Jak przebiega projektowanie logo dla firm i gdzie warto je wykonać?

Dobry logotyp powinien odpowiadać specyfice marki. Warto zauważyć, że grafika będzie swoistą wizytówką, a prawidłowo przygotowana, również wyrazistym znakiem rozpoznawczym. Projekt logo można wykonać samodzielnie, co generuje najniższe koszty. W zasobach Internetu znajdziemy specjalne kreatory. Samodzielne projektowanie logotypów w kreatorze jest dość intuicyjne, jednak nie daje wielu możliwości wyboru. W projekcie może znajdować się standardowa grafika, nazwa firmy i ewentualne hasło reklamowe.

Druga opcja to profesjonalnie wykonany projekt logo. Logotyp wykonany w biurze projektowym powstaje w oparciu o badanie rynku, analizę branży oraz wymagania klienta. Nie istnieje jedna, uniwersalna wycena za projektowanie logotypów. Koszt stworzenia logo dla firm może być bardzo zróżnicowany i wpływa na niego wiele indywidualnych czynników.

Warto zauważyć, że grafika logotypu może być wykonana w formie grafiki rastrowej bądź wektorowej. Jest to ważna informacja, mogąca wpływać na koszt stworzenia logo. Grafika rastrowa może wygenerować mniejszy koszt, jednak niesie za sobą pewne trudności. Tego rodzaju logotyp posiada rozszerzenie png, jpg bądź gif. Grafika wygląda bardzo dobrze, dopóki nie zmieniamy jej rozmiaru. Podczas zmiany rozmiarów, grafika może się zniekształcać. Dlatego wiele grafik dla firm tworzy się projekt logo w formie rastrowej. Koszt stworzenia logo może okazać się nieco większy, jednak gotowy logotyp nie traci jakości podczas zmiany rozmiaru. Można bez obaw zastosować go na banerach reklamowych, ulotkach, gadżetach reklamowych czy wizytówkach.

Co może wpływać na koszt stworzenia logo?

Określiliśmy już kilka podstawowych informacji dotyczących projektowania. Zanim ustalimy, ile kosztuje profesjonalny projekt logo, wyszczególnimy podstawowe kryteria, które mogą wpływać na cenę usługi.

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, projekt logo może mieć formę rastrową lub wektorową. Jest to pierwszy czynnik, który może wpłynąć na wycenę usługi. Druga, ważna przesłanka to opcja eksportowania kolorów. Logotyp może zostać wykonany w RGB, co sprawdza się najlepiej w przypadku grafiki wyświetlanej cyfrowo. Inną opcją jest logotyp CMYK, który najlepiej sprawdza się na różnego rodzaju nadrukach.

Ceny za projekt logo będą także uzależnione od wybranego pakietu. Wiele biur projektowych oferuje usługi o kilku standardach. Najtańsza wycena dotyczy logotypów z tak zwanym pakiecie podstawowym. W cenie na ogół znajduje się jeden projekt logo wraz z możliwością wprowadzenia jednej poprawki. Bardziej wymagający klienci mogą zdecydować się na większą ilość projektów i możliwych do wprowadzenia poprawek. W tym przypadku wycena zlecenia okaże się nieco wyższa. Jako standard przyjmuje się od dwóch do trzech projektów oraz kilka możliwych do wprowadzenia poprawek. Najwyższy koszt stworzenia logo dotyczy usług Premium. W najwyższym standardzie otrzymamy trzy do pięciu projektów z kilkoma modyfikacjami oraz nielimitowanymi poprawkami wybranego projektu.

Koszt stworzenia logo będzie także ściśle uzależniony od renomy i doświadczenia wybranego biura reklamowego. Im większe doświadczenie danego biura oraz bardziej prestiżowe portfolio, tym na ogół wyższa koszt stworzenia logo. Ostateczna wycena na ogół zostaje ustalona po uzyskaniu informacji o konkretnych wymaganiach klienta. Dlatego trudno jest jednoznacznie oszacować dokładne ceny za projektowanie logotypu. Mimo tego poniżej ustalimy średnie ceny i ustalimy, ile kosztuje profesjonalny projekt logo. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z aktualnymi cennikami.

Ile kosztuje projekt logo dla firm? Sprawdzamy średni koszt stworzenia logo w 2023 roku

Jak już wspomnieliśmy we wcześniejszej części artykułu, ceny projektów dla firm mogą być bardzo mocno zróżnicowane. Ostateczna wycena usługi zależy od indywidualnych wymagań i oczekiwań danego klienta.

Najtańszą opcją dla firm jest samodzielnie wykonany projekt logo. Służą do tego kreatory online. Jest to rozwiązanie oznaczające najniższe ceny ale i dużą powtarzalność szablonów. Projektowanie logo w kreatorach online można polecić małym firmom i stronom www, którym zależy na ograniczeniu kosztów. Średni koszt stworzenia logo oraz jego wykupienia w kreatorze online wynosi około 250 – 700 zł.

Firmy oczekujące indywidualnego projektu i wyższej jakości, chętniej decydują się na usługę wykonaną w specjalistycznym biurze. Wycena będzie uzależniona od wybranej opcji (liczby poprawek i wstępnych projektów). Ile kosztuje standardowa usługa? Koszt stworzenia logo dla firm rozpoczyna się już od kwoty około 600 zł. Jest to dość atrakcyjna stawka, obejmująca określoną liczbę poprawek. W niektórych przypadkach za projekt logo należy zapłacić około 1 200 zł.

Ceny logotypów dla firm mogą być też odczuwalnie wyższe. Dlatego ustaliliśmy średnie koszty usługi w standardzie Premium. W owych kosztach mieści się większa liczba wstępnych projektów oraz modyfikacji. Zakładamy także, że projektowanie zostanie powierzone bardziej znanemu, doświadczonemu wykonawcy, który będzie w stanie dopasować logotyp do specyfiki konkretnej branży. Średnie stawki za projekt logo w standardzie Premium utrzymuje się w przedziale 1 000 – 2 500 zł. Poniżej prezentujemy zestawienie średnich cen w formie tabelarycznej.

Ile kosztuje projektowanie logotypu dla firm? Sprawdzamy koszty w 2023 roku. Aktualizacja: 03-03-2023 r.

Średnie ceny od

Średnie ceny do

Projekt logo, samodzielnie wykonany projekt w kreatorze online

250,00 zł

700,00 zł

Projekt logo, standard

600,00 zł

1 200,00 zł

Projekt logo, Premium

1 000,00 zł

2 500,00 zł

Źródło: opracowanie własne

Zaprezentowana powyżej wycena projektów logo ma charakter poglądowy i nie stanowi oferty handlowej. Ceny oferowane przez niektóre firmy branżowe mogą się odczuwalnie różnić.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły