Ceny w Hiszpanii. Czy w Hiszpanii jest drogo?

W Hiszpanii obowiązuje waluta euro. Ceny produktów spożywczych w sklepach, pobyt na kempingu, zakwaterowania w hotelu czy opłaty za transport i autostrady mogą różnić się w zależności od lokalizacji. Wśród najpopularniejszych kierunków turystycznych znajduje się Barcelona, Madryt, Granada, Sewilla, Wyspy Kanaryjskie oraz Baleary. Ceny w restauracji, koszty zakwaterowania w hotelach czy stawki żywności w sklepach mogą różnić się nawet o kilkanaście procent.

Warto także zauważyć, że ostateczny koszt wakacji będzie uzależniony od standardu, który wybierzemy. Ceny w Hiszpanii nie należą do zaskakująco wysokich, jednak luksusowy hotel i jedzenie w najlepszej restauracji mogą okazać się odczuwalnym wydatkiem. Najtańszą opcją będzie kupowanie żywności w sklepach. W każdym hiszpańskim mieście znajdziemy zarówno osiedlowe sklepiki, jak i większe sieci handlowe, w których kupimy jedzenie. Ceny produktów spożywczych niekiedy okazują się miłym zaskoczeniem. Jedzenie kupowane na lokalnych targowiskach może być pomysłem na poczynienie dodatkowych oszczędności. Druga opcja to jedzenie w restauracji. Nasz wybór może paść na przydrożny bar lub ekskluzywną restaurację. Koszt obiadu dla jednej osoby, a także ceny napojów będą w tym wypadku mocno zróżnicowane.

Na ostateczny koszt wycieczki może wpłynąć także opłata za transport, stawka za autostrady lub cena za paliwo. Poniżej omówimy poglądowe stawki najważniejszych wydatków (np. żywności, obiadu w restauracji, napojów, zakwaterowania i atrakcji turystycznych), które ponosi się podczas samodzielnie organizowanych wakacji.

Ceny produktów spożywczych, napojów i wyżywienia w restauracji w Hiszpanii

Ceny produktów spożywczych w sklepach mogą być niewiele wyższe od tych, które spotykamy na polskich półkach. Najtańsze zakupy żywności zrobimy na lokalnych targach oraz w sieciówkach typu Carrefour, Lidl, Spar i Aldi. Ceny w mniejszych sklepach (głównie ulokowanych w sercu popularnych miejscowości turystycznych) na ogół okazują się odczuwalnie wyższe. Poniżej przybliżymy orientacyjne stawki podstawowych produktów spożywczych.

Jednym z przykładów mogą być świeże bułki, które kupimy średnio za 0,35 do 0,45 euro. Za opakowanie 12 jaj zapłacimy około 1,40 euro lub więcej. Ile kosztuje makaron lub ryż w sklepach?. Ceny produktów spożywczych zaczynają się tutaj od kwoty 0,80 euro za opakowanie. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z aktualnymi cennikami.

Średnia cena żywności w sklepach. Ile kosztuje pieczywo i podstawowe produkty? Ceny w Hiszpanii, aktualizacja 18-06-2021

Średnia cena od

Średnia cena do

Bułka

0,35 €

0,45 €

Chleb

0,90 €

1,30 €

Chipsy

1,60 €

2,20 €

Herbata (opakowanie)

1,00 €

1,80 €

Jajka (12 sztuk)

1,40 €

2,50 €

Kawa mielona

4,50 €

5,20 €

Mleko (1 l.)

0,75 €

0,85 €

Kiełbasa (1 kg.)

10,00 €

17,00 €

Makaron (op. 500 gram)

0,72 €

1,10 €

Ryż

0,90 €

1,30 €

Serek topiony

1,00 €

1,50 €

Ser żółty (200 gram

1,40 €

2,00 €

Źródła: https://spar.es, https://www.carrefour.es/, https://www.aldi.es

Ceny produktów spożywczych (owoców i warzyw), średnia cena napojów w Hiszpanii

Aby lepiej przybliżyć ceny żywności i stawki za samodzielnie przygotowywane jedzenie, powinniśmy także wskazać średnie koszty zakupu owoców, warzyw i napojów. Poniżej prezentujemy uśrednione ceny produktów spożywczych, kupowanych w sklepach i na targach. Ceny owoców i warzyw w sklepach mogą różnić się w zależności od regionu, a także od pory roku. Niekiedy możemy trafić na atrakcyjniejsze przedziały cenowe, które spotyka się głównie na targach.

