Ceny w Grecji – najważniejsze informacje

Koszty życia na wyspach greckich będą uzależnione od kilku podstawowych czynników. Pierwszym z nich z pewnością okaże się sama lokalizacja miejsca pobytu. Koszty życia w takim mieście jak Ateny mogą okazać się wyższe niż ceny na Krecie, a tym bardziej na innych, rzadziej odwiedzanych przez turystów wyspach.

Aby określić koszty wyżywienia w restauracji lub noclegu w apartamentach, warto także uwzględnić porę roku. Niemal wszystkie popularne hotele i kempingi podwyższają ceny w szczycie sezonu turystycznego. Wyższe będą także ceny biletów wstępu do popularnych atrakcji turystycznych. Stawki paliwa lub autostrad nie ulegają tak dużym wahaniom.

Na ostateczny koszt wypoczynku na Krecie lub mieście takim jak Ateny z pewnością wpłynie także kurs Euro. Jest to obowiązująca waluta na wszystkich greckich wyspach. Warto przy tym zauważyć, że Grecy chętnie płacą gotówką, a płatności bezgotówkowe nie są tak popularne, jak w naszym kraju. Kartą bez problemu zapłacimy za apartament, kempingi lub piwo w restauracjach. Problem może pojawić się w sklepach lokalnych, które nie zawsze będą wyposażone w terminale. Sytuacja nie dotyczy głównych kurortów turystycznych, których oferta sprzedaży została przygotowana z myślą o obcokrajowcach.

Ceny w Grecji. Sprawdzamy aktualne ceny żywności w sklepach i w restauracji

Ceny żywności stanowią nieodłączny element sumarycznych kosztów każdego urlopu. O ile wycieczki zorganizowane z opcją all inclusive obejmują pełne koszty wyżywienia, o tyle wycieczka zorganizowana na własną rękę powinna uwzględniać ceny żywności w sklepach i w restauracji. Koszty życia na wakacjach będą uzależnione od wybranego standardu. Niektórzy zdecydują się na posiłki w restauracji, inni wybiorą tanie kempingi oraz zakupy w sklepach spożywczych. Dlatego omówimy średnie koszty wyżywienia w dwóch powyższych przypadkach.

Najniższe ceny żywności znajdziemy w dużych marketach spożywczych. Wyżywienie w takim miejscu nie wychodzi drogo, w porównaniu do kosztów wyżywienia w restauracji. Poniżej prezentujemy poglądowe ceny żywności, oferowane w sklepach Alfa-Beta Vassilopoulos oraz Masoutis. Koszty wyżywienia na wyspach, organizowane w sklepach lokalnych mogą się nieznacznie różnić.

Pierwszym popularnym produktem spożywczym jest pieczywo. Ceny chleba wynoszą około 0,95 do nawet 1,80 euro w zależności od stawek konkretnego sklepu. Bagietka kupiona w dużej sieci będzie kosztować średnio 0,60 – 0,90 euro. Jeszcze więcej zapłacimy za mleko, średnio 1,80 do 2,50 euro.

Na koszt wyżywienia w sklepach mogą wpłynąć także takie produkty jak ser żółty i popularne w tym kraju pomidory. Za ser żółty na wyspach zapłacimy około 1,90 do nawet 5,00 euro. Niektóre wyroby są sprzedawane dość drogo. W sklepach znajdziemy także lokalne, świeże pomidory. Cena zakupu waha się średnio od 0,89 do 2,00 euro.

Aby omówić aktualne ceny żywności na wyspach, warto także uwzględnić takie produkty jak jajka i ser feta. Cena jajek w sklepach będzie uzależniona od ich wielkości i wynosi 1,50 do 2,30 euro za opakowanie. Ser feta to z kolei wydatek 2,70 do 4,50 euro. Ceny w sklepach będą tu mocno zróżnicowane.

