Warszawa - tu czynsz będzie największy

Niekwestionowanym liderem pod względem wysokości czynszu jest Warszawa.  Średnia cena najmu niewielkiej kawalerki wynosi ok. 1 500 zł. Mieszkania dwupokojowe będą nieco droższe. Średni czynsz najmu wynosi w tym wypadku ok. 2 000 zł. Za mieszkanie trzypokojowe trzeba już zapłacić pomiędzy 2 500, a 3 500 zł. Najdroższe będą lokale z przynajmniej czterema pokojami i o metrażu powyżej 70 m2. Średnia cena najmu wynosi w tym wypadku 4 500 zł.

Nieco niższe stawki obowiązują w Krakowie. Czynsz najmu małej kawalerki wynosi tam średnio 1 200 zł. Standardowy czynsz za mieszkanie dwupokojowe to już ok. 1 700 zł. Trzypokojowe, dobrze wyposażone mieszkanie można wynająć za kwotę. 2 100 zł. Z kolei średni czynsz za lokal z czterema pokojami wynosi 2 700 zł.

Na trzecim miejscu znajduje się Wrocław. Czynsz za mieszkanie w bloku utrzymuje się tam na stałym poziomie.  Średnia wartość najmu kawalerki wynosi 1 200 zł. Czynsz najmu mieszkania dwupokojowego to ok. 1 500. Średnia stawka za lokal z trzema pokojami osiąga 2 000 zł. Największe lokale o powierzchni przekraczającej 70 m2 można wynająć już od kwoty 2 500 zł.

Średni czynsz w różnych miastach w Polsce ciągle ulega zmianie. Najwięcej przyjdzie zapłacić w stolicy, a także Krakowie czy Poznaniu.
Jakie są średnie czynsze za mieszkanie w różnych miastach w Polsce?

W jakich miastach czynsz najmu będzie niższy?

Średni czynsz za mieszkanie w bloku w Warszawie, Krakowie lub Wrocławiu może być o kilkanaście procent wyższy, w porównaniu ze średnimi stawkami innych większych miast.  Na następnych pozycjach naszego zestawienia znajdują się kolejno.

Gdańsk – tu ceny czynszu wzrosły w przeciągu poprzedniego roku o ok. 10 %. Średni czynsz za kawalerkę wynosi obecnie 1 100 zł. Mieszkanie dwupokojowe w Gdańsku można wynająć za kwotę 1 400 zł. Lokale z trzema pokojami kosztują od 1 600 zł w górę. Czynsz najmu mieszkania z czterema lub więcej pokojami wynosi średnio 2 300 zł. Warto jednak podkreślić, że w Gdańsku znajduje się wiele dobrze wyposażonych lokali/apartamentów. Ich wynajem będzie średnio o połowę droższy w porównaniu z mieszkaniami o pośrednim standardzie.

Lublin – jest miastem skupiającym studentów, co wpływa na zwiększenie średnich wartości czynszu. Średnia wartość najmu niewielkiej kawalerki to 900 – 1 100 zł. Czynsz dwupokojowego lokalu jest już nieco wyższy i wynosi średnio 1 300 zł. Za wynajem trzypokojowego mieszkania trzeba zapłacić 1 400 – 1 800 zł. Z kolei czynsz za większy, przynajmniej czteropokojowy lokal wzrasta do kwoty 2 500 zł.

Katowice – najatrakcyjniejszy czynsz dotyczy niewielkich kawalerek. Średnia cena najmu lokalu o powierzchni do 35 m2 wynosi 900 zł. Czynsz za lokal dwupokojowy w I kwartale 2016 roku to ok. 1 200 zł. Mieszkanie trzypokojowe wynajmiemy za kwotę 1 600 zł. Największe lokale można wynająć za ok. 2 300 zł.

Najniższy czynsz za mieszkanie w bloku

Czynsz wynajmu mieszkań w niektórych większych miastach naszego kraju utrzymuje się na stale niskim poziomie. Za cenę wynajmu kawalerki w Warszawie można czasem wynająć dwupokojowy lokal w innym regionie polski. Poniżej przedstawimy uśrednione stawki czynszu w wybranych miastach.

Poznań – czynsz najmu niewielkiej kawalerki nie powinien przekroczyć wartości 1 000 zł. Za mieszkanie dwupokojowe trzeba zapłacić w granicach 1 100 – 1 300 zł. Lokale z trzema pokojami wynajmiemy od kwoty 1 500 zł w górę. Z kolei czynsz lokalu czteropokojowego to z reguły 1 900 - 2 200 zł.

