Silnik inwerterowy – co to jest, jak działa i jaka jest jego budowa?

Zanim ustalimy, jak działa silnik inwerterowy, powinniśmy przyjrzeć się bliżej specyfice działania klasycznych silników w pralkach. Są to silniki klatkowe, które uzyskują energię mechaniczną dzięki specjalnym szczotkom. Klasyczna budowa silników w pralkach posiada pewne istotne wady. Do głównych należy tarcie oraz związany z nim hałas i wibracje powstające podczas wirowania. Silnik klatkowy może także wpłynąć na zwiększenie zapotrzebowania energetycznego urządzenia. Dlatego alternatywą staje się silnik inwerterowy, którego budowa i zasada działania są zupełnie odmienne.

Jak działa silnik inwerterowy w nowoczesnych pralkach? Ujmując w uproszczeniu, jest to pozbawiony szczotek wirnik, w którym energia mechaniczna zostaje pozyskana za pomocą magnesów. Proces jest możliwy dzięki wykorzystaniu zjawiska indukcji magnetycznej. W efekcie nie dochodzi do silnego tarcia tak jak w ma to miejsce w przypadku pracy szczotek. Mniejsze tarcie to także ograniczony hałas oraz mniejsze zapotrzebowanie na energię potrzebną do wprawienia bębna w ruch. Co więcej, silnik inwerterowy może uzyskać znacznie większą wydajność, która przekłada się na dużą szybkość wirowania.

Budowa silnika inwertorowego może być uzależniona od specyfikacji technicznej konkretnego urządzenia. W większości przypadków budowa okazuje się bardzo zbliżona. Silnik inwerterowy zostaje wyposażony w wirnik z magnesami stałymi. Niezbędnym elementem będzie także stojan z uzwojeniem. Taka budowa sprawia, że oddziałujące na siebie pola magnetyczne wytwarzają moment obrotowy. Wtedy silnik zostaje wprawiony w ruch, a bęben pralki zaczyna się obracać. Budowa silnika magnetycznego ogranicza tarcie, a co za tym idzie, jest mniej narażona na uszkodzenia i wyeksploatowanie.

Jakie zalety i wady posiada silnik inwerterowy? Opinie użytkowników

Wiemy już, jak działa silnik inwerterowy i jaka jest jego budowa. Jednak przed wyborem pralki, powinniśmy poznać także podstawowe zalety oraz wady konkretnego rozwiązania. Pralki wyposażone w silnik inwerterowy posiadają liczne zalety, jednak jak każde rozwiązanie, nie są całkowicie pozbawione żadnej wady.

Technologia wykorzystująca silniki inwerterowe daje wiele możliwości. Do największej zalety pralek z tego typu napędem należy mniejsze zużycie energii elektrycznej. Brak tarcia zwiększa efektywność pracy silnika i jego wydajność, dzięki czemu rozwiązanie na ogół zbiera bardzo pozytywne opinie użytkowników. Szacuje się, że pralka z silnikiem inwerterowym jest w stanie zaoszczędzić nawet do 50% energii elektrycznej w porównaniu z pralkami tradycyjnymi o podobnych parametrach użytkowych. Co więcej, technologia umożliwia uzyskanie większych szybkości wirowania, co należy zaliczyć do kolejnej ważnej zalety. Pralka inwerterowa może wirować z prędkością około 1800 obrotów na minutę. Takich parametrów na ogół nie osiągają pralki z wirnikami tradycyjnymi. Do kolejnej zalety dochodzi również płynna zmiana szybkości wirowania.

Brak tarcia w wirnikach bezszczotkowych ogranicza zużycie elementów. W związku z tym, technologia pralek z silnikami inwerterowymi będzie szczególnie polecana użytkownikom, którzy planują częste pranie. Prosta zasada działania i bezkolizyjna praca silników inwerterowych sprawia, że często są one objęte dłuższym okresem gwarancyjnym. Prawdopodobnie to właśnie z tych powodów pralki inwerterowe posiadają opinie bardzo trwałych i mało awaryjnych.

