Na czym polega skleroterapia żylaków?

Skleroterapia żylaków to innymi słowy ostrzykiwanie żył lub bliteracja. Warto pamiętać, że żylaki powstają poprzez niewydolność krążenia w naczyniach żylnych. Problem niewydolnych żył nie jest jedynie niedogodnością czysto estetyczną. Niewydolne krążeniowo naczynia przybierają fioletowawo siny kolor i zaczynają się uwypuklać. Efektem są tak zwane żylaki, które mogą okazać się bolesne. Co równie groźne, we wnętrzu żylaków mogą powstawać stany zapalne. Dlatego warto sięgnąć po nowoczesne metody walki z żylakami. Do wyboru mamy preparat bliterujący (skleroterapia żylaków), krioterapię, a także leczenie laserowe. Wybór metody leczenia powinien być uzależniony od indywidualnego stanu pacjenta i od zaleceń lekarza.

Cena zabiegu skleroterapii będzie uzależniona od skali problemu. Ostrzykiwanie żył i pajączków zostaje poprzedzone dokładnym wywiadem medycznym i USG żył metodą Dopplera. Po ocenie skali problemu, lekarz zaleca ustala preparat obliterujący o właściwym stężeniu. Następnie odbywa się ostrzykiwanie żył i pajęczaków.

Warto wiedzieć, że preparat obliterujący wywołuje miejscowy obrzęk komórek śródnabłonka. Jest to celowe działanie, mające na celu uszkodzenie struktury tkanki, która zaczyna się łuszczyć do światła naczynia. Ostrzykiwanie żył prowadzi do pojawienia się skrzepu w obszarze zapalnym. Skrzep zmienia się w ziarninę, która prowadzi do zamknięcia światła żyły. Ostrzykiwanie żył jest mniej inwazyjną metodą walki z żylakami. Zabieg nie jest bolesny i wykonuje się go w warunkach ambulatoryjnych. Co równie ważne, pacjent po zabiegu nie musi rezygnować ze wszystkich aktywności. Zakres ewentualnych ograniczeń ruchowych będzie ustalony indywidualnie przez lekarza.

Ostrzykiwanie żył – kto może z niego skorzystać i jakie są przeciwwskazania do zabiegu?

Zanim omówimy, ile kosztuje ostrzykiwanie żył, ustalimy, kto może skorzystać z zabiegu i w jakich przypadkach jest on odradzany. Podstawowymi wskazaniami do wykonania zabiegu są różnego typu żylaki (pooperacyjne, powstałe w wyniku niewydolności żył powierzchniowych, żylaki w okolicach intymnych itp.). Wskazaniem do zabiegu jest także obecność pajączków na skórze. Obecność pajączków i niewielkich żylaków może świadczyć o pojawiającej się niewydolności żylnej. Usuwanie pajęczaków i drobniejszych żylaków na wczesnym etapie ich rozwoju to na ogół atrakcyjniejsza cena zabiegu (wynikająca z mniejszej skali problemu).

Niestety preparat obliterujący nie jest rozwiązaniem uniwersalnym i posiada pewne przeciwwskazania. Ostrzykiwanie żył i pajączków nie powinno być przeprowadzane u osób, które cierpią na miażdżyce tętnic kończyn dolnych, zakrzepicę żył układu powierzchniowego kończyn dolnych, astmę oskrzelową, cukrzycę lub trombofilie. Z zabiegu nie powinny także korzystać kobiety w ciąży i karmiące piersią. Bezwzględnym przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu jest reakcja alergiczna na środki sklerotyzujące. Preparat obliteryzujący nie może być zastosowany w przypadku osób, które utraciły zdolność do samodzielnego poruszania się. Do zabiegu nie kwalifikują się również pacjenci, którzy cierpią na ostrą infekcję ogólnoustrojową lub zakażenie tkanek w okolicach poddawanych leczeniu żylaków.

O możliwości poddania się zabiegowi zawsze powinien decydować lekarz, który przeanalizuje indywidualną sytuację pacjenta i wykona przynajmniej podstawowe badania. Skleroterapia żylaków może przynosić bardzo dobre efekty w leczeniu żylaków oraz pajęczaków, jednak nie jest metodą uniwersalną, którą można polecić dla każdego pacjenta. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z aktualnymi cennikami.

Skleroterapia cennik – ile kosztuje ostrzykiwanie żył? Sprawdzamy średni koszt zabiegu

Ile kosztuje ostrzykiwanie żył i pajęczaków? Nie istnieje jeden, uniwersalny koszt zabiegu. Ceny za ostrzykiwanie żył będą uzależnione od nasilenia problemu i obszaru ciała poddanego zabiegowi.

Skleroterapia cennik zabiegu rozpoczyna się od kwoty kilkudziesięciu złotych. W tym przypadku preparat obliterujący stosuje się do ostrzykiwania pajęczaków. Ceny zabiegu wykonywanego na żylakach niejednokrotnie przekraczają kwotę tysiąca złotych. Poniżej prezentujemy orientacyjny koszt zabiegu.

Skleroterapia żylaków powinna zostać poprzedzona wykonaniem badania USG żył kończyn dolnych. Średnia cena za USG Dopplera przed zabiegiem wynosi od 150 do 350 zł. Jest to pierwszy wydatek składający się na ostateczne ceny usunięcia żylaków.

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, koszt zabiegu będzie uzależniony od skali nasilenia problemu. W przypadku niewielkich zmian i pajęczaków na niewielkim obszarze, skleroterapia cennik zazwyczaj zamyka się w kwocie 150 – 350 zł (jedna ampułka).

Koszt zabiegu znacząco wzrasta przy większych zmianach i dużych żylakach znajdujących się na nogach. Ile kosztuje zabieg? Ceny na ogół rozpoczynają się od kwoty około 500 zł za jeden zabieg. Ostrzykiwanie żylaków może wiązać się także z wydatkiem do około 1 800 zł za zabieg. Najwyższy koszt zabiegu dotyczy pacjentów z rozległymi zmianami. Zwróćmy także uwagę, że cena zabiegu nie musi oznaczać sumy ostatecznych wydatków. W niektórych przypadkach następuje zalecenie, by preparat obliterujący został wstrzyknięty ponownie. Drugi zabieg dotyczy głównie pacjentów z dużą niewydolnością żył.

Poniżej prezentujemy zestawiony tabelarycznie koszt zabiegu skleroterapii żył. Cena zabiegu została przedstawiona w formie poglądowej. Konkretne koszty zabiegu ustala się w sposób indywidualny po przeanalizowaniu kondycji żył pacjenta i indywidualnych zaleceń zabiegowych. Cena zabiegu może się też różnić w zależności od kliniki, która przeprowadza ostrzykiwanie żył.

Ile kosztuje zabieg ostrzykiwania żył? Średnia cena zabiegu w 2022 roku. Aktualizacja cen: 23-09-2022 r.

Średni koszt zabiegu – ceny od

Średni koszt zabiegu – ceny do

USG żył kończyn dolnych

150,00 zł/1 zabieg

350,00 zł/1 zabieg

Skleroterapia cennik – ostrzykiwanie pajęczaków i drobnych żylaków

100,00 zł/1 zabieg

600,00 zł/1 zabieg

Skleroterapia cennik – ostrzykiwanie żylaków (większy obszar zmian skórnych)

500,00 zł/1 zabieg

1 800,00 zł/1 zabieg


ikona podziel się Przekaż dalej