Szkła progresywne – kilka najważniejszych informacji

Czym są i jak działają okulary progresywne?

Szkła progresywne mają za zadanie zapewnić ostrość widzenia w każdym momencie. Umożliwią ostre widzenie z daleka, a także z bliska. Dzięki temu mogą być wykorzystane przez cały dzień. Użyjemy je do czytania, oglądania telewizji, a także podczas spacerów.

Szkła i wieloogniskowe soczewki progresywne dzielą się na trzy strefy. Górna strefa została przygotowania do patrzenia w dal i zapewnia ostrość widzenia na większych odległościach. W środkowej części szkieł znajduje się strefa pośrednia, przygotowana do patrzenia w mniej odległe punkty. Ostatnia część szkieł progresywnych to strefa dolna. Jej zadaniem będzie umożliwienie komfortowego czytania i zapewnienia ostrości widzenia w małej odległości.

Budowa szkieł progresywnych okazuje się dość skomplikowana, stąd wynika wyższa cena ich zakupu. Jednak warto pamiętać, że okulary progresywne są rozwiązaniem o podwójnym zastosowaniu i nie ma konieczności zakupu drugiej sztuki. Koszt okularów o standardowej budowie może wydawać się nieco niższy. Jednak cena musi być często przeliczana na dwie sztuki produktu, czyli okulary do widzenia z bliska oraz okulary do dali.

Kto może nosić okulary i soczewki progresywne?

Szkła progresywne zostały stworzone z myślą o osobach, które borykają się z problemem prezbiopii. Jest to wada polegająca na trudności utrzymania pełnej ostrości wzroku na różnych odległościach. Różne modele szkieł progresywnych sprawdzą się także u osób po 40 roku życia, borykających się ze starczowzrocznością.

Szkła progresywne i soczewki okazują się bardzo wygodną alternatywną dla szkieł tradycyjnych. Duży komfort ich stosowania stanowi jeden z największych atutów. Dodatkowym plusem będzie atrakcyjna cena zakupu, która przeważnie okazuje się bardziej ekonomiczna od zakupu dwóch par okularów o normalnej budowie szkieł.

Niestety szkła progresywne wymagają pewnej wprawy w noszeniu. Nowi właściciele muszą przyzwyczaić się do noszenia tego typu szkieł. Pierwsze dni często okazują się dość uciążliwe, ponieważ oczy muszą przyzwyczaić się do nowego rodzaju korekcji. Na szczęście po pewnym czasie szkła i soczewki progresywne przestają być kłopotliwe.

Modne okulary w promocyjnych cenach

Możliwe trudności z przyzwyczajeniem się do okularów są jedną z przeciwwskazań. Okulary i soczewki progresywne nie nadają się dla osób, które posiadają problemy z błędnikiem. Nie są też polecane u osób, które posiadają obuoczne zaburzenia widzenia lub zwyrodnienie plamki żółtej. Okulary progresywne nie są też zalecane dla osób z szybko postępującymi wadami wzroku.

Ile kosztują okulary progresywne? Sprawdzamy aktualne ceny zakupu

Ceny okularów progresywnych będą uzależnione od kilku czynników. Pierwszym jest rodzaj oprawki. W ofertach salonów optycznych spotykamy oprawki pełne, tak zwane półramkowe, a także oprawki bezbramkowe. Tradycyjne oprawki pełne są zazwyczaj najbardziej atrakcyjne pod względem ceny. Średnia cena dobrej jakości oprawki to wydatek rzędu 150 – 400 zł. Koszt okularów z oprawkami półramkowymi i bezbramkowymi będzie nieco wyższy. Ostateczna cena za oprawki będzie uzależniona od konkretnego modelu, a także producenta. Cennik okularów progresywnych z oprawkami renomowanego producenta często przekracza kwotę 1 000 zł.

Druga, istotna kwestia to koszt soczewek okularowych. Ceny ich zakupu będą w głównej mierze uzależnione od generacji, a także marży producenta. Dodatkowym wydatkiem okażą się ewentualne filtry i powłoki ochronne. Cennik okularów progresywnych jest tu ustalany indywidualnie do każdego zamówienia.

Ile kosztują okulary progresywne ze szkłami starszej generacji? Najtańsze okulary progresywne to wydatek minimum 600 zł. Na tak niski cennik okularów progresywnych składają się tanie oprawy oraz soczewki starszej generacji z powłoką antyrefleksyjną (zapłacimy za nie przynajmniej 350 zł). Niekiedy możemy także odnaleźć atrakcyjne promocje, które dodatkowo obniżą koszt okularów.

Nie każda osoba chce posiadać najtańsze okulary z soczewkami starszej generacji. Znacznie popularniejszym rozwiązaniem są ostatnio szkła i soczewki progresywne tak zwanej nowej generacji Free Form. W ceny soczewek wlicza się tutaj standardowa powłoka antyrefleksyjna. Ceny soczewek Free Form z antyrefleksem rozpoczynają się od kwoty 400 zł. Do kosztów całkowitych wchodzi także zakup oprawek, który pochłonie dodatkowe 300 – 800 zł. Możemy zatem przyjąć, że średni koszt okularów z soczewkami Free Form to wydatek rzędu 700 zł za najtańsze modele do 1 200 zł za modele o wyższym standardzie. Tego typu produkty są często obejmowane przez atrakcyjne promocje, co może wpłynąć na zmniejszenie ceny.

Cennik okularów progresywnych z wyższej półki będzie jeszcze wyższy. Ciekawostką jest soczewka z szerszym kątem widzenia. Co prawda nie jest to rozwiązanie najtańsze, jednak świetnie sprawdza się podczas pracy z komputerem. Średnia cena za tego typu okulary progresywne rozpoczyna się od kwoty 1 400 zł, z czego niespełna 1 000 zł wydamy na sam zakup szkieł. Górna granica jest trudna do ustalenia i zależy w dużym stopniu od wyboru oprawek. W ofertach niektórych salonów optycznych istnieje też możliwość wykonania indywidualnych soczewek z szerszym kątem widzenia. Cena zakupu tego rodzaju soczewki zazwyczaj przekracza kwotę 1 500 zł. Co prawda nie jest to rozwiązanie najtańsze ani obejmowane przez promocje, jednak zapewnia wysoki komfort użytkowania.

Ile kosztują okulary progresywne? Cennik popularnych rozwiązań

Średni koszt okularów

Oprawki ramkowe

150- 400 zł

Oprawki półramkowe

200 – 800 zł

Oprawki bezramkowe

500 – 1 000 zł

Szkła okularowe starego typu

350 – 500 zł

Szkła okularowe typu Free Form z antyrefleksem

400 – 800 zł

Szkła okularowe typu Free Form z antyrefleksem i szerszym polem widzenia

900 – 1 300 zł

Indywidualne szkła okularowe typu Free Form z antyrefleksem i szerszym polem widzenia

1 500 – 2 200 zł

Zaprezentowany powyżej cennik okularów progresywnych zawiera wartości poglądowe. Jeśli chcesz dowiedzieć się dokładnie ile kosztują okulary progresywne, skontaktuj się z lokalnym salonem optycznym. Zapoznasz się tam a aktualną ofertą sprzedaży i sprawdzisz, czy dany salon organizuje okresowe promocje na okulary progresywne.

ikona podziel się Przekaż dalej