Ile kosztuje ślub cywilny w urzędzie stanu cywilnego?

Standardowa procedura ślubu w urzędzie stanu cywilnego wiąże się z najniższymi wydatkami. Na koszt wpłyną opłaty za dokumenty oraz przeprowadzenie ceremonii. Procedura formalna wymaga sporządzenia aktu małżeństwa. Opłaty notarialne za tego typu dokumenty wynoszą 84 zł.

Procedura przygotowań do zawarcia związku małżeńskiego wymaga też sporządzenia zaświadczenia o zdolności prawnej do zawarcia małżeństwa. Dotyczy to obywateli innych krajów. Za dokumenty zapłacimy tu około 38 zł, a wysokość opłaty ma charakter stały.

Ważne dokumenty dotyczą także potwierdzenia dotyczącego braku przeciwwskazań do zawarcia małżeństwa. Jest to procedura, która dotyczy osób po rozwodzie czy wdowców. Opłaty za skrócony odpis małżeństwa z adnotacją o rozwodzie lub zgonie współmałżonka mają charakter stały i wynoszą 22 zł.

Niektórzy małżonkowie liczą na przyspieszenie procedur formalnych (np. na szybki ślub poza urzędem). Standardowa procedura oczekiwania na dopełnienie wszystkich formalności wynosi około miesiąca, jednak można ją także przyspieszyć. Opłaty za przyspieszenie miesięcznego terminu oczekiwania na zawarcie małżeństwa wynoszą 39 zł. Jest standardowy koszt, obowiązujący w urzędach stanu cywilnego.

Ile kosztuje ślub cywilny w plenerze?

Ślub poza urzędem to marzenie wielu przyszłych nowożeńców. Zawarcie związku małżeńskiego w plenerze czy luksusowej restauracji wiąże się z dodatkowymi opłatami. Ostateczna skala wydatków może przypominać koszt ślubu kościelnego.

Cena ślubu poza urzędem może okazać się dość zróżnicowana. Cała procedura wymaga uiszczenia opłaty administracyjnej w wysokości 1 000 zł. W owej cenie znajduje się już koszt dojazdu pracownika urzędu stanu cywilnego. Pamiętajmy też, że ślub w plenerze musi odbywać się warunkach, które zapewniają bezpieczeństwo uczestników i pozwalają na zachowanie powagi sytuacji. Dlatego niezbędne jest złożenie stosownego wniosku do kierownika urzędu stanu cywilnego. We wniosku opisujemy miejsce uroczystości, a kierownik wyraża lub nie wyraża zgody.

Opłata w wysokości 1 000 zł za ślub poza urzędem nie musi być naliczana. Taki wyjątek stanowi sytuacja zagrożenia życia lub zdrowia, bądź fakt przebywania przyszłego współmałżonka w zakładzie karnym. Procedura ślubu poza urzędem (szpital, więzienie) zostaje zwolniona z wyżej wymienionej opłaty.

Cena ślubu w plenerze – dodatkowe opłaty

Na ostateczny koszt ślubu w plenerze wpłynie wiele czynników. Jednym z podstawowych wydatków okazuje się koszt oprawy muzycznej. Średnia cena opłaty instrumentalnej w plenerze wynosi od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Do całości kosztów dochodzą także dekoracje miejsca zaślubin, wypożyczenie krzeseł, a także miejsce dla kierownika urzędu stanu cywilnego.

W tym przypadku trudno jest jednoznacznie określić, ile kosztuje ślub cywilny w plenerze. Ostateczna cena ślubu będzie kwestią wysoce indywidualną. Dla przykładu, wynajęcie krzeseł i miejsca dla kierownika urzędu stanu cywilnego może kosztować od kilku do ponad 20 zł za sztukę. Dodatkowe oświetlenie to wydatek rzędu od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Z kolei opłaty za dekoracje przeważnie rozpoczynają się od kilkuset złotych, a ich ostateczna wartość może przekroczyć kilka lub nawet kilkadziesiąt tysięcy.

Jak widać, ślub w plenerze może okazać się dość drogim przedsięwzięciem. Dlatego koszt opłat dodatkowych warto rozpatrywać w sposób indywidualny. Przyjmujemy przy tym ogólną zasadę mówiącą, że im wyższy standard miejsca uroczystości, tym wyższy ostateczny koszt.

Ile wynosi koszt ślubu kościelnego?

Powyżej opisaliśmy najważniejsze wydatki związane ze ślubem w urzędzie stanu cywilnego, a także w plenerze. Jednak wiele par młodych decyduje się na zawarcie ślubu w kościele. Poniżej omówimy pokrótce najważniejsze wydatki związane z tą ceremonią.

Cena ślubu kościelnego obejmuje zapowiedzi na mszę. Opłata na zapowiedzi mszalne jest uzależniona od konkretnej parafii i wynosi 50 – 300 zł. Dodatkowe opłaty dotyczą kościelnego oraz ofiary za sprawowanie mszy świętej. Wysokość opłaty za kościelnego to około 100 – 250 zł. Najwyższy koszt dotyczy ofiary dla księdza. Wysokość opłat jest uzależniona od parafii, a jej cena waha się w przedziale 500 do 2 500 zł.

Na koszt ślubu kościelnego wpłyną także opłaty dodatkowe. Jednym z nich będzie koszt opłacenia organisty lub dodatkowej oprawy muzycznej. Opłaty dla organisty to około 150 – 400 zł, z kolei dodatkowa oprawa muzyczna może kosztować od 200 do 500 zł.

Cena ślubu kościelnego może być także podwyższona poprzez opłatę dla florystyki. Średni koszt przystrojenia kościoła na ceremonię zaślubin może wynosić około 150 do 700 zł.

Jak widać, koszt ślubu kościelnego może okazać się bardzo różnorodny. Ostateczna cena będzie uzależniona od parafii, a także usług dodatkowych. Wiele par młodych decyduje się na zatrudnienie znanych florystów czy instrumentalistów. Są to dodatkowe usługi, które podwyższają koszt ceremonii.

ikona podziel się Przekaż dalej