Wydatki związane z zawarciem związku małżeńskiego

Koszt ślubu kościelnego

Pierwszą grupą wydatków są tu tak zwane opłaty kancelaryjne, ich wysokość z pewnością wpłynie na ostateczny koszt ślubu kościelnego. Wstępnym wydatkiem zazwyczaj są nauki przedmałżeńskie. Wiele parafii organizuje darmowe kursy, jednak w przypadku spotkań przyspieszonych, nalicza się opłatę w wysokości do 500 zł.

Kolejne wydatki dotyczą opłaty dla organisty oraz kościelnego. Kwota opłaty jest tu ściśle uzależniona od zwyczajów panujących w danej parafii, a jej wartość okazuje się różnorodna. Najtańsza usługa organisty to wydatek rzędu 150 zł.  Niektórzy organiści pobierają też opłaty w wysokości około 400 zł za ślub. Opłata dla kościelnego przeważnie waha się w przedziale 50 – 250 zł.

Na koszt ślubu kościelnego wpłynie także zwyczajowa ofiara dla księdza. Niektórzy księża pobierają jedynie opłaty rzędu 500 zł, jednak w większości przypadków jest to kwota około 1 000 zł. Stawki w nielicznych kościołach dochodzą do kwoty 2 000 zł. Są to podstawowe koszty ślubu kościelnego. Jednak w niektórych przypadkach należy także doliczyć ceny usług dodatkowych. Dobrym przykładem będzie tu zatrudnienie florystyki, która udekoruje ołtarz lub opłata za wynajęcie dodatkowej oprawy muzycznej podczas ceremonii zaślubin. Do kosztów całkowitych dochodzą także wydatki weselne. W dalszej części tekstu podpowiemy, ile kosztuje wesele po ślubie kościelnym.

Koszty ślubu cywilnego

Wydatki związane ze ślubem cywilnym mają charakter stały, a ich wysokość jest ściśle uzależniona od specyfiki uroczystości. Pierwsza opłata dotyczy sporządzenia aktu małżeństwa. Będą to koszty rzędu 84 zł. Obywatele innego kraju muszą dodatkowo uzyskać zaświadczenie o zdolności prawnej do zawarcia małżeństwa. Wysokość owej opłaty to 38 zł.

Rozwodnicy oraz wdowcy są zobligowani również do opłacenia dokumentu, który potwierdzi brak przeciwwskazać do zawarcia małżeństwa. W tym przypadku niezbędny będzie skrócony odpis małżeństwa z adnotacją o rozwodzie bądź śmierci współmałżonka. Cena odpisu wynosi 22 zł.

Powyższe opłaty dotyczą normalnego trybu postępowania. Do opłat dodatkowych dochodzi w przypadku przyspieszenia miesięcznego terminu na zawarcie małżeństwa lub wyrażenia chęci zawarcia ślubu w plenerze. Przyspieszenie zawarcia małżeństwa wiąże się z dodatkowym wydatkiem 39 zł. Ślub w plenerze będzie już znacznie bardziej kosztowny.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze modele pomp ciepła

Szukasz nowoczesnej pompy ciepła do ogrzewania swojego domu? Dobrze trafiłeś! Sprawdź najpopularniejsze modele.

Jakie są koszty ślubu cywilnego w plenerze? W tym przypadku przyszła para młoda składa stosowny wniosek do kierownika urzędu stanu cywilnego. We wniosku zamieszcza się dokładny opis miejsca zaślubin. Miejsce musi zapewniać bezpieczeństwo wszystkich osób i zapewnić powagę uroczystości. Kierownik urzędu stanu cywilnego zapoznaje się z wnioskiem, a następnie zatwierdza go lub odrzuca. Opłata za ślub w plenerze wynosi 1 000 zł i ma charakter stały. Z tego wydatku będą zwolnione jedynie osoby, które z ze względu na stan zdrowia muszą przebywać w szpitalu, a także osoby osadzone w jednostkach więziennych.

Koszty ślubu plenerowego to dopiero początek wydatków. W większości przypadków ponosimy także wydatki weselne. Ich wysokość będzie uzależniona od specyfiki uroczystości, a także liczby gości, co omówimy w dalszej części tekstu.

Koszty związane z weselem

Sala weselna – opłaty za osobę czy za organizacje uroczystości?

Koszt wesela z pewnością będzie uzależniony od wyboru sali weselnej. Jeszcze kilka lat temu dużą popularnością cieszyły się lokale, w których rozliczaliśmy się samodzielnie za kucharki, obsługę, wynajęcie sali. Koszt wesela był tu w dużej mierze uzależniony od rodzaju podanych dań, stawek kucharek czy kelnerów. Taka organizacja wesela zazwyczaj pozwalała zmniejszyć nasze wydatki. Jednak jej największym mankamentem okazywała się konieczność samodzielnej organizacji całego przedsięwzięcia.

