Jak czytać rachunek za prąd? Wyjaśniamy krok po kroku
Faktura za energię elektryczną należy do skomplikowanych i nie zawsze wiemy za co płacimy i jak odczytać rachunek za prąd. Mamy tu opłaty za energię czynną, opłaty za dystrybucję, opłaty zmienne i stałe. Wyjaśniamy, jak odczytać fakturę i jej składniki. Przedstawiamy jakie elementy faktury są płacone dystrybutorowi energii, a jakie sprzedawcy.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jak odczytać fakturę za energię elektryczną
Faktury różnych dostawców energii elektrycznej
Faktura za energię elektryczną zawiera wiele różnych składników i punktów, których nie rozumiemy. Dlatego też wiele osób nie wie, jak czytać rachunek za prąd i nie wie ile energii zużywa oraz za co właściwie płaci. Stąd mogą wyniknąć pomyłki, jeśli za prąd rozliczamy się z kimś, na przykład z rodziną lub osobą wynajmującą.
W Polsce mamy kilku głównych dostawców energii elektrycznej oraz wiele mniej znanych firm. Sprzedawcami energii elektrycznej są także firmy telekomunikacyjne, na przykład Plus i Orange.
Główni dostawcy energii elektrycznej:
- Enea SA,
- Energa Obrót,
- PGE Obrót,
- E.ON wcześniej innogy,
- Tauron.
Rachunki elektryczne tych dostawców różnią się, jednak zawierają te same składniki, których znajomość pozwoli nam z łatwością zorientować się za co płacimy.
Jak płacimy za energię elektryczną
Energia elektryczna rozliczana jest co miesiąc, co kwartał, co pół roku, co rok. W tym czasie otrzymujemy prognozy zużycia wyliczone na podstawie zużycia energii z poprzedniego okresu. Co jakiś czas dostawca odczytuje licznik energii, aby dowiedzieć się ile energii zostało naprawdę pobrane. Natomiast pod koniec okresu rozliczeniowego porównywane jest faktyczne zużycie energii z prognozą, w wyniku czego następuje nadpłata lub niedopłata.
Przykładem może być najczęściej wybierana faktura 6 miesięczna, która zawiera 3 prognozy opłacane co 2 miesiące.
Jak czytać rachunek za prąd - składniki faktury
Podstawowe składniki faktury za energię elektryczną - pierwsza strona faktury
Faktura za prąd składa się zwykle z 2 stron. Pierwsza strona zawiera dane dostawcy prądu oraz dane odbiorcy wraz z adresem, gdzie dostarczany jest prąd. Zawiera ona również numer identyfikacyjny klienta, oraz okres rozliczeniowy.
Zwykle na pierwszej stronie faktury znajduje się nazwa taryfy, czyli tzw. grupa taryfowa. Najczęściej wybieraną dla gospodarstw domowych jest grupa taryfowa G11, która oznacza taką samą cenę energii elektrycznej przez cały dzień. Dostępna jest również grupa taryfowa G 12, w której stawka za energię elektryczną różni się w zależności od godziny. Zwykle jest ona niższa w nocy do 22 do 6 oraz w ciągu dnia od 13 do 15. Grupa taryfowa G12w oznacza, że stawka nocna obowiązuje także w weekendy.
Na fakturze znajduje się również rozliczenie faktycznego zużycia prądu w stosunku do prognozy. Prognozy ustalane są na podstawie średniego zużycia w poprzednim okresie. W czasie między fakturami płacimy za prognozowane zużycie energii. Natomiast na fakturze końcowej otrzymujemy rozliczenie różnicy między faktycznie zużytą energią, a prognozą. W wyniku czego powstaje nadpłata lub niedopłata, która rozliczana jest w kolejnym rachunku.
Na pierwszej stronie faktury znajdujemy także kwotę do zapłaty oraz konto bankowe, na które należy dokonać wpłaty.
Jak odczytać szczegółową fakturę za prąd - opłaty za wykorzystaną energię
O ile pierwsza strona faktury jest dość jasna i oczywista, to szczegółowa druga strona faktury nie jest do końca jasna i nie zawsze wiemy za co właściwie płacimy. Najtrudniejszy składnik rachunku, sprawiający, że fakturę trudno jest zrozumieć, stanowią opłaty za sprzedaż energii elektrycznej i opłaty za dystrybucję.
Opłata za sprzedaż energii elektrycznej wynika z faktycznie zużytego prądu. Na fakturze wyszczególnione są:
- liczba zużytych kWh,
- cena netto za kWh dla danej taryfy,
- wartość netto (iloczyn zużytej energii i ceny netto),
- stawka VAT,
- wysokość podatku,
- wartość brutto, czyli wartość netto plus podatek.
Jak czytać rachunek za prąd - czym różnią się opłaty za sprzedaż energii i za dystrybucję
W przypadku energii elektrycznej płacimy nie tylko za rzeczywiście wykorzystaną energię, lecz także za dostawę prądu do naszego domu. W skład tych opłat wchodzą opłaty zmienne, zależne od ilości wykorzystanej energii oraz opłaty stałe.
Warto wiedzieć, że z dostawą prądu związane są dwa podmioty, czyli dostawca i sprzedawca prądu. Dostawca, czyli dystrybutor, zajmuje się dostarczaniem prądu i dbaniem o stan techniczny sieci elektroenergetycznej. Sprzedawca prądu jest pośrednikiem między dostawcą a klientem. Korzysta on z sieci dystrybutora i dostarcza prąd do klienta. Obecnie można dowolnie i bezpłatnie wybrać sprzedawcę energii elektrycznej. W przypadku umowy kompleksowej na rachunku znajdują się należności dla dostawcy i sprzedawcy. W przypadku innych umów otrzymujemy osobne faktury od sprzedawcy i dostawcy.
Sprzedawca pobiera opłaty za energię czynną oraz opłatę handlową. Opłata za energię czynną oznacza ilość wykorzystanej energii pomnożona przez stawki netto plus podatek Vat. Opłata handlowa jest stała i różni się w zależności od wybranej taryfy i okresu rozliczeniowego.
Za dystrybucję prądu płacimy opłaty stałe lub zmienne, które umieszczone są na tej samej fakturze co opłaty za sprzedaż lub na osobnej fakturze, w zależności od umowy.
Opłaty za dystrybucję prądu
Opłaty zmienne zależą od ilości zużytej energii i należą do nich:
- opłata jakościowa przeznaczona na modernizację i rozbudowę sieci elektroenergetycznej,
- opłata sieciowa zmienna pokrywa koszty przesyłu energii,
- opłata OZE przeznaczana na rozwój odnawialnych źródeł energii,
- opłata kogeneracyjna w celu promowania ekologicznych rozwiązań,
- opłata mocowa służy utrzymaniu bezpieczeństwa krajowego systemu energetycznego i stabilności dostaw energii.
Opłaty stałe nie zależą od ilości zużytej energii i obejmują:
- opłata sieciowa stała za dostęp do sieci elektroenergetycznej, utrzymanie urządzeń i przyłącza oraz posiadanie licznika,
- opłata przejściowa oznacza rekompensatę dla elektrowni za wcześniejsze rozwiązania kontraktów terminowych,
- opłata abonamentowa za wystawienie rachunku, odczyt i kontrolę licznika, czynności administracyjne.