Badanie DNA na potwierdzenie ojcostwa. Jak przebiega ustalenie ojcostwa?

Test DNA wykonuje się na kilka sposobów. Najpewniejszym z nich okazuje się pobranie próbki krwi do badań genetycznych. W tym przypadku próbkę najczęściej pobiera się od dziecka, jego matki oraz domniemanego ojca. Test DNA na ustalenie ojcostwa można przeprowadzić w wybranych laboratoriach. Ciekawostką jest również badanie DNA, które wykonuje się online.

Coraz większa popularność badań genetycznych sprawiła, że niektóre kliniki wykonują potwierdzenie ojcostwa z przesłanych próbek. Tego typu test DNA nie wymaga wizyty w laboratorium. Wystarczy przesłać próbki biologiczne (wymaz z policzka, włosy z cebulkami). Materiał do badań wysyła się do wskazanej kliniki, która wykonuje ustalenie ojcostwa. Warto przy tym zauważyć, że wśród badań genetycznych przeznaczonych do postępowania sądowego, nadają się jedynie testy na potwierdzenie ojcostwa, które wykonuje się w stacjonarnym laboratorium. Wymagana może być też obecność świadków, potwierdzających przeprowadzenie badań genetycznych.

Test DNA przeważnie wykonuje się po narodzinach dziecka. W szczególnych przypadkach można wykonać także test na ustalenie ojcostwa przed narodzinami. Ceny tego typu badań okazują się znacznie droższe i uzależnione od stopnia zaawansowania ciąży. Potwierdzenie ojcostwa niekiedy wykonuje się podczas badań prenatalnych, które wykonuje się w 13 – 16 tygodniu ciąży. Tego typu test DNA wiąże się z pewnym ryzykiem, dlatego nie jest zbyt często stosowany. Alternatywą jest nowoczesne badanie DNA, polegające na pobraniu próbki krwi od matki oraz wymazu od ojca. Metodę stosuje się już od w 8 tygodniu ciąży. Największym mankamentem okazują się tu wysokie ceny badań genetycznych. Cena testu na ojcostwo wykonanego w 8 tygodniu ciąży może przekraczać kwotę 6 000 zł.

Cena testu na ojcostwo. Ile kosztuje test DNA z samodzielnym pobraniem próbek?

Test na potwierdzenie ojcostwa można wykonać z dowolnych próbek. Mogą to być wymazy z policzka, a nawet szczoteczka do zębów czy włosy. Wiele klinik oferuje tego typu badanie DNA, a cena usługi będzie uzależniona od szybkości wyniku oraz specyfiki przeprowadzonego badania.

Dużą popularnością cieszy się badanie na ustalenie ojcostwa, wykorzystujące 24 markery DNA. Średnia cena za wykonanie badania wynosi 600 – 1 200 zł. Ceny mogą być uzależnione od specyfiki próbki oraz terminu oczekiwania na wynik testu. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z cennikami.

Kolejnym rozwiązaniem jest test na ojcostwo, analizujący 34 markery DNA. Jest to dokładniejsze, bardziej zaawansowane badanie, dające pewny wynik. Koszt wykonania badania DNA na ustalenie ojcostwa będzie w tym przypadku wynosił około 1 200 – 1 500 zł.

Aby w pełni odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje badanie DNA, musimy określić także termin uzyskania wyników. Wiele laboratoriów zapewnia wyniki w przedziale od trzech dni do dwóch tygodni. Niektóre placówki umożliwiają także wykonanie badań w trybie przyspieszonym. Test na ustalenie ojcostwa z przyspieszonymi wynikami badań (najczęściej w ciągu 48 godzin) wiąże się z większymi wydatkami. W przypadku testu z 24 markerami będzie wydatek rzędu 900 – 1 300 zł. Z kolei przyspieszone badanie DNA z 34 markerami to najczęściej koszt w granicach 1 500 – 2 000 zł. W poniższej tabeli prezentujemy poglądowe ceny wybranych badań na ustalenie ojcostwa.

Ile kosztuje test DNA? Sprawdzamy ceny badań na ustalenie ojcostwa

Średnia cena od

Średnia cena do

Test na ojcostwo 24 markery DNA

600 zł

1 200 zł

Test na ojcostwo 34 markery DNA

1 200 zł

1 500 zł

Test na ojcostwo 24 markery DNA, wynik w 48 godzin

900 zł

1 300 zł

Badanie DNA 34 markery, wynik w 48 godzin

1 500 zł

2 000 zł

Aktualizacja cen 09-04-2021

Źródła: https://zdrowegeny.pl, https://laboratorium-dna.pl, https://laboratoriumgenetyczne.pl/cennik/, https://www.testdna.pl/cennik-test-na-ojcostwo/

Cena testu na ojcostwo z pobraniem próbek w laboratorium. Ile kosztuje test DNA do celów sądowych?