Dla przykładu, ceny owoców (banany) w sklepach to około 1,50 do 2,00 euro za kilogram. Wśród owoców dużą popularnością cieszą się także brzoskwinie. Za kilogram owoców zapłacimy średnio 1,80 do 2,30 euro. Taka sama ilość pomidorów w sklepach będzie kosztowała 1,40 do 1,80 euro, a papryki 2,00 do 2,40 euro. Cena owoców i warzyw na lokalnych targach okazuje się bardziej zróżnicowana.

W drugiej części tabeli prezentujemy ceny napojów. Dla przykładu duża butelka Coca-Coli kosztuje od 1,30 euro w górę. Dużą popularnością cieszy się także lokalne piwo, które kupimy od około 0,90 euro za sztukę. Piwo importowane może być nieco droższe. Za dobrej jakości piwo zapłacimy od 1,10 euro w górę. Wśród napojów znajduje się także lokalne wino (np. Sangria). Cena wina ze średniej półki to na ogół minimum 4,00 euro. Zarówno piwo lokalne, piwo importowane, jak i wina serwowane w restauracjach okażą się droższe.

Ceny w Hiszpanii. Ile kosztuje jedzenie owoców? Aktualizacja cen 18-06-2021

Średnia cena od

Średnia cena do

Ananasy

1,00 €

1,50 €

Banany

1,50 €

2,00 €

Brzoskwinie

1,80 €

2,30 €

Jabłka

1,50 €

2,00 €

Winogrona

2,00 €

2,80 €

Pomidory

1,40 €

1,80 €

Papryka

2,00 €

2,40 €

Cukinia

1,00 €

1,50 €

Średnie ceny napojów

Coca Cola (2 l.)

1,30 €

1,80 €

Woda gazowana (1,5 l.)

0,50 €

1,00 €

Ice tea

1,20 €

1,60 €

Lokalne piwo

0,90 €

1,30 €

Importowane piwo

1,10 €

1,60 €

Piwo Carveza Clasical (3 pak)

2,70 €

2,80 €

Sangria (1 l.)

4,00 €

5,50 €

Wino Elbali (1 l.)

1,35 €

1,95 €

Źródła: https://spar.es, https://www.carrefour.es/, https://www.aldi.es

Średnie ceny żywności i obiadów w restauracji

Ceny za jedzenie w restauracji zależą w dużej mierze od konkretnej lokalizacji i renomy punktu gastronomicznego. W wielu hiszpańskich rejonach (np. na Teneryfie) możemy liczyć na atrakcyjne stawki w restauracji i lokalnym barze. Inne kierunki (np. wybrzeże Costa Tropical w Andaluzji) okazują się zdecydowanie droższe.

Stawka za obiad w restauracji będzie też uzależniona od wybranego menu. Najtańszą opcją zazwyczaj okazują się obiady w sieciach fast foodów. Za duży obiad (np. zestaw kebab gyros z frytkami i sałatką) zapłacimy 6 – 9 euro. Cena sałatki w restauracji to z kolei około 3 – 5 euro. Nieco droższe będzie jedzenie owoców morza w restauracji o wyższym standardzie. Za obiad z grillowaną ośmiornicą na ogół zapłacimy w granicach 10 euro, z kolei zestaw dwudaniowy obiad z lokalną rybą może kosztować około 10 – 15 euro. Ceny w restauracjach ulokowanych w centrum miejscowości turystycznych mogą być nieco wyższe.

Ile kosztuje transport, autostrady i paliwo?

Kolejnym ważnym wydatkiem turystycznym bez wątpienia okazuje się transport. Możemy skorzystać z transportu publicznego, wynajmu taksówek, wypożyczenia samochodu, a w przypadku Hiszpanii kontynentalnej, również z dojazdu własnym pojazdem. W dwóch ostatnich przypadkach kluczowe znaczenie odgrywa cena za paliwo i autostrady. W tym miejscu pojawia się pytanie, czy w Hiszpanii jest drogo?

Transport w Hiszpanii nie jest bardzo drogi. Ostateczna cena zależy oczywiście od lokalizacji i wyznaczonej trasy. Ceny całodniowych biletów w komunikacji miejskiej wynoszą około 1,50 do 2,50 euro. Ciekawostką jest także szeroko rozbudowana oferta wypożyczalni. W Hiszpanii kontynentalnej, na wyspach kanaryjskich czy Balearach możemy skorzystać z wypożyczalni samochodów, rowerów, a często także z transportu bardziej wymyślnymi środkami komunikacji. Ile kosztuje wypożyczenie samochodu? Tu wszystko zależy od regionu, a także od gabarytu pojazdu. Najtańszą opcją na ogół okazuje się wypożyczenie małego samochodu w niewielkim oddaleniu od lotniska. Ceny za dobę wypożyczenia niewielkiego pojazdu na ogół rozpoczynają się od kwoty 20 euro przy lotnisku w Barcelonie lub 35 – 45 euro w Palma De Mallorca. Stawka wynajmu w niektórych hotelach na Balearach może wynosić około 50 – 80 euro za samochód osobowy. W tej cenie zazwyczaj mieści się już pełne ubezpieczenie. Średni, dzienny koszt wypożyczenia pojazdu zmniejsza się wraz z dłuższym czasem usługi.

Budynek w Madrycie często odwiedzany przez turystów, a także ceny w Hiszpanii w 2021 roku, czyli wakacje w różnych miastach w Hiszpanii
Ceny w Hiszpanii 2021 r., czyli ile kosztują wakacje w słonecznej Hiszpanii, w różnych miastach, noclegi oraz transport i wejściówki

Kolejną wartą poruszenia kwestią jest cena za paliwo i przejazd przez autostrady. Średnia stawka za paliwo to 1,05 – 1,80 euro za diesla, 1,10 do 1,40 euro za benzynę 95 oraz około 1,20 – 1,60 euro za benzynę 98. Ceny za paliwo nie kończą naszych wydatków związanych z transportem. Do kosztów całkowitych często trzeba jeszcze doliczyć opłaty za autostrady. Ceny w Hiszpanii ponownie nie okazują się tu nadmiernie wygórowane. Opłata za autostrady będzie uzależniona od wybranego rejonu, jednak uśredniając, przejechanie odcinka autostrady 100 km będzie wydatkiem rzędu 9,00 – 11,00 euro. Aktualne ceny za hiszpańskie autostrady można odszukać na stronie https://www.mitma.es/carreteras/peajes-actuales

Ile kosztuje transport w Hiszpanii – ceny za paliwo, stawki wynajmu aut i opłat za autostrady. Aktualizacja cen 18-06-2021

Średnia cena od

Średnia cena do

Komunikacja miejska (bilet dzienny)

1,50 €

2,50 €

Wynajem małego samochodu osobowego

20,00 €

80,00 €

Diesel

1,05 €

1,80 €

Benzyna 95

1,10 €

1,60 €

Benzyna 98

1,20 €

1,80 €

Średnia opłata za odcinek autostrady (100 km)

9,00 €

11,00 €

Źródło: https://www.mitma.es/carreteras/peajes-actuales, https://www.rentalcars.com

Czy w Hiszpanii jest drogo? Sprawdzamy ceny zakwaterowania w hotelu i ceny atrakcji turystycznych

Aby obliczyć, ile kosztują wakacje w Hiszpanii, powinniśmy także uwzględnić koszty zakwaterowania i ceny biletów wstępu do lokalnych atrakcji turystycznych. Ile kosztuje nocleg w hotelu lub na kempingu? Cena będzie w dużej mierze uzależniona od lokalizacji oraz pory roku. Warto założyć zasadę, że im lepsza lokalizacja i więcej gwiazdek hotelu lub kempingu, tym wyższa cena wynajmu. Koszt zakwaterowania w ścisłym sezonie wakacyjnym z pewnością okaże się przynajmniej o kilkanaście procent wyższy w porównaniu z ceną zakwaterowania poza szczytem sezonu. Poniżej przeanalizujemy poglądowe koszty zakwaterowania w kilku wybranych lokalizacjach (hotele, luksusowe apartamenty, hostele lub kampingi). Będzie to koszt pobytu jednodniowego, zaplanowanego na pierwszą połowę lipca 2024 roku.

