Cennik ślubu kościelnego – przygotowania do ceremonii

Większość przyszłych, młodych małżeństw decyduje się na ślub konkordatowy. Oznacza to, że ceremonia odbywa się w kościele. Młode małżeństwo nie musi dopełniać dodatkowych formalności w urzędzie stanu cywilnego. Wszystkie niezbędne formalności dopełni ksiądz.

Ślub konkordatowy w kościele wiąże się z przygotowaniami. W większości parafii należy rozpocząć kurs przedmałżeński. Jest to jedno z pierwszych istotnych etapów, które zmierzają do zawarcia ślubu w kościele. Nauki przedmałżeńskie często są usługą bezpłatną. Wyjątek stanowi kurs przyspieszony. Ksiądz pobierze tu opłatę w wysokości 100 – 500 zł za parę. Przyspieszony kurs przedmałżeński obejmuje kilka spotkań przygotowawczych. Spotkania przeważnie odbywają się w weekendy, co jest atrakcyjną opcją dla osób pracujących za granicą czy mieszkających w większej odległości od danej parafii. Ciekawostką są coraz popularniejsze kursy przedmałżeńskie online. Ich cena może być bardzo zbliżona do stawki za kursy przyparafialne.

Drugi krok to przygotowania w kościele. Jeśli chcemy dowiedzieć się, ile kosztuje ślub kościelny, musimy przeanalizować wszystkie wydatki. Często niemałym wydatkiem okazuje się przybranie kościoła. Ostateczna cena zależy oczywiście od wyboru zdobień. Za przygotowanie kwiatów w kościele, przyozdobienie krzeseł i wykonanie prostych dekoracji na ławki zapłacimy przynajmniej 150 zł. Bardziej doświadczona florystyka będzie już kosztować 400 – 700 zł.

Na koszt ślubu kościelnego z pewnością wpłynie także oprawa muzyczna. Każdy organista może posiadać indywidualny cennik ślubu kościelnego. Przyjmujemy średnio, że organista pobierze opłatę w wysokości 150 – 400 zł. Warto przy tym wspomnieć, że ślub konkordatowy może posiadać dodatkową oprawę muzyczną. Wiąże się to z kolejnym, często niemałym wydatkiem. Dobrym przykładem okaże się wynajem grupy muzycznej lub śpiewaczki. Cena usługi często sięga kwoty 500 zł. Pamiętajmy także, że w niektórych parafiach wymaga się, aby organista wyraził zgodę na wynajęcie dodatkowej oprawy muzycznej.

Koszt ślubu kościelnego 2023 – opłaty kancelaryjne oraz ofiara dla księdza

Określiliśmy już przybliżone ceny za przygotowania w kościele. Do kosztów całkowitych dochodzą także opłaty kancelaryjne oraz ofiara, którą pobierze ksiądz. Poniżej omówimy najistotniejsze wydatki, które czekają przyszłych nowożeńców.

Na cennik ślubu kościelnego z pewnością wpłyną zapowiedzi w kościele. Opłata na zapowiedzi w kościele jest wartością zmienną, a ostateczna stawka zależy od ustaleń w parafii. W niektórych kościołach jest to wartość zaledwie 50 zł. W większych, ulokowanych w dużych miastach parafiach, cena za zapowiedzi w kościele dochodzi do kwoty 200 – 300 zł.

Do kosztów całkowitych dochodzi także opłata dla kościelnego. Ceny usług kościelnego również okazują się dość zróżnicowane. Średni koszt za mszę ślubną wynosi 100 – 250 zł. Kościelny pracujący w biedniejszej parafii może pobierać opłatę w wysokości około 50 zł za mszę.

Kolejny wydatek to ofiara dla duchownego. Niektórzy księża całkowicie rezygnują z ofiary. Dotyczy to przypadków, gdy przyszła para młoda znajduje się w trudnej sytuacji finansowej. Jednak w większości sytuacji pobierana jest tradycyjna ofiara za sprawowanie mszy świętej. Wysokość ofiary zależy od ustaleń w danej parafii. Koszt ślubu kościelnego zazwyczaj rozpoczyna się od kwoty 500 zł. Ksiądz może też pobrać ofiarę w wysokości 1 000, a czasem nawet 2 000 zł. W nielicznych parafiach, ofiara dla księdza za ślub konkordatowy przekracza wartość 2 500 zł.

Ile kosztuje ślub kościelny? Podsumowanie kosztów

Powyżej opisaliśmy koszty przygotowań oraz opłat kościelnych. Nasz cennik ślubu kościelnego pozwolił na wstępne oszacowanie kosztów. Poniżej podsumujemy wszystkie wydatki.

  • Nauki przedmałżeńskie – 0 do 500 zł.
  • Przybranie kościoła – 150 do 700 zł.
  • Organista – 150 do 400 zł.
  • Dodatkowa oprawa muzyczna w kościele – 200 do 500 zł.
  • Zapowiedzi w kościele – 50 do 300 zł.
  • Ksiądz (ofiara za sprawowanie mszy) – 500 do 2 500 zł.
  • Kościelny – 50 do 250 zł.

Z podsumowania powyższych wydatków wynika, że minimalny koszt ślubu kościelnego oscyluje wokół kwoty 1 100 zł. Maksymalna kwota wydatków została oszacowana na ponad 4 600 zł.

Omawiając cennik ślubu kościelnego, warto wspomnieć, że niektóre opłaty okazują się jeszcze wyższe. Kompleksowa usługa przybrania kościoła przez znaną florystykę może przekraczać kwotę 700 zł. Podobna sytuacja dotyczy dodatkowej oprawy muzycznej. Znany instrumentalista, śpiewaczka czy chór muzyczny mogą wiązać się ze znacznie większą skalą wydatków. Ostateczna cena jest ustalana indywidualnie z parą młodą.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły