Jakie taryfy oferują sprzedawcy prądu?

W Polsce istnieje wielu dostawców i sprzedawców prądu. W niniejszym artykule skupimy się przede wszystkim na ofercie PGE i Tauron, które są najpopularniejszymi firmami, obsługującymi klientów indywidualnych, a także domy wielorodzinne i spółdzielnie mieszkaniowe. Nas interesuje jaka taryfa prądu przy fotowoltaice jest najbardziej korzystna, a tu głównymi odbiorcami są domy jednorodzinne i gospodarstwa rolne.

Konsumenci i prosumenci, którzy podpisali umowy ze sprzedawcami prądu wybierają taryfy z grupy G. Tą literą oznaczone są tzw. taryfy dla domu. Najpopularniejsze z nich to G11 i G12, oprócz tego dostępne są G12w i G13. Co kryje się pod tymi oznaczeniami?

  • G11 – cena energii jest tutaj stała przez całą dobę. To najlepsza taryfa dla klientów sieci, którzy nie wytwarzają własnej energii. Czy opłaca się prosumentom? O tym powiemy w dalszej części artykułu.
  • G12 – taryfa „nocna”; poza godzinami szczytu (6:00-14:00) cena energii jest tańsza. Chociaż opinie są podzielone, jest to taryfa lubiana przez klientów ze względu na możliwość własnej regulacji opłat.
  • G12w – zwana taryfą „weekendową”. Prąd jest w niej tańszy poza godzinami szczytu i w weekendy.
  • G13 – oferowana tylko przez Tauron taryfa trzystrefowa. Dzieli dzień na trzy części, dostosowując do nich trzy ceny: niską, średnią i wysoką. Dodatkowo strefy są zmienne w zależności od pory roku. Wiosną i latem najwyższa cena prądu zaczyna się od godz. 19:00 do 22:00, a jesienią i zimą – od 16:00 do 21:00. Poza tym strefa średnivh cen obejmuje godziny 7:00-13:00, a niskich wszystkie pozostałe (zależnie od pory roku) oraz weekendy. W skrócie – najtańsze są godziny popołudniowe i nocne.

Najlepsza taryfa przy fotowoltaice

Wybór najlepszej taryfy dla fotowoltaiki musi być dopasowany do specyfiki wytwarzania prądu z paneli fotowoltaicznych w danym gospodarstwie. Ze względu na uzależnienie od dostępności i natężenia promieni słonecznych najbardziej produktywne godziny przypadają między 10:00 a 13:00. Prosument może to trochę zmodyfikować korzystając z trackerów, nietypowego nachylenia paneli, optymalizatorów. Jednak przeciętny dom lub gospodarstwo rolne ma zwykle panele zamontowane na stałe, na jednej stronie dachu.

Najlepsza taryfa dla posiadaczy przeciętnej instalacji

Jaka taryfa prądu przy fotowoltaice klasycznej jest optymalna? Tutaj przede wszystkim powinniśmy brać pod uwagę 2 taryfy: G12 i G12w, które są dostępne dla klientów PGE, Tauron, a także innych sprzedawców energii. Niestety G13, chociaż w pewnych przypadkach może być korzystna dla prosumenta, nie jest powszechnie dostępna, powinni ją jednak rozważyć wszyscy, którzy podpisali umowę z Tauronem. G11 nie jest najbardziej opłacalna przy panelach słonecznych, jeżeli prosument nie jest w stanie pokryć całego zapotrzebowania na prąd ze swojej instalacji. Chyba że zużywamy tak mało prądu, że różnica między strefami nie ma dużego znaczenia. W strefie G11 można łatwiej przewidzieć miesięczne wydatki za prąd.

Taryfy G12 i G12w są też korzystne dla tych użytkowników paneli fotowoltaicznych, którzy dodatkowo ogrzewają dom pompą ciepła. To znaczy zużywają więcej prądu w nocy. Chociaż tutaj opinie są podzielone. Czasami tańszy prąd nocą opłaca się tylko przy samej pompie ciepła. Jeżeli prąd wytworzony z paneli fotowoltaicznych wystarcza na zasilenie ogrzewania, to lepszym wyjściem będzie taryfa G11. Dla większości gospodarstw, które wytwarzają tylko część energii z fotowoltaiki najprostszym rozwiązaniem jest jednak taryfa G12.

