TOP 10 jarmarków świątecznych – gdzie warto pojechać?

1. Szwajcaria, Bazylea

Bazylea znana jest z produkcji najpiękniejszych świątecznych ozdób, więc nie bez powodu wylądowała na pierwszej pozycji w naszym rankingu. Jarmark odbywa się tam na kilku niesamowicie przystrojonych placach – największy jest organizowany na Barfüsserplatz. Najpiękniejsze atrakcje znajdują się w pobliżu katedry, obok której każdego roku stawiana jest potężna, piękna choinka z wieloma kolorowymi ozdobami. Wokół placu rozciąga się mnóstwo stoisk z gadżetami świątecznymi, a także rękodziełem. Nie obejdzie się również bez grzanego wina i smacznego jedzenia. Warto spróbować zwłaszcza szwajcarskiej czekolady i sera raclette, który najczęściej serwowany jest z ziemniaczkami i marynowaną cebulką.

Będąc na jarmarku w Bazylei, warto udać się również na Claraplatz, gdzie sprzedawane są najlepsze pieczone kasztany i inne pyszności. Marktplatz też zasługuje na szczególną uwagę. Mieści się tam bowiem jarmark z m.in. choinkami, jemiołą czy ozdobami świątecznymi. Część tego placu zajmuje również Baśniowy Las, który powinien szczególnie przypaść do gustu najmłodszym.

2. Austria, Wiedeń

Stolica Austrii znana jest z organizowania pięknych jarmarków świątecznych, ponieważ właśnie tu w 1294 roku narodziła się tradycja jarmarków. Na głównym placu otwiera się ponad 100 stoisk z pięknymi dekoracjami, a także aromatycznym jedzeniem. Uraczyć można tam gorącego ponczu, domowych wypieków oraz prażonych migdałów. Tuż obok jarmarku mieści się również lodowisko, gdzie mieszkańcy Wiednia oraz turyści mogą aktywnie spędzić czas.

Rozświetlony Wiedeń podczas jarmarku świątecznego, najpiękniejsze jarmarki bożonarodzeniowe w Europie
Jarmark w Wiedniu - to tu narodziła się tradycja organizowania jarmarków z okazji świąt Bożego Narodzenia

Po grzanym winie i korzennych pierniczkach warto wybrać się również pod specjalnie przygotowaną bramę ze świeczkami, która każdego roku wprowadza uczestników jarmarku w magiczną atmosferę świąteczną. Najmłodsi mogą z kolei degustować pierniczki w sali balowej Ratusza, a obok niego… jeździć na reniferach. Oczywiście warto też spróbować dwóch pysznych smakołyków wiedeńskich – apfelstrudel i jabłek w karmelu.

3. Niemcy, Berlin

U naszych zachodnich sąsiadów odbywa się jeden z najpiękniejszych jarmarków na świecie. Mawia się, że ten, kto przynajmniej raz odwiedził berliński jarmark, chce tam wracać co roku. Właśnie w Niemczech tradycja straganów świątecznych zakorzeniona jest jako jedna z pierwszych w Europie – oczywiście zaraz po jarmarku wiedeńskim. Bardzo ciekawy jest fakt, iż w Berlinie odbywa się blisko… 100 jarmarków naraz! W zasadzie każdy plac i skwer jest udekorowany, a wolna przestrzeń maksymalnie wykorzystana na ozdoby i różne stragany ze smakołykami.

Karuzela i stragany świąteczne w Berlinie, ranking najlepszych jarmarków bożonarodzeniowych Europy
Co ciekawego można zobaczyć na jarmarku świątecznym u naszych zachodnich sąsiadów w Berlinie

Warto oczywiście rozejrzeć się po kramikach z rękodziełem, drewnianymi zabawkami, ozdobami na choinkę i z jedzeniem – zwłaszcza owocami w czekoladzie, korzennymi pierniczkami i domowymi ciastami. Atrakcje na berlińskich jarmarkach znajdą dla siebie zarówno dzieci, jak i dorośli. W Berlinie jest zarówno kilka lodowisk, jak i wesołe miasteczka oraz wielkie, kilkumetrowe szopki, które można podziwiać.

4. Węgry, Budapeszt

W grudniu Budapeszt nabiera nie tylko świątecznego klimatu, ale też wielu barw. Na fasadach budynków – w tym bazyliki św. Stefana – pojawiają się kolorowe lasery, a na placach rozstawiają się stragany z węgierskimi smakołykami. Klimat w Budapeszcie jest wówczas wyjątkowy. Krążąc między kramikami ze świątecznymi gadżetami, wypiekami i biżuterią, można całkiem zatracić się w atmosferze Bożego Narodzenia.

