Operacja prostaty – najczęściej stosowane rodzaje zabiegów

Zanim odpowiemy na pytanie, ile kosztuje operacja prostaty, omówimy możliwości i rodzaje wykonywanych zabiegów. Leczenie na NFZ lub w prywatnych klinikach powinno być optymalnie dopasowane do stanu oraz indywidualnej sytuacji zdrowotnej pacjenta.

Pierwszą możliwością jest operacja laserowa, a właściwie zabieg wykonywany tzw. zielonym laserem. Jest to zabieg fotoselektywnej waporyzacji stercza zielonym laserem KTP. Zabieg wykonywany zielonym laserem jest najmniej inwazyjną metodą leczenia problemów z prostatą. Zabieg zielonym laserem (metoda laserowa) jest zalecana pacjentom mającym problem z oddawaniem moczu oraz z uczuciem niepełnego opróżnienia pęcherza. Metoda laserowa może być też wykonywana w przypadku pacjentów, którzy ze względu na stan zdrowia nie mogą poddać się bardziej inwazyjnym metodom. Warto także zauważyć, iż leczenie zielonym laserem to tak zwany zabieg jednego dnia. Dzięki niewielkiej inwazyjności, metoda laserowa umożliwia wypisanie pacjenta już tego samego dnia po zabiegu.

Niestety metoda laserowa nie jest wystarczającym rozwiązaniem dla każdego pacjenta. W niektórych przypadkach konieczna jest operacja prostaty TURP. Metoda pozwala na resekcje gruczołu krokowego i może być wykonana zarówno w prywatnych klinikach, jak i na NFZ. Usunięcie prostaty metodą TURP jest polecane w przypadku pacjentów, u których działania zachowawcze nie przynoszą oczekiwanych efektów, a przerost prostaty wiąże się z dokuczliwymi dolegliwościami. Leczenie metodą TURP jest bardziej inwazyjne niż ingerencja laserowa, jednak w przypadku wielu pacjentów pozostaje jedyną możliwością leczenia.

Operacja prostaty metodą TURP ma pewne przeciwwskazania, dlatego w niektórych przypadkach zaleca się leczenie poprzez przezcewkowe nacięcie prostaty metodą TUIP (niewykonywane na NFZ). Zabieg wykonywany w prywatnych klinikach może być stosowany u aktywnych seksualnie, młodych mężczyzn z niewielkim przerostem prostaty.

W prywatnych klinikach można też wykonać zabieg leczenia przerostu prostaty laserem holmowym emitującym światło o długości fali 2100 nm. Metoda pozwala na penetracje tkanki stercza na głębokość około 0,4 mm i posiada szerokie spektrum zastosowania. Terapia laserowa laserem holmowym może być zastosowana w przypadku powiększenia prostaty o dość zróżnicowanym stopniu nasilenia. Zabieg jest mniej inwazyjny niż operacja prostaty metodą TURP. Co więcej, zapewnia szybszą rekonwalescencję oraz wysoką precyzję. Metoda nie jest wykonywana na NFZ. Z zabiegu możemy skorzystać w prywatnych klinikach medycznych. Ile kosztuje takie leczenie? Sprawdzamy cennik prywatnych klinik w różnych regionach naszego kraju.

Ile kosztuje operacja prostaty? Cennik wybranych zabiegów w prywatnych klinikach

Cennik operacji metodą TURP oraz TUIP

Pierwszym krokiem zmierzającym do przeprowadzenia zabiegu jest konsultacja chirurgiczna. Ile kosztuje konsultacja u doświadczonego urologa? Średnia cena wizyty urologicznej to wydatek rzędu 180,00 – 250,00 zł. W czasie takiej konsultacji może nastąpić wskazanie do wybranego zabiegu.

Operacja prostaty w prywatnych klinikach medycznych może wygenerować zróżnicowany cennik usługi. Ostateczna cena będzie uzależniona od specyfiki zabiegu. Ile kosztuje usunięcie prostaty metodą TURP? Ceny za usunięcie gruczołu krokowego metodą TURP rozpoczynają się już od kwoty 4 500 zł. Cena obowiązująca w większości klinik utrzymuje się na poziomie około 6 000 zł. W niektórych przypadkach za usunięcie prostaty metodą TURP należy zapłacić około 8 000 zł. Nieliczne prywatne szpitale posiadają wyższy cennik owej operacji.

Drugą możliwością jest nacięcie prostaty metodą TUIP (stosowaną wtedy, gdy usunięcie prostaty nie jest konieczne). Zabieg wykonywany metodą TUIP kosztuje od 4 500 zł w górę. W wielu przypadkach cennik prywatnych klinik medycznych dochodzi do kwoty około 7 000 zł. Poniżej prezentujemy zestawienie średnich cen w formie tabelarycznej. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z aktualnymi cennikami.

Ile kosztuje usunięcie prostaty (operacja TURP) oraz nacięcie prostaty (operacja TUIP). Aktualizacja cennika: 23-01-2023 r.

Średnia cena od

Średnia cena do

Konsultacja urologiczna

180,00 zł

250,00 zł

Usunięcie prostaty - operacja TURP

4 500,00 zł

8 000,00 zł

Operacja prostaty laserem holmowym

9 000,00 zł

13 000,00 zł

Operacja nacięcia prostaty TUIP

4 500,00 zł

7 000,00 zł

Źródło: opracowanie własne

Cennik zabiegów laserowych

Wiemy już, ile kosztuje operacja prostaty metodą TURP oraz TUIP. W przypadku wielu pacjentów można skorzystać z mniej inwazyjnych metod leczenia. Jedną z nich jest operacja laserowa. Ile kosztuje zabieg w prywatnych klinikach medycznych? Ostateczna cena będzie uzależniona od wybranej metody.

Dobrym przykładem jest leczenie prostaty zielonym laserem. Zabieg cieszy się popularnością ze względu na niewielką inwazyjność, precyzję oraz szybką rekonwalescencję pacjenta. Jego mankamentem okazuje się dość wysoka cena. Cenniki prywatnych klinik na ogół wahają się w przedziale 12 000,00 – 14 000,00 zł za zabieg.

Drugie rozwiązanie to terapia laserowa przeprowadzona laserem holmowym. Laser holmowy posiada szerokie możliwości zastosowania. Cena jednego zabiegu w prywatnej klinice na ogół waha się wokół kwot 9 000,00 – 13 000,00 zł. Poniżej prezentujemy cennik w formie tabelarycznej.

Ile kosztuje laserowa operacja prostaty? Aktualizacja cennika: 23-01-2023 r.

Średnia cena od

Średnia cena do

Operacja prostaty zielonym laserem

12 000,00 zł

14 000,00 zł

Operacja prostaty laserem holmowym

9 000,00 zł

13 000,00 zł

Źródło: opracowanie własne

Zaprezentowane powyżej ceny operacji i zabiegów stanowią wartości poglądowe. Cenniki niektórych prywatnych klinik medycznych mogą się odczuwalnie różnić. Ostateczna cena zabiegu może być uzależniona od stopnia skomplikowania i stanu zdrowia pacjenta.

ikona podziel się Przekaż dalej