Ile kosztuje 1 kg gruszek lub papryki? Ceny żywności są tu dość zbliżone. Za kilogram gruszek lub papryki zapłacimy od 3,50 euro w górę. Znacznie niższe ceny w sklepach dotyczą zakupu świeżych ogórków. Aktualne stawki za te warzywa wynoszą około 0,60 do 1,20 euro.

Poniżej prezentujemy poglądowe ceny żywności w formie tabelarycznej. Na końcu naszej tabeli znajdują się średnie stawki za piwo butelkowane i puszkowane. Aktualne ceny wyżywienia w sklepach ulokowanych w centrach największych kurortów turystycznych często okazują się odczuwalnie wyższe. Warto brać to pod uwagę podczas obliczania kosztów przyszłych wakacji. Jeśli szukasz więcej informacji o cenach, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z cennikami.

Ile kosztuje piwo i jedzenie w sklepach? Aktualizacja cen 21-05-2021

Średnie ceny od

Średnie ceny do

Chleb

0,95 euro

1,80 euro

Bagietka

0,60 euro

0,90 euro

Mleko, 1 litr

1,80 euro

2,50 euro

Ser żółty

1,90 euro

5,00 euro

Pomidory, 1 kg

0,89 euro

2,00 euro

Jajka, 10 szt.

1,50 euro

2,30 euro

Gruszki, 1 kg

3,50 euro

4,50 euro

Ser feta, 200 gr.

2,70 euro

4,50 euro

Ogórki, 1 kg

0,60 euro

1,20 euro

Papryka, 1 kg

3,50 euro

4,50 euro

Piwo Carlsberg, butelka 0,5 l

1,19 euro

1,60 euro

Piwo Pilsner, butelka 0,5 l

1,78 euro

1,90 euro

Piwo Amstel, butelka 0,5 l

1,37 euro

1,75 euro

Piwo Guinness, puszka 0,44 l

2,40 euro

2,60 euro

Źródła: https://www.ab.gr/en-gr, https://www.masoutis.gr

Ceny żywności w barach i cennik dań w restauracji okazują się trudne do jednoznacznego porównania. Stawki w restauracji będą uzależnione od jej renomy oraz od lokalizacji. Na wyspach i miastach takich jak Ateny znajdziemy liczne knajpki oraz luksusowe restauracje. Dla przykładu cena obiadu w restauracji może wynosić około 10 – 30 euro. Górna granica posiłku w restauracji jest uzależniona od wybranego menu oraz położenia lokalu. Najdroższe restauracje znajdziemy na Krecie i takich miastach jak Ateny. Koszty życia z wyżywieniem w restauracji mogą okazać się dość dużym wydatkiem. Co ciekawe, aktualne ceny w restauracji ulokowanej na wyspach greckich mogą różnić się pomiędzy lokalizacjami kilkukrotnie. Mowa tu o tych samych pozycjach menu w restauracji.

Ceny w Grecji. Sprawdzamy stawki za hotele i kempingi

Osoby planujące wycieczkę do Grecji prawdopodobnie zadają sobie pytanie, ile kosztuje nocleg. Ceny za kempingi i apartamenty okazują się równie zróżnicowane, co ceny wyżywienia w restauracji. Niektóre hotele prezentują stawki dość drogo, zakwaterowanie w innych może okazać się zaskakująco tanie. Z pewnością warto przyjrzeć się aktualnej ofercie, którą oferują hotele i kempingi.

Stare miasto w Atenach, a także ceny w Grecji 2021 rok, czyli ile kosztują wakacje w Grecji
Ceny w Grecji w 2021 roku, czyli ile kosztują wakacje w Grecji, koszt noclegu, żywności, podstawowych produktów