Obecnie znacznie większą popularnością cieszy się organizacja wesela z przeliczeniem na osobę. Owa oferta dotyczy różnorodnych sal, zajazdów, pałaców i restauracji. Przelicznik za osobę wiąże się też z mniejszym wkładem zaangażowania przyszłych małżonków. Ich zadaniem będzie jedynie podjęcie decyzji dotyczącej menu, zatrudnienie zespołu muzycznego czy zakupu alkoholu. Koszt wesela na 50 osób czy na 80 osób zazwyczaj okazuje się dość atrakcyjny. Średni koszt na osobę rozpoczyna się od kwoty 180 zł. Niektóre lokale oferują także stawki w przedziale 200 – 400 zł na osobę. Zatem średni koszt wynajęcia lokalu na 50 osób to minimum 7 500 zł. Wynajem sali o wyższym standardzie (na 50 osób) wyniesie już 10 000 – 20 000 zł. Dla porównania, średnia cena za wynajem sali na 80 osób to minimum 12 000 zł. Średnia cena wynajmu lokalu na 80 osób waha się w przedziale 16 000 – 32 000 zł. W owych kosztach często nie zostają uwzględnione opłaty za zakup alkoholu, ani tortu weselnego. Są to dodatkowe wydatki weselne, które leżą po stronie pary młodej.

Ile kosztuje wesele? – sprawdzona orkiestra na wesele

Koszty związane z weselem to także wynajęcie zespołu muzycznego. Orkiestra na wesele generuje wydatki rzędu 2 000 – 5 000 zł. Jest to koszt pełnej obsługi muzycznej na uroczystości. Znana orkiestra na wesele może okazać się nieco droższa. Coraz modniejszą alternatywą okazuje się wynajem DJ-a. Wynajęcie tego rodzaju obsługi muzycznej to wydatki rzędu 1 500 – 3 000 zł. Możemy zatem stwierdzić, że obsługa DJ-a może przełożyć się na niższy koszt wesela.

Wydatki weselne wiążą się też z zatrudnieniem kamerzysty oraz fotografa. Są to kolejne ważne przedsięwzięcia, które wpłyną na ostateczne koszty związane z weselem. Zawodowy fotograf może niekiedy kosztować tyle, co cała orkiestra na wesele. Pełen reportaż z przygotowań ślubnych, ceremonii zaślubin, reportaż weselny oraz plener będą wydatkiem rzędu 1 500 – 7 000 zł. Kamerzysta pobierze od nas opłatę w wysokości 2 000 – 5 000 zł.

Chcesz podliczyć ile kosztuje wesele? Sprawdź kalkulator weselny

Wiele par młodych, chcących obliczyć koszty związane z weselem, korzysta z gotowych kalkulacji. W Internecie można znaleźć specjalny kalkulator weselny, który przybliży nam stawki najważniejszych kosztów. Dzięki niemu przeliczymy ceny wynajmu lokalu na osobę, koszt wesela, a nawet koszt ślubu kościelnego.

Kalkulator weselny pozwala w prosty sposób przeliczyć, ile kosztuje wesele na 50 osób czy na 80 osób. Pamiętajmy przy tym, że organizacja wesela pochłania także wydatki związane z przygotowaniami. Dlatego kalkulator weselny zawiera także średnie koszty zakupu sukni ślubnej, garnituru, zatrudnienia florystyki, zakupu pierścionków, tortu weselnego i wszystkich innych, mniejszych wydatków okolicznościowych.

Ile kosztuje wesele? Sprawdzamy najważniejsze wydatki

Organizacja wesela

Wydatki weselne – cena od

Wydatki weselne – cena do

Wynajęcie sali na 50 osób

10 000 zł

20 000 zł

Wynajęcie sali na 80 osób

16 000 zł

32 000 zł

Wynajęcie fotografa

1 500 zł

7 000 zł

Koszt kamerzysty

2 000 zł

5 000 zł

Orkiestra na wesele

2 000 zł

6 000 zł

DJ

1 500 zł

4 000 zł

Powyżej podsumowaliśmy najważniejsze wydatki weselne. W obliczeniu kosztów wynajmu lokalu uwzględniliśmy średnie stawki na osobę. Do ceny całkowitej dochodzi także koszt ślubu kościelnego lub cywilnego, a także drobniejsze wydatki weselne. Organizacja wesela obejmuje szereg mniejszych wydatków (tort, stroje młodych, miejsca noclegowe dla gości, transport gości itp.), które wpłyną na ostateczny koszt uroczystości. Jeśli chcesz przeliczyć ile kosztuje wesele, zastosuj kalkulator weselny dostępny w Internecie.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,4% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły