Naprawa okularów u optyka – jak wygląda taka usługa?

Naprawa i renowacja okularów mogą przebiegać na wiele sposobów. Metodę naprawy dopasowuje się do specyfiki problemu. U optyka na ogół przeprowadza się naprawę oprawek okularowych. Usługa może obejmować proste poprawki lub bardziej zaawansowane lutowanie oprawek okularowych (stosowane np. w oprawkach tytanowych).

Niestety nie wszystkie oprawki nadają się do takiej naprawy. Renowacja oprawek plastikowych u optyka może polegać na ich sklejeniu. W przypadku najtańszych oprawek najłatwiej będzie zastąpić je nowymi. Naprawa okularów nie obejmuje również szkieł. Ich popękanie lub głębokie zarysowanie na ogół wiąże się z koniecznością wymiany na nowe. Nowe szkła korekcyjne można obsadzić w starych oprawkach okularów.

U optyka można poprawić ustawienie zauszników i nanośników (tzw. nosków). Co istotne, wiele osób decyduje się na wymianę zauszników nawet wtedy, gdy są jeszcze sprawne. Niestety są to elementy okularów które mogą ulegać odbarwieniom i z czasem stają się mniej estetyczne. Tego typu usługa u optyka nie jest dużym wydatkiem, a pozwala na znaczącą poprawę wyglądu oprawek okularowych. Renowacja okularów to nie tylko prostowanie zauszników i wymiana zawiasów. Usługa może także obejmować naprawę zerwanej żyłki. Usługa nie jest droga i można ją wykonać w kilkanaście minut. W efekcie okulary ponownie stają się gotowe do użytku.

Jakie czynniki mogą wpływać na cennik naprawy okularów?

Zanim ustalimy, ile kosztuje naprawa okularów u optyka, określimy podstawowe czynniki mogące wpływać na wysokość wydatków. Każda usługa może zostać wyceniona w sposób indywidualny. Wszystko za sprawą dużej różnorodności oprawek i specyfiki uszkodzenia.

Cennik naprawy okularów na ogół zamyka się w kwocie od kilkunastu do nieco ponad stu złotych. Cena naprawy będzie uzależniona od specyfiki uszkodzenia. Dla przykładu, sama wymiana zauszników u optyka będzie kosztowała kilkanaście złotych. Prosta naprawa oprawek okularowych może kosztować jedynie 30,00 zł. Sytuacja zmienia się w przypadku bardziej skomplikowanych prac. Renowacja i lutowanie zniszczonych oprawek okularowych może kosztować ponad 100,00 zł.

Usługa wykonana u optyka z pewnością będzie uzależniona od samego rodzaju oprawek okularowych. Co ciekawe, renowacja okularów wykonanych z najtańszych materiałów na ogół okazuje się bardziej kosztowna. W ich przypadku usługa nie musi być opłacalna. Najtańsze materiały okazują się bowiem trudniejsze w naprawie i bardziej podatne na kolejne uszkodzenia. Dlatego u optyka najczęściej wykonuje się naprawy droższych oprawek okularowych (prostowanie zauszników, renowacja, wymiana zawiasów lub zauszników).

Cennik naprawy okularów może być też uzależniony od konkretnego optyka. Cena naprawy różni się w zależności od punktu usługowego. Na ogół najwyższy cennik naprawy okularów obowiązuje u znanych optyków działających w centrach dużych miast. Wysoka cena przeważnie wiąże się z najwyższą jakością. Ceny naprawy oprawek okularowych u optyka działającego w niewielkiej miejscowości może okazać się nieco niższa, jednak nie zawsze jest to regułą.

Ile kosztuje naprawa okularów u optyka? Prezentujemy cennik naprawy okularów w 2023 roku

Cennik naprawy okularów rozpoczynamy od stawek za najprostsze i najtańsze usługi. Jedną z nich jest wymiana śrubek w oprawkach okularów. Usługa może być wykonana „od ręki” i kosztuje średnio około 5,00 – 15,00 zł/szt. Niewiele więcej może kosztować prosta wymiana nanośników okularowych. Cena naprawy na ogół utrzymuje się tu w przedziale 10,00 – 15,00 zł. Wymiana nanośników silikonowych może okazać się nieco droższa. Średni koszt samej wymiany waha się w przedziale 15,00 – 25,00 zł/szt.

U optyka wykonamy także prostowanie zauszników. Ostateczna cena będzie tu uzależniona od specyfiki problemu oraz materiału z którego wykonano okulary. Średnia cena za prostowanie zauszników utrzymuje się w przedziale 20,00 – 40,00 zł. Cennik naprawy okularów zawiera także takie usługi jak naprawa zerwanej żyłki. Usługa może być wykonana u większości optyków. Średnia cena naprawy utrzymuje się w przedziale 30,00 – 45,00 zł.

Cennik naprawy okularów zawiera także nieco droższe usługi. Dobrym przykładem jest lutowanie oprawek okularowych. Cena naprawy będzie uzależniona od materiału, z którego wykonano oprawki (w przypadku oprawek tytanowych, cena okazuje się wyższa ze względu na większy stopień skomplikowania usługi). Średnia cena lutowania oprawek okularowych na ogół zamyka się w przedziale 110,00 – 180,00 zł. Nieco taniej wykonamy klejenie mostka oprawy okularowej. Średnia cena naprawy utrzymuje się tu w przedziale 40,00 – 60,00 zł/szt.

Ile kosztuje kompleksowa usługa naprawy okularów? Jak widzimy, cena naprawy może okazać się bardzo zróżnicowana. W przypadku niewielkich napraw u optyka, koszt usługi rozpoczyna się od kilkunastu złotych. Sytuacja zmienia się, jeśli posiadamy więcej uszkodzeń oprawek okularowych. W takiej sytuacji zachodzi konieczność wykonania kilku napraw (np. prostowanie zauszników, wymiana nanośników, śrubek). Średnia cena kompleksowej naprawy okularów waha się w przedziale 60,00 – 250,00 zł. Poniżej prezentujemy tabelaryczne zestawienie cen popularnych usług naprawy okularów. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z aktualnymi cennikami.

Cennik naprawy okularów. Ile kosztuje naprawa u optyka? Aktualizacja: 24-01-2023 r.

Średnia cena naprawy od

Średnia cena naprawy do

Naprawa zerwanej żyłki

30,00 zł

45,00 zł

Naprawa okularów (usługa kompleksowa)

60,00 zł

250,00 zł

Wymiana zawiasów typu fleks

30,00 zł

50,00 zł

Wymiana nanośników zwykłych

10,00 zł

15,00 zł

Wymiana nanośników silikonowych

15,00 zł

25,00 zł

Prostowanie zauszników

20,00 zł

40,00 zł

Wymiana śrubek w oprawkach okularów

5,00 zł

15,00 zł

Naprawa oprawek okularowych - lutowanie

110,00 zł

180,00 zł

Klejenie mostka oprawy okularowej

40,00 zł

60,00 zł

Źródło: opracowanie własne

Zaprezentowany powyżej cennik naprawy okularów zawiera wartości poglądowe i nie stanowi oferty handlowej. Ceny zawarte w zestawieniu stanowią wartości netto, bez podatku od towarów i usług. Cennik naprawy okularów w różnych punktach optycznych może się odczuwalnie różnić.

ikona podziel się Przekaż dalej