Taryfy a autokonsumpcja

Dom, w którym jest zapewniona duża autokonsumpcja (korzystanie przede wszystkim z własnej, zmagazynowanej energii) nie jest tak bardzo uzależniony od stref czasowych. Tu opłaca się taryfa G11, bo większość sprzedawców oferuje przy niej niższe opłaty stałe. Musimy pamiętać, że umowa prosumencka obejmuje takie właśnie dodatkowe opłaty za przesył, konserwację itp. Nawet jeżeli ilość energii pobieranej z sieci spadnie do zera.

Rozliczanie G12 i G12w

Przyjrzyjmy się jeszcze bliżej zagadnieniu jak rozliczana jest taryfa G12 przy fotowoltaice. Dla większości prosumentów w 2023 roku umowa prosumencka oznacza rozliczenia kosztowe (net billing). W przypadku tego rodzaju rozliczenia cena sprzedaży (do sieci) jest uzależniona od miesięcznej,a od 2024 roku godzinowej, stawki. Jeżeli wysyłamy do sieci mniej więcej taką samą część energii jak pobieramy, to opłaty strefowe de facto przestają obowiązywać. Cena energii pobranej jest po prostu sumowana. To jeszcze jeden powód, dla którego posiadacze magazynów energii powinni raczej stawiać na taryfę G11, a użytkownicy mikroinstalacji uzupełniającej zapotrzebowanie z taryfy G12.

Inni sprzedawcy i możliwość zmiany taryfy

Załóżmy, że wybraliśmy taryfę G11 w PGE, ale okazała się ona nieopłacalna na dłuższą metę lub zmieniła się nasza sytuacja (np. mamy pompę ciepła i potrzebujemy więcej energii w nocy). Czy możliwe jest przejście do innej taryfy? Jak najbardziej. Można to zrobić składając wniosek online lub osobiście (szczegóły zależą od sprzedawcy).

Najpopularniejsze pompy ciepła i panele fotowoltaiczne - sprawdź promocje!


Procedura zmiany taryfy

Do przeprowadzenia całej procedury potrzebne są dokumenty potwierdzające tożsamość prosumenta oraz potwierdzenie tytułu prawnego do obiektu lub jego użytkowania. Procedura jest bezpłatna. Trzeba jednak pamiętać, że klient ma prawo do zmiany taryfy raz na rok. Zerwanie umowy nie tylko zmiany w umowie prosumenckiej, ale może się wiązać z wymianą licznika na odpowiedni do naliczania np. 2 taryf. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat fotowoltaiki.

Zmiana sprzedawcy energii

Oferta największych sprzedawców energii nie zawsze jest najkorzystniejsza. Najlepsza taryfa dla właścicieli paneli fotowoltaicznych może być oferowana przez mniejszą firmę. Prawo konsumenckie pozwala nam zawsze zmienić sprzedawcę i dostawcę prądu, jednak zanim wybierzemy nowego dobrze jest sprawdzić, który ma najlepszą ofertę. Na przykład u różnych sprzedawców są inne różnice między 2 taryfami i poszczególnymi strefami – dzienną i nocną w taryfie G12. Przykładowo Enea proponuje wyższą niż inne firmy cenę za prąd w godzinach szczytu, ale niższą niż inni cenę w godzinach nocnych. Taka opcja może się opłacać osobom, które w dzień korzystają z fotowoltaiki bez magazynu, ale w nocy uruchamiają agregaty typu pralka, pompa ciepła itp. Dodatkowo warto sprawdzić opinie o danym sprzedawcy – na ile stabilne są proponowane stawki, jak się z nim współpracuje itp.

Kiedy już wybierzemy kto ma być naszym nowym sprzedawcą prądu, to musimy rozwiązać starą umowę (wymówienie przedstawia klient lub nowy sprzedawca prądu). Następnie podpisujemy umowę i dostosujemy liczniki. Na zakończenie współpracy musimy się rozliczyć ze starym sprzedawcą prądu i możemy zaczynać naszą przygodę z nową firmą.

Podsumujmy: wybór taryfy odpowiedniej do fotowoltaiki zawsze będzie trochę inny dla każdego prosumenta. W zależności od tego jaką mamy instalację, ile konsumujemy i produkujemy energii lepsza będzie taryfa stała lub podział na strefę nocną i dziennę. G11 jest idealnym wyborem dla prosumentów, którzy pokrywają zapotrzebowanie na prąd z własnej instalacji. Szczególnie dla właścicieli większych instalacji z magazynem energii. G12 opłaca się kiedy rzeczywiście mamy szansę skorzystać z niższej stawki w godzinach nocnych. To samo dotyczy taryfy weekendowej i trzystrefowej.

ikona podziel się Przekaż dalej