Mieszkania bezczynszowe – krótka charakterystyka i przepisy

Na rynku lokalowym spotkać można różne typy mieszkań. Wśród nich wymienić można mieszkania własnościowe, spółdzielcze, komunalne czy socjalne. Coraz popularniejsze stają się także mieszkania bezczynszowe. Pojawiają się one w starym, jak również w nowym budownictwie. Przepisy jasno określają, które mieszkanie można nazwać bezczynszowym. Już sama nazwa wskazuje, że jest to mieszkanie bez z góry ustalonego czynszu. Z drugiej jednak strony łatwiej wykonać zakup mieszkania bezczynszowego niż przeprowadzić wykup mieszkań komunalnych.

Z uwagi na to, iż mieszkańcy nie płacą co miesiąc określonej opłaty administracyjnej, pociąga to za sobą różne konsekwencje. Czynsz to suma kosztów ponoszonych na utrzymanie części wspólnych, comiesięczne opłaty za media czy fundusz remontowy. Wszelkie formalności dotyczące gospodarowania wspólną przestrzenią czy zachowania miru domowego obywają się na szczeblu administracji. Jeśli jednak nie ma osób zarządzających, to wszystkie czynności spadają na mieszkańców. Jest to główna różnica między mieszkaniem bezczynszowym, a mieszkaniem komunalnym czy własnościowym z comiesięcznym czynszem.

W przepisach dotyczących mieszkań bezczynszowych nie ma jasno sprecyzowanych zasad dotyczących zarządzania budynkiem. Takie codzienne obowiązki jak odśnieżanie, zamiatanie czy koszenie trawnika są po stronie mieszkańców. Oczywiście jest możliwość wynajęcia specjalistycznej ekipy sprzątającej, ale wszelkie opłaty dzieli się pomiędzy mieszkańców. Dlatego też zazwyczaj jest kilka mieszkań bezczynszowych w budynku tak, aby ułatwić komunikację i współpracę między lokatorami. Projekt domu wielorodzinnego bez czynszu zapewne będzie znacznie większy niż projekt domku letniskowego. Im więcej ludzi, tym większe ryzyko nieporozumień oraz braku zgody. Jeśli trafi się uciążliwy sąsiad, to również należy sobie wszystko wyjaśnić między sobą lub ewentualnie zgłosić na policję, ponieważ w każdym mieszkaniu obowiązuje mir domowy.

Mieszkania bezczynszowe – opłaty i formalności

Choć pewnie wiele osób myśli, że mieszkania bezczynszowe to oszczędność pieniędzy to niestety tak nie jest. Koszt wszelkich napraw czy konserwacji ponoszony jest równo przez wszystkich mieszkańców. Często niespodziewana awaria to koszt kilku lub nawet kilkunastu tysięcy złotych, co powoduje gwałtowne zwiększenie opłat w danym miesiącu. Mieszkania spółdzielcze, własnościowe czy komunalne charakteryzują się comiesięcznymi wpłatami na wspólny fundusz remontowy. Niestety w przypadku mieszkań bezczynszowym takiej składki nie ma, dlatego też warto samemu odkładać co miesiąc, aby w razie awarii nie nadwyrężać znacznie swojego portfela. A może zainteresuje cię także ten artykuł o zakupie mieszkania pod wynajem?

Koszt sprzątania części wspólnych, pielęgnacji zieleni czy choćby przeglądów instalacji ponoszony jest przez wszystkich lokatorów, a formalnościami zwykle zajmuje się jedna wybrana osoba. W nowym budownictwie mieszkań bezczynszowych zmniejsza się powierzchnie wspólne, aby ograniczyć znacząco koszty ich utrzymania. Jeśli jednak ktoś chciałby samodzielnie podejmować decyzję w sprawie warunków mieszkania, to zawsze może stworzyć projekt domku letniskowego i w wolnych chwilach się do niego udać. Oczywiście warto pamiętać o tym, że comiesięcznym kosztem będą rachunki za wykorzystanie mediów. Kwestie umeblowania czy wykończenia mieszkania są już standardowo po stronie właściciela czy lokatora. Meble modułowe, zabudowa kuchni czy brodzik zamiast wanny to już decyzja mieszkańca.

Porady praktyczne na temat mieszkań bez czynszu

Zakup mieszkania bezczynszowego jest dużo prostszy niż wykup mieszkania komunalnego, choć zapewne droższy niż kupno projektu domku letniskowego czy mebli modułowych. Warto jednak sprawdzić kilka szczegółów przed finalizacją zakupu. Istotną sprawą jest stan techniczny budynku. Ewentualne usterki czy pęknięta elewacja będzie sugerować dodatkowe koszty na remont w niewielkiej przyszłości.

Uciążliwy sąsiad czy bałagan dookoła budynku będzie sugerował nieporozumienia między mieszkańcami, co może wpłynąć negatywnie na komfort mieszkania w danym budynku. Można również zakupić mieszkanie z rynku pierwotnego, ale wtedy nie jest pewne na jakich sąsiadów się trafi, choć zapewne stan techniczny budynku nie powinien budzić zastrzeżeń. Kupując gotowe mieszkanie bezczynszowe od dewelopera można od zera samodzielnie wykończyć czy wyposażyć je. Decydując się na meble modułowe, aneks kuchenny czy wannę z hydromasażem można stworzyć swoją własną przestrzeń.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły