Ceny w Chorwacji w 2022 roku. Co warto wiedzieć?

Aby omówić ceny noclegów czy ceny jedzenia w Chorwacji, warto rozpocząć od podstawowych informacji turystycznych. Oficjalną walutą w Chorwacji są kuny. Jest to waluta, którą znajdziemy w sklepach spożywczych, na targach i w większości obiektów handlowych. W miejscowościach turystycznych istnieje także możliwość zapłaty walutą Euro.

Ceny żywności w sklepach spożywczych lub ceny noclegów mogą być prezentowane w kunach, a także w walucie Euro. Przed określeniem cen, warto także uwzględnić aktualny kurs złotówki, co wpłynie na wyrażenie relacji w kosztach zakupu poszczególnych towarów lub usług.

W poniższym zestawieniu zaprezentujemy poglądowe ceny w kunach, a ceny noclegów w walucie PLN. Warto przy tym pamiętać, że ceny w Chorwacji zależą w dużej mierze od wybranego regionu. Cennik żywności czy ceny noclegów w popularnych miejscowościach wypoczynkowych mogą być nawet o kilkadziesiąt procent wyższe w porównaniu do cen w mniej znanych regionach tego kraju.

Ceny w Chorwacji 2022. Ile kosztuje żywność w sklepach spożywczych?

Ceny jedzenia w Chorwacji to jedna z ważnych kwestii, które wpływają na ostateczny koszt wycieczki. Koszt żywności w sklepach spożywczych (np. warzyw i owoców) będzie uzależniony od pory roku oraz wybranego jedzenia. Poniżej zaprezentujemy poglądowe ceny jedzenia w 2022 roku i podpowiemy, ile kosztuje wyżywienie.

Dobrym przykładem cen żywności w Chorwacji są jajka, które nabędziemy za około 12 do 18 kun (opakowanie 12 sztuk). W sklepach nabędziemy także parówki (8 – 11 kun), bochenek chleba w cenie 8 – 10 kun lub ryż biały za 7 – 11 kun. Cena za popularne w naszym kraju ziemniaki utrzymuje się w przedziale 4 – 6 kun.

Warto zauważyć, że cena owoców, warzyw i szeroko pojętej żywności w sklepach spożywczych, ulokowanych w bliskim pobliżu plaż może być znacznie wyższa. Ceny jedzenia w Dubrowniku często odbiegają od stawek w pozostałych regionach kraju. Jeszcze wyższe okażą się ceny jedzenia w restauracjach. Ile kosztuje obiad w popularnej restauracji? Ceny żywności są uzależnione od standardu restauracji, pory roku oraz położenia lokalu. Ceny jedzenia w popularnych restauracjach często wahają się w przedziale 50 – 80 kun za posiłek. Dobrym przykładem jest sałatka warzywna, którą kupimy za około 40 – 60 kun. Cena w Dubrowniku lub w wykwintnych restauracjach może być wyższa o minimum 40 procent.

Poniżej prezentujemy poglądowe ceny żywności w kunach. Stawki mają charakter uśredniony i dotyczą zakupów w dużych sieciach sklepów. Ceny owoców i żywności w sklepach spożywczych (lokalnych) mogą się nieznacznie różnić. Jeśli szukasz więcej informacji o cenach, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z cennikami.

Ceny jedzenia, owoców w kunach. Ile kosztuje żywność w sklepach spożywczych w 2022 roku?

Średnie ceny od

Średnie ceny do

Mleko

6 HKR

8 HKR

Jajka (12 sztuk)

12 HKR

18 HKR

Ser żółty, plastry, paczka 100 gram

6 HKR

8 HKR

Parówki

8 HKR

11 HKR

Ziemniaki, 1 kg

4 HKR

6 HKR

Pomarańcze, 1 kg

8 HKR

12 HKR

Banany, 1 kg

10 HKR

13 HKR

Truskawki, 1 kg

14 HKR

16 HKR

Sałata

2,5 HKR

4 HKR

Pierś z kurczaka, 1 kg

50 HKR

80 HKR

Ryż biały, 1 kg

7 HKR

11 HKR

Czekolada, 1 tabliczka

8 HKR

12 HKR

Chleb, 1 bochenek

8 HKR

10 HKR

Pomidory, 1 kg

10 HKR

14 HKR

Ogórki, 1 kg

7 HKR

10 HKR

Winogrona, 1 kg

10 HKR

13 HKR

Bułka

6 HKR

7 HKR

Źródła: https://www.bug.hr/trgovina/gdje-se-mogu-preko-interneta-naruciti-namirnice-i-kucne-potrepstine-uz-uslugu-14414, https://lasti.pl/chorwacja-ceny, https://www.turysta.org, https://cromania.pl

Ile kosztuje jedzenie w sieciach fast food? Ceny żywności i napojów 2022

Sieci fast foodów biją popularność na całym świecie. Ceny jedzenia w przydrożnych knajpkach i barach szybkiej obsługi z pewnością będą niższe niż stawki w restauracjach i ekskluzywnych barach na promenadzie. Cennik żywności typu fast food jest przeważnie prezentowany w kunach. Ceny jedzenia będą ponownie uzależnione od wybranego regionu oraz pory roku. Ceny w Chorwacji rosną wraz z rozpoczęciem się sezonu turystycznego.

