Na czym polega echoskleroterapia żylaków i pajączków?

Skleroterapia lub innymi słowy ostrzykiwanie żylaków to zabieg usuwania żylaków i pajączków w obrębie kończyn dolnych. Zabieg ma na celu zamknięcie światła żyły. Efekt zamknięcia światła żyły uzyskuje się poprzez wstrzyknięcie specjalnej substancji chemicznej (środka obliterującego). Ostrzykiwanie żylaków prowadzi do powolnego zwłóknienia się żyły, a w konsekwencji do jej zaniku. Metoda jest mało inwazyjna i pozwala na skuteczne usunięcie żylaków oraz pajączków.

Metoda skleroterapii powinna zostać dopasowana do specyfiki problemu zdrowotnego i konkretnej sytuacji pacjenta. W gabinetach można wykonać skleroterapię farmakologiczną oraz piankową. Zarówno pierwsza, jak i druga metoda skleroterapii polega na wstrzyknięciu środka obliterującego, zamykającego światło żyły. Różnica polega na samej konsystencji preparatu.

Piankowa metoda skleroterapii zyskuje na popularności. W jej przypadku przeprowadza się ostrzykiwanie żylaków preparatem o konsystencji piany. Metoda piankowa posiada pewne zalety. Gęstszy środek obliterujący nie rozpływa się w żyle i pozwala na precyzyjne zamknięcie danej żyły. Piankowa metoda skleroterapii może odbywać się pod kontrolą ultrasonografu. Jest to tak zwana echoskleroterapia, dająca lekarzowi najlepszą możliwość kontrolowania środka obliterującego.

Ile kosztuje echoskleroterapia? Cennik zabiegów w całej Polsce

Ostrzykiwanie żylaków – co wpływa na ostateczną cenę zabiegu?

Jak już wiemy, echoskleroterapia pozwala na usunięcie żylaków i nieestetycznych pajączków. Piankowa metoda skleroterapii może przynieść bardzo zadowalające efekty. Cena za pojedynczy zabieg ostrzykiwania żył okazuje się mocno zróżnicowana.

Cennik zabiegu będzie uzależniony od nasilenia żylaków. Im bardziej rozległy obszar ciała poddany zabiegowi, tym wyższa cena. Cena echoskleroterapii może być także uzależniona od lokalizacji gabinetu wykonującego zabieg. Cennik obowiązujący w centrach dużych miast (głównie Warszawy) może okazać się wyższy w porównaniu z cenami gabinetów działających w mniejszych miejscowościach.

Warto także zaznaczyć, że ostrzykiwanie żylaków powinno być poprzedzone wykonaniem USG Dopplera. Za USG żył kończyn dolnych zapłacimy około 150 – 350 zł. W dalszej części artykułu ustalamy, ile kosztuje zabieg wykonany metodą piankową. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z aktualnymi cennikami.

Ile kosztuje echoskleroterapia? Cennik zabiegu – piankowa metoda skleroterapii

Określiliśmy już, na czym polega ostrzykiwanie żylaków i pajączków. Zatem możemy ustalić, ile kosztuje jeden zabieg. Cena okazuje się mocno zróżnicowana. Echoskleroterapia kompresyjna żylaków (piankowa metoda skleroterapii) na ogół kosztuje minimum 550 zł. Zabieg przeprowadzany na większym obszarze ciała może kosztować około 1 000 zł.

Coraz większą popularnością cieszy się także echoskleroterapia żylaków wspomagana tumescencją. Pod pojęciem tumescencji kryje się znieczulenie nasiękowe, wprowadzane do tkanki podskórnej. Ile kosztuje zabieg z tumescencją? Cena usługi w klinice na ogół waha się pomiędzy kwotą 600 – 1 200 zł. Jest to cennik zabiegu wykonanego na jednej nodze.

Niektóre kliniki wykonują także echoskleroterapię cewnikową żylaków wspomaganą tumescencją. Wykorzystanie cewników naczyniowych umożliwia wprowadzenie większej ilości preparatu obliterującego w światło żyły. To z kolei zapewnia osiągnięcie lepszych efektów zabiegu. Tego rodzaju metoda skleroterapii znajduje zastosowanie w przypadku rozległych żylaków i dużych zmian w naczyniach. Piankowa echoskleroterapia cewnikowa żylaków na ogół wiąże się z największymi wydatkami. Cennik jednego zabiegu wykonanego na nodze to około 900 – 2 200 zł. Do kosztów całkowitych dochodzi jeszcze wykonanie USG żył kończyn dolnych, które powinno być przeprowadzone przed zabiegiem. Cena wykonania USG waha się w granicach 150 – 350 zł. Poniżej prezentujemy cennik w formie tabelarycznej.

Ile kosztuje echoskleroterapia? Sprawdzamy. Aktualizacja: 29-09-2022 r.

Średnia cena od

Średnia cena do

Echoskleroterapia kompresyjna żylaków, piankowa metoda skleroterapii (jedna noga)

550,00 zł

1 000,00 zł

Echoskleroterapia żylaków wspomagana tumescencją (jedna noga)

600,00 zł

1 200,00 zł

Echoskleroterapia cewnikowa żylaków wspomagana tumescencją (jedna noga)

900,00 zł

2 200,00 zł

USG żył kończyn dolnych

150,00 zł

350,00 zł

Źródło: opracowanie własne

Ostrzykiwanie żylaków – jakie są wskazania i przeciwwskazania do zabiegu?

Wiemy już, ile kosztuje jeden zabieg echoskleroterapii. Warto także poznać podstawowe wskazania i przeciwwskazania do jego wykonania. Echoskleroterapia może być wykonana w celu usunięcia różnego rodzaju żylaków wywołanych przez niewydolność żył powierzchniowych. Wskazaniem do zabiegu są także pajączki na skórze. Im mniejsza niewydolność żył, tym na ogół atrakcyjniejsza cena zabiegu.

Zabieg jest mało inwazyjny, jednak nie może być zastosowany w przypadku osób uczulonych na środki sklerotyzujące. Bezwzględnym przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu jest także brak zdolności pacjenta do samodzielnego poruszania się. Przeciwwskazaniami względnymi są miażdżyca tętnic kończyn dolnych, tromofilia, cukrzyca, astma oskrzelowa oraz zakrzepica żył układu powierzchniowego kończyn dolnych. Echoskleroterapia nie powinna być przeprowadzana u kobiet w ciąży oraz karmiących piersią. O wskazaniu do przeprowadzenia zabiegu skleroterapii zdecyduje lekarz.

Źródła:

  • https://www.centrumflebologii.pl/pl/diagnostyka-i-leczenie/echoskleroterapia
  • https://klinikaflebologii.pl/Cennik
  • https://klinikaambroziak.pl/zabiegi/skleroterapia
  • https://europejskiecentrumflebologii.pl/informacje-dla-pacjenta/cennik/
  • https://www.kliniki.pl/skleroterapia-naczyn-zylnych-konczyn-dolnych/warszawa/
  • https://www.popow.com.pl
  • https://klinikaflebologii.pl
ikona podziel się Przekaż dalej