Pierwszym porównywanym miastem jest Madryt. Liczna baza hotelowa i hostelowa sprawia, że za pokój dla dwóch osób zapłacimy już od 130 zł w górę. Oferty kempingów mogą okazać się trudnodostępne. Najniższa cena hotelu lub hostelu to oczywiście najniższy standard i duże oddalenie od centrum miasta i ciekawych atrakcji turystycznych. Luksusowe pokoje hotelowe z wyższej półki cenowej mogą kosztować powyżej 2000 zł za dobę.

Kolejną popularną miejscowością jest słoneczna Barcelona. Doba zakwaterowania w tanim hotelu lub hostelu rozpoczyna się już od kwoty 250 zł. Za bardziej luksusowy pokój przyjdzie nam zapłacić niespełna 3 000 zł. W okolicach Barcelony istnieje także możliwość zakwaterowania na kempingach. Takie rozwiązanie na ogół kosztuje przynajmniej 170 zł.

Wielu turystów wybiera też wypoczynek na popularnej Teneryfie. Tutaj koszty zamieszkania w hotelu lub zakwaterowania na kempingu okazują się miłym zaskoczeniem. Za dobę pobytu w tanim hotelu lub hostelu zapłacimy przynajmniej 150 zł. Z kolei kemping to wydatek od 100 do 230 zł za dobę. Najbardziej popularne kempingi mogą być niekiedy nieco droższe.

Ostatnia na naszej liście jest popularna miejscowość turystyczna na Majorce – Puerto de Alcudia. Jest to chętnie wybierany kierunek turystyczny, przez co doba zakwaterowania w hotelu okazuje się nieco większym wydatkiem. Za tani hotel zapłacimy minimum 350 zł za dobę. Zakwaterowanie w luksusowym apartamencie to już wydatek rzędu kilku lub kilkunastu tysięcy złotych za dobę. W ofercie znajdziemy także możliwość wynajęcia domów wakacyjnych w cenie około 3 500 zł za dobę. Najtańszą opcją mogłoby okazać się zakwaterowanie w kempingu. Ze względu na położenie Majorki kempingi nie cieszą się tu zbyt dużą popularnością. Powyższe ceny mają charakter poglądowy i zostały oszacowane na podstawie oferty obowiązującej na 6-7 lipca 2021 roku.

Ceny w Hiszpanii – koszty zakwaterowania, aktualizacja cen 16-06-2021

Średnia cena od

Średnia cena do

Madryt

Hotel lub hostel

130 zł

2 900 zł

Barcelona

Hotel lub hostel

250 zł

2 800 zł

Kemping

170 zł

250 zł

Teneryfa

Hotel

150 zł

1 000 zł

Kemping

100 zł

250 zł

Puerto de Alcudia (Majorka)

Hotel

350 zł

4 000 zł

Dom wakacyjny

3 500 zł

14 000 zł

Źródło: https://www.booking.com

Interesujące turystów ceny w Hiszpanii obejmują także bilety wstępu do najważniejszych atrakcji turystycznych. Ile kosztuje bilet wstępu do aquaparku na Majorce? Jaka jest cena najważniejszych atrakcji turystycznych na Teneryfie? Ceny biletów wstępu do atrakcji turystycznych Hiszpanii są podzielone według grupy wiekowej. Na ogół dzieci do lat 10 - 12 obowiązują tańsze bilety ulgowe. Dla przykładu cena biletu wstępu do aquaparku Marineland Mallorca kosztuje 10 euro dla dziecka w wieku 3 do 4 lat lub 14 euro za bilet wstępu dla dziecka powyżej 5 lat. Bilet wstępu dla osoby dorosłej (osoby w wieku 11 – 65 lat) to 24 euro. Co ciekawe, bilety kupione w kasie stacjonarnej będą droższe średnio o 2 euro od biletu. Jak widzimy, ceny atrakcji turystycznych mogą być dość zróżnicowane. Wszystkie stawki można obserwować na bieżąco na stronach internetowych. Poznamy w nich cenniki, godziny i terminy otwarcia interesujących nas atrakcji turystycznych.

ikona podziel się Przekaż dalej