Pierwszym przykładem będą Ateny z ogromną bazą noclegową. Wybraliśmy termin pobytu na 9 – 10 czerwca 2021 roku. Aktualne oferty zawierają kempingi w cenie od 166 do 362 zł. W najtańszej opcji uzyskujemy dostęp do domku dwuosobowego, w nieco droższej możemy liczyć na zakwaterowanie trzech do czterech osób. Kolejną opcją są hotele, kwatery prywatne i luksusowy apartament. Ateny obfitują w bazę noclegową dla każdej grupy turystów. Ile kosztuje zakwaterowanie na jedną dobę pobytu? Ceny rozpoczynają się już od 81 zł za pokój w hostelu. Hotele zlokalizowane w centrum miasta przeważnie prezentują wyższe stawki. Ceny w Grecji utrzymują się w stawkach od 600 zł za niewielki apartament do ponad 3 000 zł za apartament o wysokim standardzie. Ostatnia opcja wydaje się dość drogo, jednak hotele zapewniają tu najwyższy standard i posiadają pięć gwiazdek.

Na uwagę zasługują także oferty na Krecie. Jest to kolejne miejsce, które obfituje w szereg atrakcji dla młodych i atrakcji dla dorosłych turystów. Ile kosztuje zakwaterowanie w takich miejscach jak kempingi i hotele? Zakwaterowanie w tym miejscu nie wychodzi drogo. Za kempingi zapłacimy około 90 do 475 zł. Hotele prezentują bardzo szeroką ofertę wypoczynku. Ceny w Grecji wahają się w przedziale 70 – 500 za pokoje o dobrym standardzie. Do największych atrakcji mogą należeć apartamenty. Ile kosztuje apartament na Krecie? Doba pobytu powinna zamknąć się w kwocie 400 – 2 500 zł. Jest to dość drogo, a do sumarycznych kosztów wycieczki należy także wliczyć koszty życia, ewentualne ceny paliwa oraz autostrad.

W trzeciej części naszej tabeli podpowiadamy, ile kosztuje zakwaterowanie na wyspie Lesbos. Kempingi są dostępne niedrogo, a średnia cena waha się w przedziale 90 – 300 zł za dobę. Hotele oferują pokoje w cenie 80 – 450 zł. Z kolei za dobrze wyposażony apartament należy zapłacić 300 – 1 000 zł za dobę. Ceny będą zmieniały się wraz z kolejnymi miesiącami, najwyższe stawki zazwyczaj przypadają na okres wakacyjny.

Ceny w Grecji. Ile kosztuje zakwaterowanie? Aktualizacja cen 20-05-2021

Średnie ceny od

Średnie ceny do

Ateny

Kempingi

166 zł

362 zł

Pokoje hotelowe

81 zł

500 zł

Apartamenty

600 zł

3 000 zł

Zakwaterowanie na Krecie

Kempingi

90 zł

475 zł

Pokoje hotelowe

70 zł

500 zł

Apartamenty

400 zł

2 500 zł

Lesbos

Kempingi

90 zł

300 zł

Pokoje hotelowe

80 zł

450 zł

Apartamenty

300 zł

1 000 zł

Źródło: https://www.booking.com

Osoby planujące wakacje na własną rękę powinny także zainteresować się cenami atrakcji, autostrad i paliwa. Ceny autostrad w Grecji nie należą do najwyższych. Za przejechanie jednego odcinka trasy na autostradzie przyjdzie nam zapłacić od 1,50 do 3,00 euro w zależności od lokalizacji. Ceny autostrad dla samochodów powyżej 3,5 tony lub powyżej 2,2 metra wysokości okazują się znacznie wyższe. Warto także zauważyć, że stawki winiet na autostradach mogą dotyczyć krótkich odcinków. Przebycie przykładowej autostrady na trasie z Aten do Salonik może kosztować około 23 euro za samochód osobowy. Do kosztów należy także wliczyć ceny paliwa. Koszt paliwa szacuje się w przedziale około 1,30 euro za benzynę 95 i 1,70 euro za benzynę 98. Cena paliwa diesel to około 1,10 euro, a paliwa LPG 0,73 euro. Ceny paliw nie wydają się nadmiernie wygórowane, jednak mogą wpływać na koszty życia osób, które lubią długie podróże autem i zwiedzanie dużej ilości atrakcji.

ikona podziel się Przekaż dalej