Test genetyczny na ustalenie ojcostwa – sprawdzamy możliwości badań

Test na ojcostwo przed narodzinami dziecka

Ustalenie ojcostwa można potwierdzić lub odrzucić już na etapie ciąży matki. Pierwsze, możliwe do wykonania badanie nastąpić od około 8 tygodnia ciąży. Warto przy tym zaznaczyć, iż sądy w Polsce uznają wynik dopiero po narodzinach dziecka. Co więcej, test DNA do celów sądowych wymaga przejścia całej procedury formalnej.

Test na ustalenie ojcostwa po 8 tygodniu ciąży wykonuje się z próbki krwi matki, a także wymazu z policzka domniemanego ojca. Z krwi matki można wyizolować jej DNA oraz DNA dziecka. Wymaz z policzka domniemanego ojca służy do celów porównawczych. W ten sposób można z dużym prawdopodobieństwem uznać bądź zaprzeczyć pokrewieństwu. Badania po 8 tygodniu ciąży nie cieszą się zbyt dużą popularnością. Głównym powodem okazuje się wysoka cena usługi.

Badania genetyczne można też wykonać po 15 tygodniu ciąży. Test na ojcostwo łączy się wtedy z badaniami prenatalnymi. Badanie na ustalenie ojcostwa polega na pobraniu płynu owodniowego, z którego można wyizolować DNA dziecka. Test DNA rodziców wykonuje się z krwi, z włosa (tak zwane mikroślady) bądź z wymazu z policzka. Tego rodzaju testy cieszą się większą popularnością. Są połączone z badaniami prenatalnymi, dlatego nie stanowią nadmiernej sytuacji stresowej dla przyszłej matki. Co więcej, z uzyskanych wyników można się dowiedzieć czy dziecko nie jest obarczone wadami genetycznymi. Test po 15 tygodniu ciąży z pewnością będzie tańszy niż badania z krwi po 8 tygodniu.

Test genetyczny po narodzinach, wykonany do celów prywatnych

W Polsce można wykonać badanie na ustalenie ojcostwa do celów prywatnych. Wynik nie może posłużyć do celów sądowych, zatem na jego podstawie nie można dobiegać się o ustanowienie alimentów, ani posiadać innych roszczeń finansowych.

Testy na ustalenie ojcostwa wykonuje się po narodzinach dziecka. Są to najpopularniejsze badania genetyczne, przeprowadzane przez domniemanych ojców. Ich ostateczna cena będzie uzależniona między innymi od rodzaju próbek (np. testy z włosa czy wymazu z policzka).

Prywatne testy genetyczne można wykonać w placówce stacjonarnej lub online. Badania genetyczne online cieszą się ostatnio dużą popularnością. Tego typu test na ustalenie ojcostwa zapewnia większy poziom dyskrecji, a jednocześnie jest równie miarodajny jak badania wykonane w placówce.

Przeglądając oferty online zauważymy, że istnieje wiele możliwości przekazania materiału genetycznego. Istnieje możliwość pobrania próbek z włosa, maszynki do golenia, smoczka czy nawet chusteczki z katarem. W dalszej części tekstu podpowiemy, ile kosztuje badanie DNA online.

Badania genetyczne dla celów sądowych

Sądy w Polsce mogą uznać test genetyczny za dowód w sprawie, jednak nie może być to zwykłe badania genetyczne online. Konieczne jest dopełnienie całej procedury formalnej, co ostatecznie zwiększa koszt badania.

Test na ojcostwo dla celów sądowych wymaga pobrania próbek w uprawnionej placówce. Podczas badania konieczna jest obecność świadków, którzy potwierdzą autentyczność przeprowadzenia procedury. Sądy w Polsce dopuszczają test genetyczny z włosa, jednak znacznie popularniejsze jest pobranie wymazów z jamy ustnej dziecka oraz domniemanego ojca.

Potwierdzony przez świadków i wykonany w placówce test genetyczny, może posłużyć jako dowód w sprawie. Sądy w Polsce mogą wykorzystywać tego typu testy w sprawach o zaprzeczenie lub potwierdzenie ojcostwa. Badania genetyczne mogą być też dowodem w sprawach alimentacyjnych.

