Wyjazd na narty: Zakopane – Kasprowy Wierch

Zakopane jest zimową stolicą Polski i tam ciągną wszyscy miłośnicy sportów zimowych. Trasa narciarska biegnąca od Kotła Goryczkowego do Kuźnic ma aż 5400 m długości i jest najdłuższą trasą w Polsce. Wiedzie z Kasprowego Wierchu i zdecydowanie jest przeznaczona dla najbardziej zaawansowanych narciarzy. W górnej części jest mocno wymagająca, więc nie jest to dobra opcja na przejazd z dziećmi. Różnica wysokości tutaj wynosi 927 metrów – jest naprawdę stromo. Jednak nie jest sztucznie naśnieżana, ponieważ znajduje się w Tatrzańskim Parku Narodowym, więc można z niej korzystać tylko w czasie naprawdę śnieżnych i srogich zim. Sprawdź także największe atrakcje w Tatrach.

Gdzie wyjechać na narty: Szczyrk Skrzyczne

Skrzyczne to góra, którą można zdobyć podczas wycieczki do Szczyrku. Znajduje się na niej trasa o długości 3300 m, która uzyskała status trasy FIS. Rozgrywają się na niej oficjalne zawody w narciarstwie alpejskim i mogą z niej korzystać także amatorscy użytkownicy. Jednak zalecamy ją dla osób nieco bardziej zaprawionych w bojach. Na szczyt Skrzycznego można dostać się kolejką krzesełkową – najpierw w opcji Szczyrk-Jaworzyna i Jaworzyna-Skrzyczne.

Trasy narciarskie w Szczyrku – Małe Skrzyczne – Czyrna

W Szczyrku znajduje się jeszcze jedna długa i naprawdę piękna trasa. Widzie z Małego Skrzycznego przez Halę Skrzyczeńską do Czyrnej. Różnica wysokości to 586 m, a aby dostać się na górę można użyć orczyka i gondoli wiodącej na Halę Skrzyczeńską. Długość trasy to 2500 m, nie jest bardzo trudna. W dolnej części mogą jeździć dzieci, to dobry pomysł, by tam próbować swoich sił.

Wyjazd na narty do Karpacza – dwie trasy

W mieście Karpacz, które jest uwielbiane przez turystów i zimą, i latem, znajdują się dwie trasy, które są warte uwagi. Jedną z nich jest trasa Kopa – Karpacz, która ma 2300 m długości. Różnica wysokości wynosi nieco ponad pół kilometra. Sam przejazd biegnie pod Śnieżką i jest naprawdę niezapomniany. Jest to jednak nieco skomplikowana trasa, w górnej części do orczyka Liczyrzepa trasa jest przeznaczona tylko dla osób doświadczonych i dobrze radzących sobie w trudniejszych warunkach. Niżej już dobrze radzą sobie początkujący i dzieci, a stok jest bardzo szeroki. Wjechać na szczyt można 1-osobową kolejką krzesełkową.

Trasa narciarska Karpacz – Złotówka

Będąc na ferie zimowe w Karpaczu można także zjechać inną trasą, o uroczej nazwie Złotówka. Od samego szczytu Śnieżki do dołu jest to ponad 3000 m. To prawdziwa gratka dla miłośników długiego szusowania. Nartostrada dysponuje dwuosobowym wyciągiem orczykowym. Jedynym minusem jest fakt, że trudno się do niej dostać – trzeba pokonać kolejkami 4 różne stacje. Jednak naprawdę warto, ponieważ jest uznawana za najciekawszą trasę Śnieżki.

10 najbardziej znanych tras narciarskich: Szrenica – Szklarska Poręba

Trasa dla narciarzy ze Szrenicy do Szklarskiej poręby ma nieco ponad 3 km – 3100 m. Ma 19% nachylenia. Cieszy się dużym powodzeniem ze względu na piękne widoki. Szklarska Poręba w ogóle jest ogromnym ośrodkiem narciarskim, w polskiej części Karkonoszy zdecydowanie najbardziej lubianym. Górna część trasy ma status FIS i jest dla zaawansowanych narciarzy, dolna jest łatwiejsza i mogą korzystać z niej dzieci. Na szczyt Szrenicy prowadzą dwie kolejki krzesełkowe 2-osobowe. To świetny pomysł na wyjazd zimą na narty dla całej rodziny.

Ośrodki narciarskie warte uwagi: Korbielów

W Korbielowie masz możliwość zjechania trasą Pilsko – baba o długości 4400 m. Różnica wysokości to 757 m. Trasa jest dość stroma, ponieważ nachylenie wynosi 17%. Swój początek ma na wysokości 1456 m w Pilsku, a kończy na stacji kolejki krzesełkowej Baba na 699 m. Na szczyt można wjechać właśnie tą kolejką albo wyciągami na Hali Miziowej. Korbielów gwarantuje wyjątkowe widoki i wspaniałe przeżycia, więc naprawdę warto. Trasa jest jednak długa i dość wymagająca, więc raczej nadaje się dla osób, które mają jakieś doświadczenie.

Stoki narciarskie: trasa narciarska w Wierchomli

We wschodniej części Polski najdłuższą trasą narciarską jest trasa prowadząca z Jaworzynki do Szczawnika, mieszcząca się Wierchomli. To urocza miejscowość sprzyjająca spokojnemu wypoczynkowi, a do tego gwarantuje zimowe szaleństwo na nartach. Trasa ma długość 2600 m i 14% średniego nachylenia, ale różnica wysokości to tylko 373 m. Dlatego jest łagodna i dość łatwa do pokonania. Najtrudniejsza jest dolna cześć trasy, ale wyżej mogą jeździć dzieciaki. Na szczyt można dostać się 4-osobowym wyciągiem lub orczykiem Szczawnik II.

Trasy narciarskie w Jaworzynie Krynickiej

Jaworzyna Krynicka to ciekawy kurort, który cieszy się powodzeniem wśród narciarzy. Jest świetnie zorganizowana, a trasa, która wiedzie z Jaworzyny do dolnej stacji gondoli ma aż 2400 m. Różnica wysokości wynosi nieco więcej niż 450 m. Sama trasa jest bardzo wygodna i ładna, jednak w połowie drogi znajduje się wypłaszczenie, które nieco psuje cały urok. Do zalet tej trasy należy bardzo wygodna gondolka mieszcząca 6 osób oraz dodatkowe oświetlenie, dzięki któremu można bezpiecznie zjeżdżać późnym wieczorem i w nocy.

Ośrodki narciarskie: Czarna Góra

Kurort Czarna Góra znajduje się na wysokości o 770-1150 m n.p.m. To świetne miejsce dla rodzin z dziećmi, ponieważ wybór tras narciarskich o różnym poziomie trudności jest wiele. Czarna Góra oferuje także polany narciarskie, trasy z homologacją i kolejki linowe. Miejsce ma świetną infrastrukturę, jest możliwość wypożyczenia sprzętu i odzieży narciarskiej, co znacznie zmniejsza koszty całej wycieczki na narty. Czarna Góra znajduje się w ziemi kłodzkiej, około 100 km od Katowic, jest więc dla większej części Polski idealnym celem na weekend.

ikona podziel się Przekaż dalej