Ośrodek odwykowy – rodzaje placówek

Na wstępie musimy rozróżnić podstawowe rodzaje ośrodków odwykowych. W Polsce znajdziemy kilka podstawowych rodzajów placówek. Wybór wpływa nie tylko na koszt pobytu, ale i na specyfikę terapii uzależnień. Do dyspozycji pozostaje:

  • Prywatny ośrodek leczenia uzależnień – są to ośrodki odwykowe przeznaczone do terapii uzależnienia od alkoholu, leków i narkotyków. Prywatny ośrodek odwykowy może zapewniać zajęcia w niewielkich grupach terapeutycznych, a sposób leczenia uzależnień będzie dopasowany do indywidualnej sytuacji pacjenta. W prywatnych ośrodkach leczenia odwyku alkoholowego lub narkotykowego zazwyczaj panują dobre warunki, a pacjenci mogą liczyć na kompleksową pomoc.
  • Państwowy ośrodek leczenia uzależnień – to darmowy ośrodek odwykowy, w którym koszt pobytu jest refundowany ze środków NFZ. Wśród państwowych ośrodków najczęściej znajdują się placówki odwyku alkoholowego i leczenia narkomanii. Podstawowym minusem darmowego ośrodka okazuje się dłuższy czas oczekiwania na terapię. Dodatkowo państwowy ośrodek odwykowy na ogół zapewnia gorsze warunki pobytu. Większa grupa terapeutyczna i wieloosobowe sale wpływają na komfort pacjentów. Korzyścią jest natomiast darmowy koszt pobytu i fakt, że państwowy ośrodek leczenia uzależnień alkoholowych lub ośrodek leczenia uzależnień od narkotyków posiada dobrze zorganizowane zaplecze medyczne.
  • Ośrodek odwykowy dla młodzieży – na ogół są to prywatne ośrodki odwyku alkoholowego i narkotykowego. Koszt pobytu będzie uzależniony od specyfiki pracy oraz warunków w ośrodku. Większość placówek odwykowych dla młodzieży przyjmuje pacjentów pomiędzy 15, a 24 rokiem życia.
  • Ośrodki leczenia narkomanii – kolejną grupą placówek są ośrodki, które specjalizują się w leczeniu narkomanii. Ośrodek odwykowy może być przeznaczony dla dorosłych lub dla młodzieży. W Polsce znajdziemy zarówno placówki prywatne, jak i państwowe. Czas pobytu w ośrodku leczenia narkomanii na ogół wynosi minimum 8 miesięcy. Większość ośrodków wdraża pacjentów w nowy sposób funkcjonowania z grupą. Każdy z nich otrzymuje prace do wykonania, a społeczność na bieżąco omawia swoje osiągnięcia i problemy. Takie działanie ma na celu edukację z zakresu prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie. Każdy ośrodek odwykowy może posiadać nieco odmienną specyfikę działania. Terapia zostaje dopasowana do rodzaju uzależnienia oraz potrzeb grupy terapeutycznej.
  • Poradnia uzależnień – to placówki finansowane z budżetu NFZ, a terapia w poradni uzależnień nie wiąże się z dodatkowymi opłatami. Nie jest to zamknięty ośrodek odwykowy. Poradnia uzależnień może zapewniać terapię dzienną lub popołudniową. Po zakończeniu terapii pacjent wraca do swojego środowiska. Poradnia może zapewnić także leczenie ambulatoryjne. Terapie w poradni uzależnień mogą stanowić kontynuację leczenia, którą zapewniał ośrodek leczenia uzależnień alkoholowych lub ośrodek leczenia uzależnień od narkotyków.

Cennik prywatnych ośrodków uzależnień

Prywatny ośrodek odwykowy. Co wpływa na koszt pobytu w ośrodku dla dorosłych lub dla młodzieży?

Cennik prywatnych ośrodków leczenia uzależnień okazuje się mocno zróżnicowany. Koszt pobytu jest uzależniony od wielu indywidualnych czynników. Głównym okazuje się renoma ośrodka i standard pobytu. Ośrodek leczenia uzależnień alkoholowych może posiadać bogato wyposażoną placówkę. Na ogół wyższy koszt pobytu dotyczy ośrodków ulokowanych w malowniczych terenach górskich lub nad morzem. Prywatny ośrodek odwykowy może przypominać hotel i zapewniać bardzo dobre warunki pobytu. Niektóre placówki dysponują własnymi parkami, a otoczone naturą zapewniają ciszę oraz potrzebny w terapii spokój. Im wyższy standard, tym na ogół wyższy cennik prywatnych ośrodków leczenia uzależnień.

Kolejny czynnik, który wpływa na koszt pobytu to specyfika uzależnień oraz długość turnusu. W każdym prywatnym ośrodku pracuje wykwalifikowany personel, realizujący terapię indywidualną oraz grupową. Standardem jest program terapii strategiczno strukturalnej, który powinien być realizowany w każdym prywatnym i państwowym ośrodku odwyku alkoholowego lub odwyku narkotykowego. Terapia uzależnień może być równolegle połączona z leczeniem depresji bądź nerwicy. Taką usługę na ogół zapewniają jedynie droższe ośrodki odwykowe. W usługach placówki można też znaleźć całodobową opiekę medyczną oraz całodobowe konsultacje z psychologiem bądź terapeutą.

