Jak poprawić widoczność stron internetowych w wynikach wyszukiwania w Google?

Warto zwrócić uwagę na fakt, że większość internautów przegląda jedynie kilka pierwszych stron, które pojawiają się w wynikach wyszukiwania przeglądarki. Ponad 90% użytkowników sieci nie dociera do drugiej strony wyników wyszukiwania. Dlatego strony internetowe, które znajdują się na niskich pozycjach, odnotowują bardzo mały ruch. Odpowiedzią na ten problem na ogół staje się poprawa pozycji w wynikach wyszukiwania. Pozycjonowanie konkretnej frazy może sprawić, że znajdzie się ona w pierwszej dziesiątce wyników. To z kolei znacząco zwiększy liczbę użytkowników danej strony internetowej. Chcąc poprawić pozycję fraz w wynikach wyszukiwania w Google, możemy skorzystać z pozycjonowania SEO. Są to szeroko pojęte działania, mające na celu zwiększenie widoczności oraz optymalizację stron internetowych. W SEO mamy do czynienia z takimi działaniami jak:

  • Dobór i pozycjonowanie fraz/słów kluczowych – to ważny element pozycjonowania stron internetowych w Google. Na cennik usług wykonawcy z pewnością wpłynie liczba pozycjonowanych fraz. Niektóre firmy z sektora SEO przedstawiają cennik za frazę, inne oferują szersze pakiety usług (pozycjonowanie wielu fraz, optymalizacja). Ważnym elementem pozycjonowania fraz jest też umiejętny dobór słów kluczowych. Doświadczony, skuteczny wykonawca dokona dokładnej analizy strony internetowej. Na podstawie analizy dobierze odpowiednie słowa kluczowe, które pasują dla danej branży i przyniosą najlepsze efekty pozycjonowania. Dobrze dobrana strategia SEO zwiększa skuteczność działania i przynosi najwyższe korzyści w pozycjonowaniu stron WWW. Tanie pozycjonowanie często nie obejmuje kompleksowej analizy i doboru słów kluczowych, przez co skuteczność działań SEO okazuje się znacznie niższa.
  • Audyt strony – to kolejny krok to skutecznej diagnostyki i ustalenia strategii działania SEO. Audyt strony umożliwia optymalizację działań i skuteczniejszą promocję strony w Google.
  • Optymalizacja witryny – firmy działające w branży SEO oferują także techniczną pomoc w zakresie optymalizacji witryny WWW. W wachlarzu usług znajduje się między innymi dokładna analiza, usunięcie ewentualnych problemów na stronie i działania optymalizacyjne, poprawiające widoczność strony w Google.
  • Link building – to działania zmierzające na tworzeniu linków zewnętrznych i wewnętrznych. W zakresie link buildingu znajdują się między innymi artykuły sponsorowane, zawierające link zwrotny do danej domeny. Strategia pozycjonowania stron przez linki zewnętrzne i wewnętrzne może skutecznie podnieść pozycję strony w wynikach wyszukiwania. Co więcej, dobrze wprowadzone artykuły sponsorowane często stają się optymalnym sposobem na budowanie autorytetu marki i pozyskanie odbiorców, którzy będą zainteresowani daną tematyką.

Od czego zależy koszt pozycjonowania stron internetowych w Google?

Przeglądając oferty firm SEO, zauważymy bardzo duże różnice w cennikach usług. Okazuje się bowiem, że pozycjonowanie w Google może przybierać wiele różnorodnych strategii działania. Cena pozycjonowania stron WWW będzie uzależniona od zakresu działań i skuteczności danego wykonawcy. Nie bez znaczenia będzie także konkurencyjność w danej branży oraz zasięg pozycjonowania.

Na koszt współpracy bez wątpienia wpłynie zakres i czas usługi. Firmy działające w sektorze SEO mogą zaoferować stawki za optymalizację, artykuły sponsorowane, link building lub kompleksowe pozycjonowanie strony w wynikach wyszukiwania. Cennik będzie tu uzależniony od ilości pozycjonowanych fraz, zasięgu działania SEO, a często również od okresu współpracy. Niektóre koszty przedstawia się w oparciu o pakiet miesięczny, inne firmy SEO oferują umowy bezterminowe i płatność za efekty działań.

Koszt pozycjonowania stron internetowych w Google będzie w dużej mierze uzależniony od skuteczności firmy SEO. Warto zauważyć, że tanie pozycjonowanie na ogół oznacza mniejszą skuteczność i gorsze wyniki fraz w wynikach wyszukiwania. Renomowane firmy oferują znacznie skuteczniejsze kampanie SEO. Z reguły nie jest to tanie pozycjonowanie, a skuteczne i kompleksowe działanie, które przynosi najlepsze pozycje w wynikach wyszukiwania. Dotyczy to również takich usług jak artykuły sponsorowane w witrynach WWW. Im większe osiągi danej witryny i wyższa liczba czytelników, tym na ogół wyższy koszt za artykuły sponsorowane. Najniższy cennik za artykuły sponsorowane dotyczy mało znanych witryn WWW i blogów. Atrakcyjny koszt wygenerowania artykułu z linkiem do witryny na ogół oznacza również mniejszą liczbę odbiorców treści. Cena publikacji artykułów sponsorowanych przeważnie rozpoczyna się od kwoty kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Sytuacja zmienia się wraz ze zwiększonymi zasięgami witryny. Koszt publikacji artykułu sponsorowanego w dużym serwisie może wynosić nawet kilka tysięcy złotych. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł na temat pozycjonowania stron.