Jedna z uliczek budapesztu w grudniu podczas jarmarku świątecznego, co można zwiedzić i kupić na jarmarkach bożonarodzeniowychm, dlaczego warto odwiedzać jarmarki bożonarodzeniowe
Jakie atrakcje czekają na odwiedzających jarmark świąteczny w Budapeszcie na Węgrzech

Niezwykłą atrakcją jest ogromne lodowisko, pośrodku którego ustawiona jest wielka choinka. Nie sposób przegapić też cukierni Gerbeaud, gdzie każdego roku podczas jarmarku fasada budynku cukierni zmienia się w kalendarz adwentowy. Od 1 grudnia codziennie otwiera się jedno okienko (a w zasadzie okno) z nowym prezentem. Jest to bardzo nietypowa i wspaniała atrakcja dla dzieci i dla dorosłych. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak udekorować dom na święta.

5. Dania, Kopenhaga

W okresie świątecznym stolica Danii zmienia się nie do poznania. Najbardziej zaskakujące są wówczas ogrody Tivoli, które stają się niczym wyjęte z magicznej krainy. Pojawiają się tam kolorowe karuzele, oświetlone światełkami ścieżki i drewniane domki stylizowane na skandynawskie, w których uraczyć można grzańca z cynamonem oraz ciasteczek z jabłkami. Pyszności te zjeść można również w zabytkowym pociągu przy stacji Świętego Mikołaja.

turyści na jarmarku świątecznym w Kopenhadze w Danii, jakie jarmarki świąteczne watro odwiedzić w Danii, jakie atrakcje są na jarmarku świątecznym w Kopenhadze
Jak zmienia się stolica Danii podczas organizacji jarmarku świątecznego

Bożonarodzeniowa magia dzieje się głównie w parku rozrywki. Małe wioseczki, stragany z rękodziełem i lokalnymi smakołykami od lat zachwycają miliony turystów, którzy tłumnie odwiedzają Kopenhagę w grudniu. Co najbardziej zaskakującego zobaczyć mogą tu dzieci? Otóż wioskę Elfów, zwaną Pixie Ville. Z pewnością będą nią oczarowane!

10 jarmarków bożonarodzeniowych, które zachwycą każdego!

6. Polska, Wrocław

W Polsce również organizowane są jarmarki bożonarodzeniowe, które z roku na rok są coraz piękniejsze. Nawiązują one do tradycyjnych jarmarków odbywających się w Europie Zachodniej. Na Rynku Wrocławia rozkładane są stoiska z rękodziełem, regionalnymi pysznościami i świątecznymi ozdobami. Organizowane są też liczne spektakle, koncerty i pokazy. Mieszkańcy miasta oraz turyści korzystać mogą podczas jarmarku z wielu ciekawych atrakcji, m.in. karuzeli i Świątecznego Wiatraka. Wiele osób uważa, że wrocławski jarmark zajmuje czołowe miejsce w światowym rankingu jarmarków bożonarodzeniowych.

Rozświetlony Wrocław podczas jarmarku bożonarodzeniowego, jarmark świąteczny we Wrocławiu nocą, kiedy odbywa się jarmark świąteczny we Wrocławiu, jarmarki świąteczne w Polsce
Co sprawia, że jarmark świąteczny we Wrocławiu zajmuje czołowe miejsce w światowym rankingu jarmarków bożonarodzeniowych

Co jeszcze oferuje Wrocław w czasie jarmarku? Otóż można np. spróbować swoich sił podczas warsztatów rękodzieła, przejść Zimowy Labirynt, obejrzeć Baśniową Paradę, posłuchać baśni w Bajkowym Lasku i posmakować m.in. smacznych przekąsek i grzanego wina ze świątecznych kubeczków. Zdecydowanie warto odwiedzić Wrocław i przekonać się, że wcale nie trzeba wylatywać na koniec świata, aby przeżyć piękny czas podczas jarmarku bożonarodzeniowego.

7. Francja, Strasburg

Tamtejszy jarmark uważany jest za najpiękniejszy jarmark w całej Francji. Wielbiciele gotyckiej architektury przepadną w zimowym klimacie Strasburga! Kanały, wąskie uliczki i przepiękne fasady kilkusetletnich budynków w połączeniu z kolorowymi lampkami robią piorunujące wrażenie. Miasto wydaje się niczym żywcem wyjęte z najpiękniejszej bajki. Właśnie w Strasburgu odbywa się najstarszy jarmark we Francji – obchodzi się go tutaj od 1570 roku.

