Nowy paszport – czego potrzebujemy?

Wymiana paszportu wymaga odpowiedniego przygotowania. Pierwszą z czynności jest wypełnienie stosownego wniosku. Wspomniany wniosek możemy uzyskać bezpłatnie w punkcie paszportowym. Do wniosku należy też przygotować:

  • Dowód osobisty lub aktualnie używany paszport.
  • Zdjęcie paszportowe – przepisy prawne wyszczególniają rygorystyczne wymogi dotyczące proporcji zdjęcia. Należy wykonać je w zakładzie fotograficznym, co da gwarancję, że zdjęcie zostanie przyjęte w punkcie paszportowym.
  • Odpis aktu małżeństwa – dokument wymagany w przypadku osoby, która wstąpiła w związek małżeński za granicą i zmieniło się jej nazwisko.
  • Dokument uprawniający do zniżki (np. ulga dla ucznia).

Wniosek wraz z kompletną dokumentacją możemy złożyć w dowolnym punkcie paszportowym, bez względu na miejsce naszego zameldowania. Należy jedynie pamiętać, że odbiór dokumentu odbywa się tej samej placówce.

Cena wyrobienia paszportu 2023 – cena podstawowa i zniżki

Standardowy koszt wyrobienia paszportu w Polsce wynosi obecnie 140 zł. Jednak kwota może zostać obniżona. Zniżki na nowy paszport przysługują osobom niepełnosprawnym i pobierającym zasiłek stały z opieki społecznej. Zniżki zostały przygotowane także dla ucznia, studenta, emerytów oraz rencistów. Mniejszą opłatę uiszczą też kombatanci oraz osoby posiadające Ogólnopolską Kartę Dużej rodziny. Wyżej wymienione grupy społeczne mogą liczyć na zniżki w wysokości 50 procent, a zatem cena wyrobienia paszportu będzie wynosiła 70 zł.

W Polsce obowiązują także zniżki w wysokości 75 procent. Na obniżony koszt wyrobienia paszportu mogą tu liczyć dzieci z niepełnosprawnościami, pochodzące z rodziny wielodzietnej i posiadającej Ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny. 75 procentowa zniżka na nowy paszport obejmuje także osobom poniżej 26 roku życia, objętym Ogólnopolską Kartą Dużej Rodziny. Cena wyrobienia paszportu wynosi tu 35 zł.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze modele pomp ciepła

Szukasz nowoczesnej pompy ciepła do ogrzewania swojego domu? Dobrze trafiłeś! Sprawdź najpopularniejsze modele.

Ile kosztuje wyrobienie paszportu dla seniorów? Nowy paszport bądź wymiana paszportu będzie całkowicie darmowa w przypadku osób, które ukończyły 70 rok życia. Opłata paszportowa nie będzie też naliczana w przypadku osób, które zgłosiły wady techniczne w istniejącym już dokumencie. Zerowa opłata paszportowa obejmuje także osoby otrzymujące zasiłek stały z pomocy społecznej. Owe zwolnienie wystąpi jedynie w przypadku, gdy dana osoba wyjeżdża w związku z długotrwałą chorobą lub operacją w innym kraju.

Wymiana paszportu lub przedłużenie paszportu również może wiązać się z pewną ulgą. Warto dopytać o nią w biurze paszportowym. Ulgi na przedłużenie paszportu dotyczą osób, których dokument ulega przedawnieniu. Opłata paszportowa może być też pomniejszona w przypadku wymiany spowodowanej zmianą nazwiska czy brakiem miejsca na kolejne wizy i stemple.

Zgubiony paszport nie jest podstawą do uzyskania ulgi. W tym przypadku zapłacimy standardową stawkę. Należy także pamiętać, aby zgłosić zgubiony paszport w punkcie paszportowym. W przypadku kradzieży zaleca się również zgłoszenie na policji. Skradziony lub zgubiony paszport zostanie anulowany w urzędzie paszportowym. Podobna sytuacja dotyczy dokumentów, które uległy uszkodzeniu. Niestety uszkodzony lub zgubiony paszport może niekiedy wiązać się z wyższymi opłatami. Koszt wyrobienia paszportu może wynosić 420 zł.

Ile się czeka na paszport?

Powyżej podpowiedzieliśmy, ile kosztuje wyrobienie paszportu i opłata za przedłużenie paszportu. Jednak ważnym pytaniem jest też to, ile się czeka na paszport. Większości osób składających wniosek zależy na szybkim dopełnieniu formalności. Na szczęście czas oczekiwania na dokument nie jest zbyt długi.

Ile się czeka na paszport? Nasz wniosek został już złożony, uiszczona została opłata paszportowa (np. z ulgą dla ucznia). W dalszym kroku pracownik placówki paszportowej poinformuje nas o terminie odbioru dokumentu. Zazwyczaj jest to do 30 dni od daty złożenia kompletnej dokumentacji.

W szczególnych przypadkach, termin odbioru dokumentu może zostać przedłużony. Dotyczy to głownie sezonu urlopowego i zwiększonej ilości wniosków. Dlatego przed odbiorem dokumentu możemy upewnić się czy został już wykonany. Wystarczy skontaktować się z urzędem paszportowym i podać numer sprawy. Omawiany numer znajdziemy na potwierdzeniu złożenia wniosku o wydanie paszportu. Dostępność naszego dokumentu możemy też sprawdzić na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93,2% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii turystyka