Wakacje nad morzem w budżecie. Jak je planować, aby nie zbankrutować?
Wakacje trwają w najlepsze. Jedni powrócili już z wojaży, inni dopiero się na nie szykują. W tym roku spędzenie wczasów nad morzem wiąże się ze sporym wydatkiem. Nic więc dziwnego, że planujący je turyści zastanawiają się, czy istnieje sposób, aby pomimo wysokich cen w branży turystycznej, nie wydać na tegoroczne wczasy majątku. Okazuje się, że jak najbardziej! Kluczem do sukcesu na tym polu jest odpowiednie planowanie. Co warto zrobić, aby zapewnić sobie i swoim bliskim udane wakacje i przy tym nie nadwyrężyć nadmiernie domowego budżetu? O tym powiemy poniżej!
Zakwaterowanie nad polskim morzem. Gdzie szukać tanich noclegów?
Bałtyk to jeden z najchętniej wybieranych przez turystów kierunków podróży w sezonie letnim. Ceny zakwaterowania, wyżywienia i atrakcji z roku na rok niestety rosną, co sprawia, że zaledwie tygodniowy urlop może poważnie nadwyrężyć portfele wczasowiczów. Poszukiwanie oszczędności warto rozpocząć od wyboru odpowiedniego zakwaterowania – to z reguły największy koszt, jaki wiąże się z organizacją urlopu.
Z wartymi uwagi ofertami zakwaterowania nad morzem można zapoznać się na stronie polskiego portalu turystycznego Nocowanie.pl. Wchodząc na https://www.nocowanie.pl/noclegi/gdansk/ możemy przejrzeć wszystkie, aktualnie dostępne noclegi w Gdańsku, porównać ich ceny oraz wybrać te, których koszt oraz standard pasuje do naszych potrzeb. Ponadto, wiele z prezentowanych na stronie obiektów jest dostępnych w opcji natychmiastowej rezerwacji, co pozwala od razu zabukować w nich pobyt i dzięki temu nie przegapić atrakcyjnej okazji cenowej.
Chcąc zaoszczędzić na wakacjach nad morzem, warto wybierać obiekty, które są bardziej oddalone od plaży – z reguły za nocleg w nich zapłacimy bowiem mniej niż za pobyt w obiektach zlokalizowanych nad samym morzem. Jeśli planujemy większość czasu spędzać poza miejscem zakwaterowania, możemy postawić na oferty w niższym standardzie, bez dodatkowych udogodnień typu tv, jacuzzi czy klimatyzacja. Dobrym pomysłem jest także połączenie sił i budżetów z rodziną lub przyjaciółmi oraz wynajęcie na wspólny urlop większego domku lub apartamentu, którego koszt zostanie rozłożony na więcej osób.
Jedzenie i koszty pobytu w nadmorskich okolicach. Sposoby na oszczędności
Poza zakwaterowaniem, kolejnym wysokim kosztem, jaki wiąże się z organizacją urlopu, stanowią wydatki ponoszone na wyżywienie. Zdecydowanie najwięcej wydadzą ci turyści, którzy w czasie wakacji planują stołować się w miejscowych lokalach gastronomicznych. Sporo zaoszczędzić mogą natomiast osoby, które potrafią gotować i są skłonne własnoręcznie przygotowywać posiłki w czasie letniego wypoczynku nad morzem.
Wynajmując domek letniskowy lub apartament z kompletnie wyposażoną kuchnią, a także zatrzymując się na nocleg w obiekcie turystycznym oferującym gościom dostęp do wspólnej kuchni, możemy zapewnić sobie posiłki we własnym zakresie. Wartą rozważenia opcją jest także skorzystanie z oferty obiektów noclegowych oferujących wyżywienie. Bardzo często jego koszt jest bowiem niższy niż śniadanie czy obiadokolacja na mieście.
Kolejnym wydatkiem, który poniesiemy w czasie pobytu nad Bałtykiem, są koszty występu do lokalnych atrakcji. Chcąc zaoszczędzić na urlopie, warto zawczasu ułożyć program pobytu, a w bilety zaopatrywać się odpowiednio wcześniej, przez internet. Kupując wejściówki z wyprzedzeniem możemy skorzystać nie tylko z rabatów, ale także uniknąć kolejek i czekania w tłumie innych turystów.
Koszty dojazdu na miejsce. Jaki środek transportu wybrać?
Bardzo ważną kwestię stanowi także wybór odpowiedniego środka transportu, który pozwoli nam wygodnie dotrzeć do docelowej miejscowości. Najbardziej komfortowy jest oczywiście własny samochód, lecz z uwagi na dość wysokie ceny paliwa, niekiedy warto z niego zrezygnować na rzecz bardziej ekonomicznej podróży koleją lub autokarem.
Przy okazji planowania podróży i pakowania bagażu warto ponadto zastanowić się, czego będziemy potrzebowali w czasie urlopu i w najważniejsze rzeczy zaopatrzyć się przed wyjazdem. Ceny takich niezbędnych w czasie wypoczynku nad morzem produktów, jak chociażby kremy do opalania, w nadmorskich miejscowościach są z reguły dużo wyższe niż w pobliskim supermarkecie.
W czasie pobytu nad morzem warto także ograniczać wydatki na pamiątki. Wielu turystów wydaje sporo pieniędzy, kupując kolejne magnesy, pocztówki i inne gadżety, które po powrocie do domu lądują zapomniane w szufladzie. Zamiast inwestować w suweniry, zaoszczędzone pieniądze lepiej przeznaczyć na aktywności, które na długo pozostaną w naszej pamięci – w końcu to wspomnienia są najważniejszą pamiątką z wakacji!