Świąteczny klimat w Strasburgu we Francji, jakie atrakcje czaekają na odwiedzających Strasburg w grudniu
Bajkowe dekoracje na jarmarku bożonarodzeniowym w Strasburgu we Francji

Każdego roku do Strasburga zjeżdża się tak dużo ludzi, że noclegi w centrum jarmarku należy rezerwować nawet z rocznym wyprzedzeniem. Plac Kleber dekorowany jest wielką choinką, drewnianymi kramikami i nietypowymi dekoracjami. Szacuje się, że straganów z pysznościami może być nawet 300! Popijając alzackie wino, warto podziwiać atrakcje wokół, które rozstawione są w większości turystycznych miejsc Strasburga.

8. Chorwacja, Zagrzeb

Zagrzeb przez wielu ludzi uważany jest za miasto, w którym odbywa się najlepszy jarmark świąteczny w Europie. Miasto przez cały grudzień rozświetlone jest tysiącami światełek. Ulice przepełnione są dekoracjami świątecznymi, a także straganami z pysznościami. Często grana jest również muzyka na żywo, odbywają się spektakle i ciekawe pokazy (np. rzeźbienia w lodzie).

Jarmark świąteczny w Zagrzebiu i stoiska z bożonarodzeniowymi ozdobami, Zagrzeb przed świętami Bożego Narodzenia, co warto odwiedzić w Chorwacji podczas zimowej wycieczki
Dekoracje świąteczne i stragany na jarmarku świątecznym w chorwackim Zagrzebiu

Podjadając chorwackie smakołyki, można w Zagrzebiu przejechać się bajkowy tramwajem ze Świętym Mikołajem, a także wariować w fuliranje – strefie przeznaczonej do tańca, jedzenia i picia świątecznych pyszności. Zagrzeb każdego roku zaskakuje, dlatego też warto wybrać się tu w okresie zimowym i przekonać o atrakcyjności chorwackiego jarmarku na własne oczy.

9. Niemcy, Norymberga

Na szczególe miejsce w tym rankingu zasługuje jeszcze jedno niemieckie miasto, mianowicie Norymberga w Bawarii. Odbywa się tu zdecydowanie największy jarmark bożonarodzeniowy w Europie. Każdego roku świętować przybywa tu ponad 2 miliony turystów, głodnych świątecznej atmosfery. Między wąskimi uliczkami podziwiać można niesamowite ozdoby, popijać grzane wino, jeść norymberskie pierniczki i oglądać świąteczne gadżety.

Stragan bożonarodzeniowy w Norymberdze, najciekawsze jarmarki świąteczne organizowane w Niemczech, z jakich jarmarków bożonarodzeniowych słyną Niemcy
Jeden z największych jarmarków świątecznych Europy odbywający się w Norymberdze w Niemczech

W Norymberdze szczególną popularnością cieszy się Christkind – lokalna królowa świąt odziana w białą szatę i złotą koronę. Każdego roku Christkind otwiera jarmark bożonarodzeniowy piękną mową, pełniąc w Norymberdze funkcję Świętego Mikołaja. Właśnie ona rozdaje prezenty grzecznym dzieciom. Kobieta, która wcieli się w rolę Christkind, wybierana jest co dwa lata wśród młodych mieszkanek miasta.

10. Czechy, Praga

U naszych południowych sąsiadów każdego roku również odbywa się piękny jarmark bożonarodzeniowy. Stare Miasto zamienia się w grudniu w magiczną krainę, która zaskakuje zwłaszcza po zachodzie słońca. Główny plac Staromiejskiego Rynku zdobi ogromna choinka, pod którą spotykają się mieszkańcy Pragi oraz turyści. Ulice wypełnione są zapachem cynamonowych ciastek (tredelników), grzańca i pitnego miodu.

Praga z lotu ptaka podczas jarmarku świątecznego, świąteczne oświetlenie w Pradze podczas jarmarku, dlaczego warto odwiedzić jarmark bożonarodzeniowy w Czechach, kiedy odbywa się jarmark świąteczny w Pradze
Czeska Praga zmieniająca się w magiczną krainę podczas dorocznego jarmarku świątecznego

Spacerom między praskimi uliczkami, ozdobionymi świątecznymi dekoracjami, towarzyszą piękne kolędy śpiewane przez lokalne chórki. Niemal każdego dnia odbywają się też ciekawe pokazy i programy artystyczne, w których można wziąć udział. Zdecydowanie warto wybrać się do Pragi na bożonarodzeniowy jarmark. Raz, że to całkiem niedaleko od nas. A dwa, że w tym miejscu podczas jarmarku świątecznego naprawdę dzieje się… magia!

Autor: Paulina Zambrzycka

Bibliografia:

  1. Brand Sofie Maria: Święta na świecie, Wydawnictwo Znak Emotion, Warszawa 2021
ikona podziel się Przekaż dalej