Ile kosztuje przepisanie licznika prądu? Sprawdzamy
Przepisanie licznika prądu na nowego właściciela może być potrzebne w kilku sytuacjach. Zwykle chodzi o zmianę właściciela mieszkania albo przejęcie mieszkania po zmarłej osobie. Jak to zrobić? Czy trzeba coś płacić? Jaka jest procedura?
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Przepisanie licznika – ile to kosztuje?
Wynajem, kupno czy dziedziczenie mieszkania wiąże się z różnymi procedurami. Jedną z nich jest uregulowanie umów z operatorami domowych mediów. W sytuacji, kiedy musimy przepisać licznik na nowego właściciela może się pojawić wiele pytań. Pierwsze z nich to, ile kosztuje przepisanie licznika prądu? Odpowiedź jest prosta – przepisanie umowy na nowego właściciela jest bezpłatne. Jedyną sytuacją, kiedy może się okazać konieczne wniesienie opłaty jest zmiana dostawcy prądu. Powiedzmy, że odziedziczyliśmy mieszkanie po śmierci bliskiej osoby. Najprostsza procedura w takiej sytuacji, to przepisanie licznika prądu i korzystanie z usług tego samego operatora. Jednak czasami inni operatorzy energii mają atrakcyjniejsze propozycje. W niektórych przypadkach przejście do innego dostawcy energii elektrycznej może być postrzegane jako zerwanie umowy z poprzednim.
A więc na pytanie: ile kosztuje przepisanie licznika prądu odpowiadamy – nic. Co nie znaczy, że w pewnych okolicznościach nie będziemy musieli wyłożyć jakiejś kwoty np. na wspomnianą karę za zerwanie umowy.
Pytanie, ile kosztuje przepisanie licznika prądu nie jest więc najważniejsze. Dużo ważniejsze jest pytanie jak przepisać licznik prądu na nowego właściciela?
Sposoby przepisania licznika prądu
Klasyczna sytuacja, w której trzeba przeprowadzić przepisanie licznika prądu to przekazanie, wynajem lub zakup mieszkania albo domu. Osoba korzystająca z lokalu powinna również wnosić opłaty za prąd oraz ewentualnie negocjować warunki umowy z operatorem energii elektrycznej. Nie zawsze musi to być zmiana właściciela mieszkania. Wystarczy, że osobą faktycznie zużywającą prąd jest nowy lokator zameldowany w mieszkaniu. Co zrobić, żeby prawidłowo przepisać licznik? Czy można przepisać liczniki prądu przez internet czy jest konieczny kontakt osobisty z operatorem?
Ogólne zasady przepisywania licznika energii elektrycznej
Procedury i możliwości są podobne, ale szczegóły mogą się różnić w zależności od operatora. Z tego powodu omówimy najpierw podstawowe czynności, potrzebne do przepisania umowy na nowego właściciela, a potem wyliczymy różnice.
- Dokumenty – musisz posiadać dokument poświadczający twoje prawo do lokalu (umowa najmu, akt własności itp.). Jak przy załatwianiu każdej sprawy tego typu, potrzebujesz też dowodu tożsamości obu stron (byłego i obecnego sygnatariusza umowy).
- Wniosek z protokołem zdawczo-odbiorczym – protokół musi zawierać stan licznika w momencie przekazania lokalu, z potwierdzeniem (podpisem) strony przekazującej i przejmującej lokal. Protokół zawiera też dane dotyczące samego licznika.
- Przekazanie wniosku i protokołu – większość operatorów umożliwia przesłanie wniosku online lub drogą pocztową. Istnieje też możliwość przekazania wniosku za pośrednictwem infolinii. Jeżeli takiej opcji nie ma u twojego operatora, to musisz się osobiście pofatygować do salonu dostawcy.