Na cennik prywatnych ośrodków leczenia uzależnień wpływa także wiek pacjentów. Ośrodek odwykowy dla młodzieży na ogół generuje inny koszt pobytu niż ośrodki odwyku alkoholowego dla osób dorosłych. Niektóre ośrodki dla młodzieży oferują wycieczki krajoznawcze i dysponują dostępem do wielu form rekreacji. Cennik prywatnych ośrodków leczenia uzależnień dysponujących kortami tenisowymi, boiskami sportowymi czy basenem z pewnością okaże się wyższy od kosztów pobytu w słabo wyposażonej placówce.

Ośrodek leczenia uzależnień alkoholowych i uzależnień od narkotyków może też zapewniać różny standard wyżywienia. Placówka może oferować kilka podstawowych posiłków dziennie lub menu dopasowane do indywidualnych potrzeb pacjenta. Droższy ośrodek odwykowy będzie w stanie zapewnić pacjentowi dietę bezglutenową, cukrzycową, wątrobową, wegańską lub wegetariańską. Jest to kolejny czynnik, który w dużym stopniu wpływa na koszt pobytu. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z aktualnymi cennikami.

Ile kosztuje pobyt w ośrodku leczenia uzależnień?

Wiemy już, co może wpływać na cennik prywatnych ośrodków leczenia uzależnień. W następnej kolejności odpowiemy na pytanie, ile kosztuje terapia uzależnień. Poniżej prezentujemy tabelaryczne porównanie cen pobytu w ośrodkach. Stawki zostały podzielone według standardu pokoju. Z reguły cennik pobytu w pokojach jednoosobowych jest o 15 – 30% wyższy w porównaniu z cenami, które obowiązują za pobyt w pokojach kilkuosobowych.

Cena za pobyt w ośrodku odwyku alkoholowego i narkotykowego będzie także zależna od długości pobytu. Za krótki, dwutygodniowy pobyt w ośrodku (mieszkanie w pokoju 1 osobowym) trzeba zapłacić średnio 4 000 – 8 000 zł. Mieszkanie w pokoju kilkuosobowym może być o kilkaset złotych tańsze.

Ile kosztuje terapia uzależnień na turnusie 3 tygodniowym? Średnie ceny odwyku alkoholowego kształtują się w przedziale 5 000 – 9 000 zł. Z kolei pobyt 4 tygodniowy może być wydatkiem rzędu 7 500 – 12 000 zł.

Ośrodek leczenia uzależnień alkoholowych, uzależnień od narkotyków lub uzależnienia od hazardu może także zapewniać dłuższe turnusy. Średnia cena 4 tygodni przebywania w zamkniętym ośrodku może wynosić około 6 500 – 11 000 zł. Średnia cena pobytu na okres 5 tygodni to odpowiednio 7 500 – 13 000 zł. Cennik prywatnych ośrodków leczenia uzależnień przy pobycie 6 tygodniowym może wynosić 8 000 – 15 000 zł.

Ile kosztuje terapia uzależnień? Aktualizacja cen: 18-02-2022 r.

Pokoje 1 osobowe

Pokoje kilkuosobowe

Odwyk 2 tygodniowy

4 000 – 8 000 zł

3 500 – 7 000 zł

Odwyk 3 tygodniowy

5 500 – 9 000 zł

5 000 – 8 000 zł

Odwyk 4 tygodniowy

6 500 – 11 000 zł

6 500 – 9 500 zł

Odwyk 5 tygodniowy

8 000 – 13 000 zł

7 500 – 12 000 zł

Odwyk 6 tygodniowy

9 000 – 15 000 zł

8 000 – 13 000 zł

Ile kosztuje terapia uzależnień? Średnie ceny detoksu

Cennik prywatnych ośrodków leczenia uzależnień obejmuje także usługi dodatkowe. Wśród nich najczęściej wymienia się detoksykację osób uzależnionych od alkoholu lub narkotyków (THC, kokainy, amfetaminy itd). Cennik detoksu będzie uzależniony od czasu trwania detoksykacji.

Za detoks 24 godzinny trzeba zapłacić średnio 600 – 1 200 zł. Dwudniowa detoksykacja będzie wydatkiem rzędu 1 000 – 1 900 zł. Z kolei koszt 3 dniowej detoksykacji od alkoholu lub narkotyków na ogół wynosi 1 800 – 3 000 zł. Prywatne ośrodki leczenia uzależnień oferują także detoksykacje wielodniowe. Średnia cena detoksykacji przeprowadzanej przez 4 doby waha się w przedziale 2 500 – 3 500 zł. Z kolei za kompleksowy, 5 dniowy detoks w prywatnej klinice trzeba zapłacić około 3 000 – 4 500 zł. Porównanie kosztów detoksykacji prezentujemy w poniższej tabeli.

Ile kosztuje terapia uzależnień? Cennik detoksykacji. Aktualizacja cen: 18-02-2022 r.

Średnia cena

Detoks 1 dobowy

600 – 1 200 zł

Detoks 2 dniowy

1 000 – 1 900 zł

Detoks 3 dniowy

1 800 – 3 000 zł

Detoks 4 dniowy

2 500 – 3 500 zł

Detoks 5 dniowy

3 000 – 4 500 zł

Zaprezentowane powyżej ceny mają charakter uśredniony. Prywatny ośrodek leczenia uzależnień alkoholowych może przedstawić nieco wyższe lub niższe stawki. Cena pobytu jest uzależniona od standardu ośrodka, a także od zakresu wykonywanych usług. W niektórych ośrodkach nalicza się dodatkowe opłaty za korzystanie z basenu, wycieczki, konsultacje lekarskie lub niestandardowe wyżywienie.

ikona podziel się Przekaż dalej