Umowa najmu określa, jak wysoki jest czynsz za wynajem mieszkania. W różnych miastach w Polsce przedstawia się to różnie
Jakie są średnie czynsze za mieszkanie w różnych miastach w Polsce?

Opole – to kolejne miasto, w którym czynsz za mieszkanie w bloku utrzymuje się na niskim poziomie. Średnia wartość najmu kawalerki to 950 zł. Czynsz za dwupokojowe mieszkanie często nie przekracza kwoty 1 300 zł. Z kolei za wynajem lokalu czteropokojowego trzeba z reguły zapłacić ok. 1 500 zł. Największe mieszkania odznaczają się najwyższą ceną najmu. Średni czynsz lokalu o powierzchni przekraczającej 70 m2 wynosi 2 000 zł,.

Bydgoszcz i Białystok – to dwa większe miasta, w których średni czynsz najmu utrzymuje się na bardzo niskim poziomie. Niewielką kawalerkę wynajmiemy tam od kwoty 800 zł. Średnia wartość czynszu za lokal dwupokojowy wynosi 1 000 zł. Wynajem mieszkania trzypokojowego z reguły nie przekracza kwoty 1 300 zł. Najwyższy czynsz dotyczy mieszkań o ponadstandardowej powierzchni. Średnia wartość najmu czteropokojowego mieszkania w Bydgoszczy i Białymstoku wynosi 1 900 zł.

A jak prezentuje się czynsz za mieszkanie komunalne?

Rachunki lokatorów mieszkań komunalnych od kilku lat idą nieustannie w górę. W niektórych większych miastach naszego kraju czynsz za mieszkanie komunalne wzrósł w ostatnich latach o kilkadziesiąt procent. Wszystko wskazuje na to, że w roku 2016 wielu lokatorów czekają kolejne podwyżki.

Stawka czynszu komunalnego zależy od ustaleń władz miasta. Wiele z nich wprowadza podział na strefy, w których stoi budynek. Najwyższy czynsz za mieszkanie komunalne dotyczy lokali usytuowanych w ścisłym centrum miast. Nieco mniej płacą mieszkańcy w lokalizacjach peryferyjnych.

Szacuje się, że średnia stawka czynszu w Warszawie stanowi ok. 8 zł/m2. Jest to oczywiście kwota bazowa, od której można odliczyć dodatkowe ulgi. Co ciekawe, czynsz za mieszkanie komunalne w Warszawie nie należy wcale do najwyższych w naszym kraju. Średnia kwota bazowa w Gdańsku i Łodzi wynosi 7zł/m2. Jednak stawki w Krakowie oraz Poznaniu często dochodzą do kwoty 9 zł/m2. Średnia wartość czynszu za mieszkania komunalne w Gdańsku i Wrocławiu jest jeszcze wyższa, a jej kwota bazowa z reguły przekracza 10 zł/m2. Niejednokrotnie jest to o ponad 2 zł więcej niż w centrum stolicy.

Zakup mieszkania na wynajem

Wiele osób zastanawia się nad możliwością zakupu mieszkania wyłącznie pod wynajem – traktując to jako długoterminową lokatę kapitału. Jest to bardzo dobry i zwykle bardzo bezpieczny sposób ulokowania pieniędzy – pod warunkiem, że horyzont inwestycji wynosi sporo ponad 10 lat. W takim okresie można bowiem oczekiwać sensownych wzrostów cen nieruchomości bez względu na wahania krótkookresowe.

Jakie mieszkania są najlepsze do tego typu celów? Tego możesz się dowiedzieć w tym artykule. Wbrew pozorom taka inwestycja może być w zasięgu ręki wielu z nas, a miesięczny przychód z wynajmu może pokryć ratę kredytu i bieżące koszty eksploatacyjne mieszkania.

Prognozy na 2016 rok

Nie ulega wątpliwości, że rynek najmu mieszkań cieszy się coraz większą popularnością. W 2015 roku średnie stawki najmu sukcesywnie rosły. Wszystko wskazuje na to, że tendencja wzrostowa utrzyma się także w pierwszej połowie 2016 roku. Rynek nieruchomości utrzymuje się na stabilnym poziomie. Obserwujemy rosnące zainteresowanie zakupem mieszkań pod wynajem. Wszystko to sprawia, że najemcy raczej nie doczekają się obniżenia stawek. Znacznie bardziej prawdopodobnym scenariuszem jest delikatne podwyższenie cen czynszu najmu, lub przynajmniej jego utrzymanie na niezmiennym poziomie.

ikona podziel się Przekaż dalej