Badanie mammograficzne – na czym polega, kiedy trzeba wykonać je prywatnie?

Mammografia wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie, które pomaga w wykryciu raka piersi u kobiet. Co istotne, badanie przeprowadzone przez wykwalifikowanego pracownika pozwala na wykrycie nawet bardzo małych zmian i pomaga określić ich charakter.

Alternatywą dla mammografii jest USG piersi, które wykorzystuje ultradźwięki. Druga metoda jest częściej wykonywana u młodych pacjentek, które nie ukończyły jeszcze 45 roku życia. Obydwie metody nie wymagają specjalistycznego przygotowania pacjentki. Mammografia piersi wymaga jedynie rozebrania od pasa w górę. Pacjentka siada przed aparatem RTG, tak, by jej piersi mogły być ułożone na specjalnej płytce. Następnie druga płytka dociska piersi od góry, a w kolejnym etapie płytki zmieniają swoje położenie na boczne. Badanie nie jest komfortowe, a w niektórych przypadkach może powodować bolesność piersi.

Zanim odpowiemy na pytanie, ile kosztuje mammografia, powinniśmy jeszcze określić możliwości wykonania ich za darmo. Badanie mammograficzne jest refundowane ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia. Badanie jest refundowane u kobiet w wieku 50 – 69 lat. Można je bezpłatnie wykonywać co dwa lata lub co roku (w przypadku wystąpienia szczególnych wskazań do badania). W innych przypadkach badanie mammograficzne możemy wykonać prywatnie. Obecnie działa wiele wyspecjalizowanych placówek medycznych, wykonujących mammografię na najwyższym poziomie. Wśród pacjentek w młodym wieku coraz częściej rekomenduje się mammografię 3D (jest to tak zwana tomosynteza cyfrowa).

Od czego zależy cena mammografii?

Koszt badania mammograficznego może być dość zróżnicowany. Cena badania zależy od kilku kluczowych czynników. Pierwszą jest sama stawka punktu medycznego. Im bardziej renomowana klinika, tym na ogół wyższa cena mammografii. Koszty wykonanego prywatnie badania będą różnić się w zależności od lokalizacji punktu. Cena mammografii w centrum Warszawy może okazać się wyższa w porównaniu z cenami, które obowiązują w mniejszych miejscowościach.

Cena mammografii będzie także uzależniona od specyfiki samego badania. W wielu punktach medycznych prezentowane są cenniki w oparciu o liczbę zdjęć. Tak zwana pełna mammografia kosztuje więcej niż zdjęcia celowane.

Cena badania może być także uzależniona od sprzętu pomiarowego. U młodszych kobiet rekomenduje się wykonanie mammografii 3D. Tak zwana tomosynteza cyfrowa generuje większe wydatki niż mammografia tradycyjna. Dlatego przed ustaleniem kosztów badania, warto zapoznać się z jego specyfiką i indywidualnymi wskazaniami.

Ile kosztuje mammografia piersi wykonana prywatnie?

Wykonane prywatnie badanie mammograficzne nie należy do najdroższych usług medycznych. Pełne badanie mammograficzne piersi na ogół jest wydatkiem rzędu 80 – 160 zł. W niektórych klinikach medycznych można też wykonać kompleksowe badanie mammograficzne wraz z badaniem USG piersi. Cena tego typu usługi to przeważnie około 150 – 200 zł.

Ile kosztuje mammografia 3D? Tomosynteza cyfrowa jest nieco droższa od klasycznej mammografii. Średnia cena badania wykonanego prywatnie wynosi 150 do 300 zł. Cennik badań mammograficznych może być też przeliczany w oparciu o liczbę zdjęć. I tak mammografia z czterema zdjęciami kosztuje około 110 do 130 zł. Z kolei cena badania z dwoma zdjęciami przeważnie mieści się w przedziale 50 do 70 zł. Mniej typową usługą medyczną jest mammografia celowana. Za jedno zdjęcie celowane zapłacimy około 25 – 40 zł.

Poniżej prezentujemy tabelaryczne zestawienie cen mammografii. Są to uśrednione stawki za badanie, które można wykonać prywatnie w wielu klinikach medycznych. Ceny mają charakter poglądowy. Cena mammografii w lokalnych klinikach medycznych może się nieznacznie różnić. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z aktualnymi cennikami.

Cena mammografii – ile kosztuje prywatne badanie. Aktualizacja cen: 20-09-2021

Średnia cena badania od

Średnia cena badania do

Pełna mammografia

80 zł

160 zł

Pełna mammografia z badaniem USG piersi

150 zł

200 zł

Tomosynteza cyfrowa

150 zł

300 zł

4 zdjęcia

110 zł

130 zł

2 zdjęcia

50 zł

70 zł

Zdjęcia celowane

25 zł

40 zł

Wskazania do badania mammograficznego. Kiedy warto wykonać badanie piersi?

Znamy już koszty prywatnego badania mammograficznego. Z pewnością warto także poznać wskazania do jego wykonania. Do najważniejszych wskazać należy profilaktyka nowotworowa. Badanie warto wykonywać regularnie po ukończeniu 45 roku życia.

Wskazaniem do wykonania badania mammograficznego jest także rozpoczęcie terapii hormonalnej. Mammografie wykonuje się także w przypadku podejrzenia obecności zmian nieznanego pochodzenia. Może to być wystąpienie torbieli, guzów czy wciągnięcie brodawki.

Mammografia powinna być także wykonywana w przypadku powiększenia węzłów chłonnych pachowych i podobojczykowych. Wskazaniem jest także zwiększone ryzyko wystąpienia raka piersi (choroba występująca u innych kobiet w rodzinie). Ważnym wskazaniem do badania są także objawy świadczące o ropniu sutka, a także różnego typu wycieki z brodawki sutkowej.

Samo badanie mammograficzne u młodych kobiet powinno być poprzedzone konsultacją z lekarzem specjalistą. To od jego oceny zależy, czy pacjentka powinna poddać się kontrolnemu badaniu mammograficznemu. Kobiety znajdujące się w odpowiedniej grupie wiekowej powinny profilaktycznie badać piersi raz na dwa lata (lub częściej w przypadku wystąpienia dodatkowych wskazań do badania mammograficznego).

ikona podziel się Przekaż dalej