Ile kosztuje badanie DNA?

Cena za test na ojcostwo do celów prywatnych

Ile kosztuje badanie DNA dla celów prywatnych? Okazuje się, że koszt badania może być dość atrakcyjny. Cena badania rozpoczyna się od kwoty 600 zł. Zazwyczaj jest to usługa polegająca na pobraniu próbki w centrum pobrań (z błony śluzowej policzka ojca oraz dziecka) i odebraniu wyników na miejscu. Wysyłkowy test na ojcostwo może być o około 50 – 100 zł droższy.

Koszt za badanie może okazać się nieco większy przy konieczności pobrania mikrośladów od dziecka. W tym przypadku ojciec sam pobiera próbki (np. z włosa) i przekazuje je kurierowi. Są to testy online, a wyniki przychodzą do nas tym samym kurierem. Badanie może być w pełni anonimowe. Koszt usługi wynosi około 800 zł.

Odpowiadając na pytanie, ile kosztuje badanie DNA, warto zwrócić także uwagę na możliwość pobrania mikrośladów od ojca oraz od dziecka. Może to być na przykład maszynka do golenia ojca i smoczek dziecka. Koszt anonimowego badania online wynosi tu około 900 – 1 100 zł. Tego rodzaju test może wykonać każda osoba, również niespokrewniona z dzieckiem.

Zaprezentowane powyżej ceny dotyczą badań 24 markerów genetycznych. Niektóre laboratoria umożliwiają też badanie 34 markerów genetycznych. Cena tego typu badania genetycznego będzie nieco wyższa. Ostateczny koszt powinien zamknąć się w kwocie 1 200 – 2 500 zł.

Ile kosztuje badanie DNA do celów sądowych?

Test na ojcostwo do celów sądowych wymaga przejścia pełnej procedury. Dlatego jego ostateczny koszt będzie nieco wyższy w porównaniu do badań do celów prywatnych. Nie mamy możliwości wykonać uznanych przez sąd testów za kilkaset złotych, nie ma również możliwości przesłania próbek przez pocztę kurierską.

Cena za badanie genetyczne do celów sądowych zazwyczaj rozpoczyna się od kwoty 1 500 zł. Jest to średnia stawka za pobranie materiału genetycznego w punkcie pobrań oraz analizę próbek. Górna granica cenowa zazwyczaj nie przekracza wartości 2 000 zł.

Skąd wynikają tak niewielkie różnice w cenach badań genetycznych do celów sądowych? Warto przypomnieć, że wszystkie testy muszą być wykonane w punkcie pobrań. Do celów porównawczych przeważnie pobiera się wymaz z jamy ustnej dziecka oraz domniemanego ojca. Nie ma możliwości dopuszczenia badania z próbkami mikrośladowymi, których badanie jest zazwyczaj bardziej kosztowne.

Koszt testów w czasie ciąży

Test genetyczny może zostać wykonany po 8 tygodniu od zapłodnienia. Jednak jest to rozwiązanie dość kosztowne. W ramach badania pobiera się próbkę krwi przyszłej matki i izoluje DNA dziecka. Cena za tego typu test genetyczny przeważnie przekracza kwotę 7 000 zł. Jest to wynikiem większego skomplikowania badań.

Znacznie popularniejszym rozwiązaniem jest badanie genetyczne po 15 tygodniu ciąży. W tym przypadku pobiera się próbki podczas badań prenatalnych. Pobrany płyn owodniowy płodu pozwala na uzyskanie dwóch istotnych informacji. Pierwszą z nich okazuje się możliwość odseparowania DNA i ustalenia ojcostwa. Badanie może też posłużyć do wykrycia ewentualnych chorób genetycznych płodu.

Cena pełnego badania genetycznego po 15 tygodniu ciąży może wynosić około 2 000 – 3 000 zł. Na ostateczny koszt testów często wpływa także szybkość analizy w laboratorium. Osoby, które chcą uzyskać wyniki w trybie przyspieszonym zapłacą nieco więcej.

ikona podziel się Przekaż dalej