne przeciwwskazania, wśród których wymienia się między innymi ostre infekcje skóry, żylaki powrózka nasiennego, a także ból moszny. Do pewnych przeciwwskazań zalicza się także młody wiek pacjenta oraz brak potomstwa. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z cennikami.

Ile kosztuje zabieg wazektomii? Cena zabiegu w Polsce

Wiemy już, co to jest wazektomia i jakie zalety posiada podwiązanie nasieniowodów. W następnym kroku możemy zapoznać się z orientacyjnymi cenami wykonania zabiegu. Koszt wykonania wazektomii zależy od lokalizacji oraz renomy kliniki. Znane kliniki ulokowane w dużych miastach na ogół posiadają wyższy cennik usług.

Średni koszt wykonania obustronnej wazektomii zamyka się w przedziale 1800 – 2200 zł. W tej cenie wykonamy zabieg WBS, który nie wymaga użycia skalpela. Cena w niektórych klinikach może być nieznacznie niższa lub wyższa. Co istotne, w kosztach zabiegu znajduje się już konsultacja lekarska wraz z pełnym przygotowaniem pacjenta do zabiegu.

W klinikach można także wykonać zabieg odwracający podwiązanie nasieniowodów. Jest to tak zwana rewazektomia. Niestety zabieg obarczony jest znacznie większym skomplikowaniem, co wiąże się z większymi cenami jego wykonania. Średnia kwota wykonania rewazektomii w doświadczonej klinice waha się w przedziale 19000 – 23000 zł. Przeprowadzenie zabiegu nie gwarantuje powrotu do płodności i umożliwienia pełnego przepływu plemników z jąder.

Ile kosztuje zabieg wazektomii? Cena w Polsce. Aktualizacja wrzesień 2021

Średnia cena od

Średnia cena do

Wazektomia

1 800 zł

2 200 zł

Rewazektomia

19 000 zł

23 000 zł

Zaprezentowane powyżej ceny wazektomii mają charakter poglądowy. Koszt wykonania zabiegu w niektórych klinikach może się nieznacznie różnić. Przed wykonaniem zabiegu przeprowadza się konsultację lekarską. Podczas niej lekarz informuje, co to jest wazektomia, udziela pełnych informacji o specyfice zabiegu i dobiera odpowiednią metodę podwiązania nasieniowodów.

ikona podziel się Przekaż dalej