Koszt pozycjonowania strony WWW a zakres współpracy

Jak już wiemy, koszt pozycjonowania strony w wynikach wyszukiwania jest uzależniony od konkurencyjności fraz w danej branży, od zakresu świadczonej usługi, a także od skuteczności wykonawcy. Cena pozycjonowania stron WWW często zostaje ustalona w sposób indywidualny, po przeanalizowaniu witryny i ustaleniu zakresu działań SEO. Możemy jednak przybliżyć poglądowy cennik najczęściej świadczonych usług.

Naszym pierwszym przykładem będą miesięczne pakiety na usługi SEO. Większość firm oferuje kilka modeli współpracy. Działania SEO można ująć w trzech często występujących ramach. Są nimi:

  • Pakiety minimalne – czyli współpraca polegająca na pozycjonowaniu maksymalnie kilkunastu fraz, analizie witryny, pełnej optymalizacji strony, a także na pozyskiwaniu linków.
  • Pakiety standardowe – w zakresie współpracy z firmą działającą w branży SEO może znaleźć się pozycjonowanie kilkunastu do kilkudziesięciu fraz. Oprócz działań podejmowanych w ramach pakietu minimalnego wykonuje się dodatkowo promocje w mapach Google, a często również artykuły sponsorowane w witrynach zewnętrznych.
  • Pakiety rozszerzone/totalne – obejmują kompleksowe pozycjonowanie stron internetowych w Google. W pakietach rozszerzonych na ogół znajduje się pozycjonowanie kilkudziesięciu, odpowiednio dobranych fraz, dokładna analiza wraz z raportowaniem, artykuły sponsorowane oraz działania z zakresu content marketingu.

Cena pozycjonowania stron WWW

Zakres działań w pakietach SEO może okazać się dość zróżnicowany, a cennik uzależniony od indywidualnych ustaleń z właścicielem witryny WWW. Możemy jednak określić przybliżony koszt miesięcznej współpracy.

W całkowitych kosztach pozycjonowania zawiera się audyt strony. Jest to pierwsza, podstawowa czynność, którą wykonuje się przed rozpoczęciem optymalizacji witryny WWW. Kompleksowy audyt SEO analizuje wszystkie istotne parametry, które wpływają na wyniki pozycjonowania i mogą odpowiadać za pozycję strony internetowej w Google. Cena profesjonalnego audytu na start wynosi około 500 – 5 000 zł. Niekiedy koszt audytu jest już wliczony w cenę współpracy. Dotyczy to głównie ofert droższych wykonawców.

Optymalizacja strony pod wyszukiwarkę i pozycjonowanie stron, a także cennik takich usług krok po kroku
Cennik pozycjonowania stron, czyli ile kosztuje optymalizacja stony pod wyszukiwarkę

Po wykonaniu pełnego audytu, można wdrożyć optymalizacje i pozycjonowanie w Google. Tanie pozycjonowanie stron internetowych w minimalnym pakiecie to koszt około 500 zł – 2 000 zł miesięcznie. Niestety atrakcyjna cena usługi przeważnie wiąże się z niską skutecznością pozycjonowania. W cenie 500 zł nie uda się optymalnie wypromować strony, znacząco zwiększyć zasięgów ani uzyskać szczytowych pozycji w wynikach wyszukiwania. Dlatego właściciele witryn WWW często decydują się na bardziej rozbudowaną i znacznie skuteczniejszą promocję.

Średnia cena profesjonalnego, skutecznego pozycjonowania stron WWW waha się w przedziale 2 000 – 10 000 zł. Jest to najczęściej występujący przedział cenowy, obejmujący usługi SEO oraz artykuły sponsorowane. Niekiedy kompleksowe pozycjonowanie strony w wynikach wyszukiwania może być jeszcze większym wydatkiem. Cennik pozycjonowania dużych serwisów niejednokrotnie przekracza kwotę 10 000 zł miesięcznie. W kosztach znajdują się usługi SEO oraz artykuły sponsorowane.

Cena pozycjonowania stron WWW – średni koszt miesięcznych pakietów. Aktualizacja cen: 11-03-2022 r.

Średnie ceny od

Średnie ceny do

Audyt strony

500 zł

5 000 zł

Pozycjonowanie stron – niski przedział cenowy

500 zł

2 000 zł

Pozycjonowanie stron – średni przedział cenowy

2 000 zł

10 000 zł

Pozycjonowanie stron – górny przedział cenowy

Powyżej 10 000 zł

Źródło: opracowanie własne

Zaprezentowana powyżej cena pozycjonowania stron WWW ma charakter poglądowy. Cennik pakietów SEO dotyczy najpopularniejszych usług pozycjonowania stron. Warto zauważyć, że tanie pozycjonowanie może oznaczać gorsze efekty w wynikach wyszukiwania strony. Dlatego warto zapoznać się z ofertą kilku firm, porównać cenniki oraz zakres proponowanej usługi. Bardzo ważne będą również opinie zadowolonych klientów, świadczące o profesjonalnej i skutecznej strategii pozycjonowania stron internetowych.

ikona podziel się Przekaż dalej