Możliwości składania wniosków u poszczególnych operatorów
W Polsce jest kilku dużych dostawców prądu. Pojawia się też wiele dodatkowych małych firm, które się tym zajmują. Wszystkie starają się umożliwić swoim klientom łatwą komunikację, jednak nie każdy operator ma takie same ścieżki kontaktu i procedury. Poniżej przedstawiamy zasady składania wniosku u najbardziej znanych dostawców energii elektrycznej PGE, Tauron, Enea EON:
PGE – jest dużym producentem i dostawcą na terenie całej Polski. Wnioski o przepisanie umowy na nowego właściciela można bez problemu składać online, przez infolinię, listownie lub w BOK PGE. W praktyce klienci najchętniej korzystają z eBOK lub formularza online.
Enea – firma przyjmuje przepisanie licznika prądu na nowego właściciela drogą pocztową, przez formularz (ze skanem wniosku i protokołu) oraz w BOK stacjonarnym. Na stronie Enea funkcjonuje też usługa eBOK, która ułatwia przeprowadzenie procedury.
Tauron – tu też można przeprowadzić przepisanie licznika energii elektrycznej online. Jeżeli ktoś ma z tym problemy, to możliwe jest też odwiedzenie salonu.
EON – w EON również najprościej będzie zgłosić zmianę właściciela online. Operator oferuje bardzo intuicyjny interfejs na swojej stronie, który pozwala dobrać wniosek do konkretnej sytuacji.
Jak widać właściwie wszystkie większe firmy oferują podobny zakres usług. Mogą się różnić naciskiem na załatwianie spraw przez internet lub na papierze. Różnice występują też w interfejsie eBOK. Tak naprawdę jednak są to szczegóły. Cała procedura przepisywania licznika energii elektrycznej jest bardzo prosta i intuicyjna, a biura obsługi klienta zawsze służą pomocą. Sprawdź także ten artykuł: Zmieniłeś mieszkanie? Sprawdź, jak przepisać licznik prądu.
Przepisanie licznika po śmierci poprzedniego właściciela
W jaki sposób przepisać licznik na prąd po zmarłej osobie? Po śmierci poprzedniego właściciela przepisanie licznika prądu przeprowadza osoba, która odziedziczyła lokal. Przepisanie licznika energii elektrycznej w tym przypadku jest równie proste jak w każdej innej sytuacji. Większość operatorów będzie wymagać dostarczenia aktu zgonu i dokumentu potwierdzającego dziedziczenie (akt notarialny, postanowienie spadku). Jeżeli osoba przejmująca licznik po śmierci dawnego właściciela jest nowym klientem firmy dostarczającej prąd, to może być konieczne dokonanie przelewu weryfikującego. Nie powinno się tego traktować jak opłatę. Zwykle kwota przelewu wynosi 1 zł i jest zwracana na konto po weryfikacji danych. Poza tym przepisanie licznika po śmierci właściciela jest równie proste jak przepisanie w momencie zakupu lub wynajmu lokalu.
Dlaczego warto przepisać licznik prądu?
Nie ma wątpliwości, że w odziedziczonym lokalu powinniśmy mieć umowę z operatorem prądu. Pytanie czy warto przepisać licznik dotyczy przede wszystkim wynajmujących. W przypadku wynajmu mieszkania na dłuższy czas przepisanie na nowego właściciela pozwala mieszkańcom wprowadzać zmiany do umowy z dostawcą. Właściciel mieszkania, który z niego nie korzysta jest natomiast wolny od zobowiązań, które nie dotyczą jego bezpośredniego życia. Brak takiej umowy może stanowić problem dla obu stron. Jeżeli najemca jest niesłowny i nie płaci sam swoich rachunków, to obciążony zostanie budżet właściciela mieszkania. Z drugiej strony, jeżeli najemca ma możliwość lepszego dopasowania np. proponowanych taryf za prąd, to angażowanie i przekonywanie do tego właściciela lokalu niepotrzebnie zabiera czas obu stronom.
W przypadku kupna i dziedziczenia mieszkania jest to również kwestia szybkiego uregulowania formalności.
Przepisanie licznika prądu na nowego właściciela jest prostą czynnością. U większości operatorów można je przeprowadzić online w ciągu 15 minut. Dodatkowo jest to procedura całkowicie bezpłatna, chyba że musimy opłacić dokumenty lub akty notarialne potwierdzające nasze prawo do lokalu. Operator nie pobiera żadnych opłat za złożenie wniosku i protokołu.