Badania nerek z krwi i z moczu – czym jest profil nerkowy?

Na wstępie odpowiemy na podstawowe pytanie, czym jest profil nerkowy. Innymi słowy jest to zestaw badań na nerki, pozwalający na ocenę ich funkcjonowania. Podstawowe badania nerek z krwi i z moczu wykonuje się profilaktycznie lub w przypadku wystąpienia problemów w postaci:

  • Częstomoczu,
  • Bólu lub pieczenia w trakcie oddawania moczu,
  • Większego parcia na mocz,
  • Pienienia lub zmiany zabarwienia moczu,
  • Bólu w dolnej części pleców.

Powyższe wskazania to jedynie przykłady dolegliwości, w których warto wykonać badania laboratoryjne (profil nerkowy). Warto pamiętać, iż nieprawidłowa praca nerek może prowadzić do znacznego pogorszenia stanu zdrowia, a niekiedy nawet do śmierci. Regularnie wykonywane, podstawowe badania laboratoryjne mogą pomóc we wczesnej diagnostyce ewentualnych problemów zdrowotnych. Badania nerek z krwi lub z moczu mogą być wykonane ze skierowania lekarza lub wykonane prywatnie. Wykonany w prywatnej klinice zestaw badań na nerki nie powinien być nadmiernym obciążeniem dla naszego budżetu. Ile kosztuje? Sprawdzamy średnie ceny badania nerek z krwi.

Podstawowe badania nerek z krwi i z moczu – co obejmuje profil nerkowy?

Jakie badania podstawowe obejmuje profil nerkowy? W diagnostyce chorób nerek najczęściej wykonuje się takie badania laboratoryjne jak oznaczenie stężenia kreatyniny w surowicy krwi. Badanie wykonuje się u osób powyżej 12 roku życia. Tego typu badania nerek z krwi mogą posiadać wyliczenie eGFR oznaczający współczynnik filtracji kłębuszkowej.

Zestaw badań na nerki (profil nerkowy) obejmuje także pomiar stężenia kwasu moczowego w surowicy krwi. Ważnym badaniem pod kątem diagnostyki chorób nerek jest również badanie ogólne moczu, podstawowe badanie stężenia mocznika. W wielu przypadkach zaleca się również podstawowe badanie poziomu kreatyniny (badanie z moczu).

Podstawowe badania laboratoryjne pod kątem diagnostyki stanu nerek nie wymagają od pacjenta specjalnego przygotowania. Badania nerek z krwi i z moczu powinny zostać wykonane o określonej porze dnia. Pacjent przed badaniem powinien unikać silnego stresu oraz intensywnego wysiłku fizycznego, który mógłby wpłynąć na uzyskane wyniki.

Od czego zależy cena badania nerek z krwi lub moczu

Nie istnieje jeden, odgórnie ustalony cennik za badania laboratoryjne. Koszt badań z krwi lub moczu jest mocno zróżnicowany, a różnice w cenach mogą wynosić nawet około 50 %. Co wpływa na koszt badania? Pierwszym czynnikiem jest sam charakter badania. Wszystkie badania laboratoryjne (np. określenie poziomy kreatyniny lub mocznika) zostają wycenione indywidualne. W większości przypadków jest to wydatek rzędu od kilku do kilkunastu złotych.

Na ostateczny cennik badania nerek z krwi z pewnością wpłynie stawka placówki medycznej. Najniższe stawki na ogół obowiązują w ambulatoriach przyszpitalnych. Cena badania w prywatnej, dobrze wyposażonej klinice może być nieco wyższa, jednak nie zawsze jest to regułą.

Warto zauważyć, iż badania laboratoryjne pod kątem diagnostyki stanu nerek zawierają kilka pozycji (mocznik, kreatynina, ogólne badanie moczu itd.). Cena badania jednego parametru z krwi lub moczu okazuje się dość atrakcyjna. W celu postawienia trafnej diagnozy lekarze na ogół zalecają przebadanie kilku parametrów. W wielu punktach medycznych pojawiają się specjalne pakiety obejmujące zestaw badań na nerki. Możemy wykonać je prywatnie. Cena pakietu badań pod kątem diagnostyki stanu nerek okazuje się bardziej atrakcyjna od łącznej stawki za te same badania wykupowane pojedynczo. Ile kosztuje konkretne badanie? Poniżej postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Ile kosztuje badanie laboratoryjne pod kątem problemów z nerkami? Prezentujemy cennik za podstawowe badania laboratoryjne

Wiemy już, co zawiera zestaw badań na nerki i jak przebiegają podstawowe badania laboratoryjne pod kątem diagnostyki stanu nerek. W następnej kolejności możemy odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje profil nerkowy.

Cennik badań laboratoryjnych rozpoczynamy od pomiarów stężenia kreatyniny we krwi. Cena badania poziomu kreatyniny wynosi około 10,00 – 15,00 zł. W skład podstawowych badań wchodzi także pomiar stężenia mocznika. Tego typu badania laboratoryjne wykonamy w niemal każdej przychodni. Średni cennik badania poziomu stężenia mocznika wynosi 7,00 – 9,00 zł.

Ile kosztuje badanie ogólne moczu? Cennik badania ogólnego moczu waha się w zależności od punktu medycznego i wynosi średnio 11,00 – 16,00 zł. Badania nerek z krwi powinny także obejmować określenie stężenia kwasu moczowego. Średnia cena pojedynczego badania wykonanego prywatnie wynosi 10,00 – 15,00 zł.

W skład tak zwanego profilu nerkowego może wchodzić badanie polegające na ocenie stężenia poziomu kreatyniny w moczu. Jest to bardzo istotne badanie diagnostyczne, bowiem podwyższony wynik stężenia może świadczyć o przewlekłej lub ostrej niewydolności nerek. Średnia cena badania wynosi około 9,00 – 12,00 zł. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z aktualnymi cennikami.

Powyżej opisaliśmy średni cennik pojedynczych badań z krwi oraz z moczu. Warto zauważyć, iż wiele punktów diagnostycznych oferuje specjalne pakiety badań, które zostają dopasowane do diagnostyki konkretnych narządów. Jednym z takich pakietów jest wspomniany wcześniej profil nerkowy obejmujący kompleksowy zestaw badań na nerki. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, cennik kompleksowego pakietu badań może być atrakcyjniejszy w porównaniu do zsumowanych cen badań wykupowanych pojedynczo. Ile kosztuje profil nerkowy? Średnia cena za cały zestaw badań na nerki utrzymuje się w przedziale 55,00 – 70,00 zł. Poniżej prezentujemy uśredniony cennik badania nerek z krwi i z moczu w formie tabelarycznej.

Ile kosztuje zestaw badań na nerki? Średnia cena badania nerek z krwi i z moczu. Aktualizacja: 25-01-2023 r.

Średnia cena badania od

Średnia cena badania do

Badanie poziomu kreatyniny we krwi

10,00 zł

15,00 zł

Badanie poziomu mocznika

7,00 zł

9,00 zł

Badanie stężenia kreatyniny w moczu

9,00 zł

12,00 zł

Badanie ogólne moczu

11,00 zł

16,00 zł

Badanie stężenia kwasu moczowego

10,00 zł

15,00 zł

Kompleksowy zestaw badań na nerki

55,00 zł

70,00 zł

Źródło: opracowanie własne

Zaprezentowany powyżej cennik badania nerek z krwi i moczu zawiera wartości orientacyjne i nie stanowi oferty handlowej. Badania diagnostyczne zostały zwolnione z podatku od towarów i usług.

ikona podziel się Przekaż dalej