Cevapcici, chorwackie danie z mięsa w restauracji, a także ceny w Chorwacji w 2022 roku nie tylko jedzenia, lecz także noclegów oraz paliwa
Ceny w Chorwacji, czyli wakacje w 2022 roku w Chorwacji - ile kosztuje nocleg, wejściówki, koszt jedzenia w różnych miastach

Średnie ceny jedzenia w barach szybkiej obsługi rozpoczynają się od około 15 – 25 kun. Mniej więcej tyle zapłacimy za małe frytki lub popularne naleśniki. Cena hamburgerów utrzymuje się w przedziale 25 – 35 kun, a cena kebabów w kwocie 40 – 50 kun. Cennik żywności w sieciach fast food często obejmuje także specjalne zestawy. Ceny jedzenia wahają się tutaj w przedziale 30 – 55 kun, jednak za posiłek w Dubrowniku niejednokrotnie trzeba zapłacić ponad 60 kun.

Ceny jedzenia w barach fast food. Sprawdzamy ceny w Chorwacji 2021. Aktualizacja cen 12-05-2021

Średnie ceny żywności od

Średnie ceny żywności do

frytki

15 HKR

25 HKR

Hamburger

25 HKR

35 HKR

Kebab

30 HKR

50 HKR

Zestaw

35 HKR

55 HKR

Źródła: https://www.bug.hr/trgovina/gdje-se-mogu-preko-interneta-naruciti-namirnice-i-kucne-potrepstine-uz-uslugu-14414, https://lasti.pl/chorwacja-ceny, https://www.turysta.org, https://cromania.pl

Aby lepiej przybliżyć ceny w Chorwacji, musimy także omówić stawki zakupu napojów alkoholowych i bezalkoholowych. Nabędziemy je w sklepach spożywczych, kawiarniach, restauracjach, a także w barach. Ceny za napoje okazują się dość zróżnicowane i uzależnione od wybranej lokalizacji.

Ile kosztują napoje w Chorwacji? Cennik 2021. Aktualizacja cen 12-05-2021

Średnie ceny od

Średnie ceny do

Pepsi 0,5 l

5 HKR

7 HKR

Coca Cola 2 l

11 HKR

13 HKR

Woda gazowana 1,5 l

4,50 HKR

7 HKR

Czerwone wino 0,75 l

20 HKR

40 HKR

Piwo butelkowane

6 HKR

8 HKR

Źródła: https://www.bug.hr/trgovina/gdje-se-mogu-preko-interneta-naruciti-namirnice-i-kucne-potrepstine-uz-uslugu-14414, https://lasti.pl/chorwacja-ceny, https://www.turysta.org, https://cromania.pl

Ceny noclegów. Ile kosztuje nocleg w chorwackim hotelu?

Kolejną bardzo istotną kategorią wydatków są ceny noclegów. Będą to podstawowe wydatki, które charakteryzują się największą różnorodnością. Ceny noclegów będą uzależnione od kilku czynników. Jednym z nich z pewnością jest termin przyjazdu. Ceny noclegów w szczycie sezonu wakacyjnego są o kilkanaście do kilkudziesięciu procent droższe w porównaniu do tych, które obowiązują poza sezonem wakacyjnym.

Kolejnym ważnym kryterium okazuje się standard hotelu, wielkość pokoju oraz jego wyposażenie. Każdy hotel i hostel oferuje pokoje w kilku standardach. Im wyższy standard oferty, tym wyższa cena noclegu. Najdroższe okazują się luksusowe hotele, ulokowane bezpośrednio przy plaży i w centrum znanych miejscowości turystycznych.

Im bardziej popularna jest miejscowość, do której zmierzamy, tym na ogół wyższe ceny noclegów. Szczyt sezonu przypada na lipiec, aż do końca sierpnia. Wcześniejsze rezerwacje terminów gwarantują większy wybór, a często także nieco atrakcyjniejszą ofertę noclegową. Najniższe ceny noclegów w Chorwacji rozpoczynają się od około 170 – 200 kun za osobę. W podobnych cenach znajdziemy kwatery prywatne o średnim standardzie wyposażenia. Kilkugwiazdkowe hotele będą znacznie droższe. Ceny noclegu często wynoszą około 700 kun, a w hotelach czterogwiazdkowych znacznie więcej. Górna granica ceny noclegów w Chorwacji jest trudna do ustalenia. Aktualne ceny noclegów możemy na bieżąco porównywać za pomocą internetowych wyszukiwarek typu booking.com.

ikona podziel się Przekaż dalej