Cena testu na ojcostwo do celów sądowych często okazuje się nieco większym wydatkiem. Ceny będą uzależnione od konkretnego laboratorium oraz specyfiki badań genetycznych. Niejednokrotnie ceny badań na potwierdzenie ojcostwa są także uzależnione metody pobrania próbki oraz terminu otrzymania wyników.

Badanie DNA do celów sądowych na ogół kosztuje 1 500 do niespełna 2 000 zł. Niektóre kliniki oferują testy w nieco atrakcyjniejszych przedziałach cenowych, jednak nie jest to wariant standardowy. Ciekawostką są także badania DNA na ojcostwo, wykonane dla dwóch osób. Tego typu testy przeważnie wykonuje się z wymazu. Ceny przeprowadzenia badania dla dwóch osób najczęściej utrzymują się w przedziale 700 – 900 zł.

W klinikach możemy także wykonać badanie DNA dla dodatkowej osoby lub test na potwierdzenie ojcostwa z gwarancją przyspieszonego wyniku. W pierwszym przypadku kolejna osoba do badania zapłaci średnio 300 – 500 zł. Z kolei przyspieszony test na ojcostwo przeprowadzony stacjonarnie będzie wydatkiem rzędu 1 400 – 1 600 zł.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze szoteczki soniczne

Masz już dość mycia zębów zwykłą szczoteczką do zębów? Co powiesz na nowoczesną szczoteczkę soniczną w atrakcyjnej cenie? Sprawdź najczęściej kupowane szczoteczki.

Ile kosztuje potwierdzenie ojcostwa do celów sądowych?

Średnia cena od

Średnia cena do

Badanie DNA do celów sądowych

1 500 zł

1 800 zł

Test DNA na ojcostwo dla dwóch osób, badanie DNA z wymazu

700 zł

900 zł

Badanie dodatkowej osoby, test DNA z wymazu

300 zł

500 zł

Test na potwierdzenie ojcostwa, wynik w 48 godzin

1 400 zł

1 600 zł

Aktualizacja cen 09-04-2021

Źródła: https://zdrowegeny.pl, https://laboratorium-dna.pl, https://laboratoriumgenetyczne.pl/cennik/, https://www.testdna.pl/cennik-test-na-ojcostwo/

Cena testu na ojcostwo w czasie ciąży oraz badanie na ustalenie pokrewieństwa

Potwierdzenie ojcostwa można wykonać podczas badań prenatalnych. Badanie na ustalenie ojcostwa wykonuje się w mniejszej liczbie klinik, przez co ceny badań genetycznych często okazują się odczuwalnym wydatkiem. Ile kosztuje badanie na ustalenie ojcostwa w czasie ciąży?

Uśrednione ceny badań genetycznych na ustalenie ojcostwa w 8 tygodniu ciąży wahają się w przedziale 6 000 – 8 000 zł. Test DNA wykonany w 16 tygodniu ciąży będzie znacznie tańszy. Ceny tego typu badań genetycznych na ogół utrzymują się w przedziale 2 000 – 3 500 zł.

Dodatkową usługą jest test DNA na ustalenie pokrewieństwa. Jest to jedno z mniej popularnych badań genetycznych, które można wykonać w klinikach. Test DNA może dotyczyć osób o dowolnym domniemaniu pokrewieństwa. Cena za badanie DNA przeważnie utrzymuje się w przedziale 600 – 900 zł. Warto przy tym podkreślić, że badanie na ustalenie pokrewieństwa wykonuje się po narodzinach dziecka lub u osób dorosłych.

Ile kosztuje test DNA w czasie ciąży?

Średnia cena od

Średnia cena do

Badanie DNA w 8 tygodniu ciąży

6 000 zł

8 000 zł

Badanie DNA w 16 tygodniu ciąży

2 000 zł

3 500 zł

Test DNA na ustalenie pokrewieństwa

600 zł

900 zł

Aktualizacja cen 09-04-2021

Źródła: https://zdrowegeny.pl, https://laboratorium-dna.pl, https://laboratoriumgenetyczne.pl/cennik/, https://www.testdna.pl/cennik-test-na-ojcostwo/

Wskazane powyżej ceny badań DNA stanowią wartości orientacyjne wraz z podatkiem VAT. Cena testu na ojcostwo wykonanego w różnych klinikach może się różnić.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 80,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii cenniki medyczne