Niestety rozwiązanie posiada także pewne wady. Do podstawowej wady nowoczesnych pralek z wirnikiem inwerterowym zalicza się wyższa cena zakupu. Tego typu technologia nie jest jeszcze standardem, a pralki z napędem inwerterowym mogą być odczuwalnie droższe od modeli klasycznych. Do dodatkowej wady zalicza się również mniejszą dostępność wyboru modeli. Pomimo wyższej ceny zakupu, pralki z napędem inwerterowym mogą wygenerować pewne oszczędności. Wszystko za sprawą większej trwałości urządzenia i znacznie bardziej ekonomicznej pracy. Technologia będzie szczególnie polecana grupie inwestorów, którzy oczekują nie tylko oszczędnej, ale jednocześnie cichej oraz wydajnej pralki do domu lub mieszkania. Rozwiązanie posiada dobre opinie użytkowników i może spełnić oczekiwania bardziej wymagających inwestorów, którzy oczekują mniejszych kosztów eksploatacyjnych oraz redukcji hałasu podczas prania. Pralki inwerterowe nie bez znaczenia posiadają opinie drogich w zakupie. Rozwiązanie nie będzie najlepszym wyborem dla osób, które poszukują najtańszych urządzeń. Sprawdź także ten artykuł: Wybieramy inwerter fotowoltaiczny - rodzaje, ceny, parametry.

Silnik inwerterowy, klatkowy, a może indukcyjny?

Jak już wspomnieliśmy na samym początku, większość tradycyjnych pralek zostaje wyposażona w silnik klatkowy, który uzyskuje ruch mechaniczny dzięki szczotkom. Tego typu rozwiązanie cechuje się większym zużyciem mechanizmu, nagrzewaniem pracujących elementów, większym hałasem oraz wyższym kosztem użytkowym. Mimo tego podstawowe pralki nadal cieszą się popularnością ze względu na relatywnie niski koszt zakupu. Rozwiązanie będzie najbardziej polecane dla użytkowników, którzy nie planują częstych cykli prania, a wyższy poziom hałasu podczas pracy bębna nie stanowi dla nich przeszkody.

Pralki z napędem indukcyjnym to obecnie najbardziej energooszczędne i nowoczesne rozwiązanie. Zasada działania silnika zapobiega tarciu i zużyciu elementów. Brak tarcia oznacza także mniejsze koszty eksploatacyjne, które będą odczuwalne dopiero przy częstym praniu. Nowoczesne pralki inwerterowe na ogół posiadają przychylne opinie. Tego typu rozwiązanie jest szczególnie polecane dla użytkowników, którzy planują częste cykle prania, a jednocześnie oczekują cichej pracy, niezawodnego urządzenia, płynnej zmiany obrotów i wysokiej skuteczności prania.

Trzecie rozwiązanie to pralki z silnikiem indukcyjnym. Jest to najprostsza konstrukcja silników bezszczotkowych. Silnik indukcyjny zużywa niewiele energii elektrycznej i zapewnia cichą pracę urządzenia. Niestety nie jest to rozwiązanie idealne. Pralka z napędem indukcyjnym nie posiada opcji płynnej zmiany obrotów. Dodatkowym mankamentem może okazać się mniejsza dostępność modeli. Pralki z napędem indukcyjnym nie uzyskują tak wysokich prędkości obrotowych jak urządzenia z silnikiem inwerterowym. Ich atutem pozostaje natomiast nieco niższa cena zakupu.

Wiesz już, jak działa silnik inwerterowy, znasz opinie, a także podstawowe wady i zalety konkretnych rozwiązań. A może zainteresują Cię również inne artykuły w naszym serwisie? W osobnym opracowaniu podpowiadamy, czym jest zabezpieczenie przedlicznikowe i jaka jest jego zasada działania. Podpowiadamy także, co to jest mata kompensacyjna.

ikona podziel się Przekaż dalej