Jak obliczyć zużycie prądu? Metody, wzory, obliczenia, interpretacja wyniku
Prowadzenie gospodarstwa domowego, wiąże się z wieloma różnymi wydatkami. Do nich zaliczają się, chociażby opłaty za zużyte media, w tym także energię elektryczną. Powinniśmy zatem dowiedzieć się, jak obliczyć zużycie prądu, dzięki czemu łatwiej będzie nam ocenić, ile energii elektrycznej zużywają konkretne sprzęty, a także, jakie jest zapotrzebowanie naszego budynku na prąd w ciągu roku.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jak obliczyć zużycie prądu - wzór
Jeżeli chcemy się dowiedzieć, jak obliczyć zużycie prądu w naszym domu, to w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę, na pobór energii elektrycznej przez konkretne urządzenie. A dopiero później dzięki temu będziemy mogli obliczyć średnie zużycie prądu w domu w ciągu roku.
W tym celu doskonale sprawdza się prosty wzór:
Moc urządzenia (kW) * czas użycia prądu (h) = ilość zużytej energii (kWh)
Rzeczywiście jest to bardzo prosty wzór, który pozwoli nam ocenić pobór prądu nie tylko przez konkretne urządzenia, ale również zużycie prądu w ciągu określonej jednostki czasowej. Zatem na przykład możemy wyliczyć, ile zużywamy prądu w ciągu jednego dnia, ale też w sezonie letnim lub wyłącznie w sezonie zimowym, kiedy często pobór prądu jest wyższy ze względu na ogrzewanie. Pamiętajmy o tym, że 1000 W to jest 1 kW. Natomiast ilość minut musimy przeliczyć na godziny. Zatem 30 minut, to będzie 0,5 h.
Czyli przykładowo, dla blendera elektrycznego o mocy 1000 W, którym będziemy blendować przez 15 minut, wzór wygląda następująco:
1 kW x 0,25 h = 0,25 kWh
Jeżeli natomiast przyjmiemy, że będziemy średnio blendować w domu przez 30 minut tygodniowo, to daje nam 26 h rocznie. Wtedy nasz wzór będzie wyglądał w ten sposób:
1 kW x 26 h = 26 kWh
Sprawdź także, ile prądu zużywa pompa ciepła.
Pobór energii elektrycznej a taryfa
Podsumowując wszystkie urządzenia, które mamy w swoim domu, a także szacując, ile czasu pobierają one prąd, będziemy mogli obliczyć średnie zużycie prądu w domu w ciągu roku. A co za tym idzie, łatwiej nam oszacować koszt, jaki poniesiemy przez cały rok, za zużycie energii elektrycznej. Aby obliczyć kwotę, jaką należy zapłacić dostawcy prądu, wcześniej musimy dowiedzieć się, ile kosztuje kilowatogodzina. Cena jest oczywiście uzależniona od tego, na jaki rodzaj taryfy się zdecydujemy.
Wśród taryf, z których korzystają gospodarstwa domowe, wyróżniamy:
- Taryfa G11 - jest to taryfa, która oznacza limit mocy, który nie powinien przekroczyć 40 kW. Ponadto koszt zużycia energii elektrycznej będzie taki sam zarówno w dzień, jak i również w nocy. Potoczna nazwa tej taryfy, to taryfa całodobowa.
- Taryfa G12 - jest to taryfa dwustrefora, czyli w dzień kilowatogodzina jest droższa niż w nocy. Warto sprawdzić, godziny obowiązywania każdej strefy u operatora, z którym chcemy podpisać umowę. Jeżeli będziemy korzystać z większości w godzinach nocnych, to możemy zmniejszyć koszt prądu nawet do 40%.
- Taryfa G12w - jest to tzw. taryfa weekendowa. To oznacza, iż oprócz niższych cen prądu w godzinach nocnych, możemy również liczyć na ceny z drugiej strefy rozliczeniowej także w weekendy oraz dni ustawowo wolne od pracy. Jednak trzeba też zwrócić szczególną uwagę na to, ile kosztuje kilowatogodzina w ciągu dnia. Ponieważ zazwyczaj w przypadku taryfy G12w, cena ta jest wyższa, niż w przypadku taryfy G12.
Koszt energii elektrycznej
Mając już rozeznanie, jak obliczyć zużycie prądu, a także dowiadując się, ile kosztuje kilowatogodzina, możemy zobaczyć rzeczywisty koszt za prąd. Dlaczego to jest takie ważne i potrzebne. Ponieważ w ten sposób możemy świadomie decydować o tym, ile będziemy zużywać prądu, a także, jakie urządzenia powodują wzrost rachunków za prąd, a które z kolei mogą przyczynić się do wprowadzenia oszczędności.
W tym celu powinniśmy się dowiedzieć, jaka będzie stawka za kWh w 2024 r. Pod tym względem czeka nas bardzo dobra wiadomość, ponieważ Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) zatwierdził spadek cen za prąd o ok. 31%. Natomiast ceny te na pewno będą obowiązywać do 30 czerwca 2024 r. Warto mieć również na uwadze, iż ceny prądu będą uzależnione od nałożonego limitu, który w zależności od sytuacji ma wynosić od 1,5 MWh do 2 MWh. Przyjmując, iż 1 MWh to 1000 kWh, będzie nam o wiele łatwiej policzyć, całkowity koszt zużycia energii elektrycznej w naszym domu.
Przykładowe zużycie energii elektrycznej przez popularne sprzęty
Aby skorzystać z jednej z dostępnych taryf dla gospodarstwa domowego, należy wykazać limit mocy na poziomie 40 kW, czyli 40 000 W. Warto zobaczyć, jaka jest maksymalna moc popularnych urządzeń, dzięki czemu będzie nam łatwiej oszacować, czy nawet jeżeli wszystkie będą włączone, to czy tak naprawdę nie przekroczymy tego limitu.
Do najpopularniejszych urządzeń, z których korzystamy w swoim gospodarstwie domowym, zaliczymy m.in.:
- Odkurzacz - maksymalna moc 900 W
- Pralka - maksymalna moc 2400 W
- Zmywarka - maksymalna moc 2400 W
- Telewizor - średnia moc ok. 400 W
- Żelazko - maksymalna moc 2600 W
- Czajnik elektryczny - maksymalna moc 3000 W
- Blender elektryczny - maksymalna moc 1000 W
- Piekarnik - średnia moc 2500 W
- Płyta indukcyjna - średnia moc 100 W
- Suszarka do włosów - maksymalna moc 2400 W
- Prostownica do włosów - średnia moc ok. 100-170 W
- Gofrownica - maksymalna moc 1600 W
- Opiekacz do kanapek - maksymalna moc 1000 W
Ile zarabia elektryk?
Jeżeli już jesteśmy przy branży związanej z energią elektryczną, to możemy chcieć się dowiedzieć również tego, jakie wynagrodzenie otrzymuje za swoją pracę elektryk. Okazuje się, że statystyki wskazują na średnie wynagrodzenie na poziomie 6110 zł brutto. Natomiast co czwarta osoba pracująca w tym zawodzie, może liczyć na zarobki powyżej 7480 zł brutto.
Oczywiście to nie jest jedyna kwestia, jaka znajduje się w kręgu naszych zainteresowań. Jeżeli zakładamy swoją rodzinę, to na pewno będziemy chcieli również dowiedzieć się, jak obliczyć dochód do becikowego, a także, na jakich warunkach odbywa się urlop macierzyński. Warto znać swoje prawa, ponieważ wtedy nie umknie nam żaden bardzo ważny termin, co mogłoby się wiązać nawet z utratą szansy na wsparcie finansowe lub nawet skorzystaniem z innych profitów.
Źródła:
- https://dobryprad.pl/taryfy/rodzaje/
- https://www.termofol.pl/informacje-ogolne/cena-pradu-2024-znamy-koszty-energii-elektrycznej/
- https://corab.pl/aktualnosci/jak-obliczyc-przewidywane-roczne-zuzycie-pradu-w-domu
- https://www.rachuneo.pl/artykuly/kalkulator-zuzycia-energii-elektrycznej-jak-samemu-obliczyc-zuzycie