Kurs na wózki widłowe – podstawowe informacje o uprawnieniach

Od czego zależy koszt kursu na wózki widłowe?

Zanim ustalimy uśredniony cennik 2023, ustalimy najważniejsze kwestie, które mogą wpłynąć na koszt szkolenia. Uprawnienia na wózki spalinowe lub elektryczne można uzyskać w wielu specjalistycznych ośrodkach szkoleniowych. Nie istnieje odgórnie przyjęta cena szkolenia. Każdy ośrodek może określić własny cennik kursów na wózki spalinowe lub elektryczne.

To, ile kosztują dane uprawnienia będzie uzależnione od lokalizacji i stawek konkretnego ośrodka szkoleniowego. Różnice w cenach szkoleń UDT pomiędzy ośrodkami działającymi w danym mieście mogą czasem okazać się dość odczuwalne. Na cennik 2023 może wpłynąć między innymi renoma danego ośrodka szkoleniowego raz wielkość grupy uczniów.

Uprawnienia UDT na wózki spalinowe i elektryczne będą uzależnione od rodzaju otrzymanego certyfikatu. Do kosztów całkowitych mogą dochodzić jeszcze opłaty egzaminacyjne oraz badania lekarskie. Bardzo istotnym wyznacznikiem cen szkolenia jest także wybrana kategoria.

Uprawnienia na wózki widłowe – kategorie

W ośrodkach szkoleniowych można odbyć kurs na wózki widłowe kategorii WJO I, WJO II oraz WJO III. Każda kategoria oznacza nieco odmienne uprawnienia.

  • Kurs na wózki widłowe WJO I – to kategoria oznaczająca wózki podnośnikowe specjalizowane. Znajdą się w niej wózki jezdniowe ze zmiennym wysięgnikiem oraz wózki widłowe podnoszące ładunek do góry wraz z operatorem. Szkolenie WJO I daje uprawnienia na wózki spalinowe i elektryczne. Uprawnienia obejmują brak ograniczeń udźwigu oraz wysokości podnoszenia.
  • Kurs na wózki widłowe WJO II – kategoria oznaczająca uprawnienia na wózki podnośnikowe z wyłączeniem wózków specjalizowanych. Pracownik, który ukończył taki kurs na wózki widłowe posiada uprawnienia obsługi wszystkich rodzajów wózków jezdniowych oraz wózków należących do kategorii WJO III. Uprawnienia nie posiadają ograniczeń wysokości podnoszenia ładunku ani maksymalnej, dopuszczalnej wagi.
  • Kurs na wózki widłowe WJO III – Szkolenie UDT na wózki widłowe kategorii WJO III oznacza wózki podnośnikowe prowadzone oraz wózki podnośnikowe zdalnie sterowane. Jest to najniższa kategoria uprawnień. Pracownik, który ukończył takie szkolenie zdobywa uprawnienia na wózki unoszące, ciągnikowe, naładowane i podnośnikowe sterowane z poziomu roboczego.

 Co istotne, każda wyższa kategoria daje uprawnienia na wózki spalinowe lub elektryczne należące do kategorii poprzedniej. A zatem pracownik posiadający uprawnienia UDT na wózki widłowe kategorii WJO I automatycznie zyskuje uprawnienia na wózki należące do kategorii WJO II oraz WJO III. Z kolei pracownik, który zdał egzamin na wózki widłowe WJO II zyskuje jednocześnie uprawnienia na wózki widłowe należące do kategorii WJO III.

Wybór kategorii uprawnienia wpływa na koszt odbycia kursu. Ośrodki szkoleniowe mogą także oferować jednodniowe doszkolenie. Jest to szkolenie przeznaczone dla pracowników posiadających dane uprawnienia. Koszt jednodniowego doszkalania okazuje się najbardziej atrakcyjny.

Kto może zdobyć uprawnienia na wózki widłowe? Uprawnienia może zdobyć osoba, która ukończyła 18 rok życia. Podstawowym wymaganiem jest także posiadanie przynajmniej wykształcenia podstawowego. Istotnym wymaganiem jest także posiadanie prawa jazdy na kategorię B. Co istotne, kursant posiadający uprawnienia na prowadzenie pojazdów należących do kategorii C może poruszać się dźwigiem po drogach publicznych. Szczegółowe uprawnienia i wymagania dotyczące kursantów można znaleźć na stronach ośrodków szkoleniowych. Ile kosztuje kurs na wózki widłowe z poszczególnych kategorii? Sprawdzamy średni cennik 2023. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z aktualnymi cennikami.

Ile zapłacimy za kurs na wózki widłowe? Cennik 2023

Znamy już podstawowe kategorie uprawnień na wózki widłowe, a zatem możemy zapoznać się z orientacyjnymi cenami kursów. Ile kosztuje kurs na wózki widłowe II WJO? Średnia cena pełnego kursu w ośrodku szkoleniowym na ogół utrzymuje się w widełkach 600 – 800 zł. Niekiedy szkolenie UDT okazuje się nieco droższe.

Drugi przykład to kurs na wózki widłowe z wysięgnikiem, czyli kategoria WJO I. Jak już ustaliliśmy, uprawnienia I WJO umożliwiają obsługę wózków należących do wszystkich kolejnych kategorii. W związku z większym zakresem uprawnień, wzrasta także cena za kurs. Ile zapłacimy za uprawnienia na wózki spalinowe lub elektryczne? Średnia cena kursu na wózki widłowe kategorii I WJO zamyka się w przedziale 800 – 1 300 zł.

Odbycie kursu na wózki widłowe nie oznacza jeszcze końca wydatków. Dodatkowym wydatkiem będzie chociażby obowiązkowa opłata egzaminacyjna wraz z wydaniem uprawnień. Ile zapłacimy? Średnia wysokość opłaty egzaminacyjnej z wydaniem uprawnień wynosi 200 – 300 zł.

Uprawnienia UDT posiadają pięcioletnią (I WJO) lub dziesięcioletnią ważność (II WJO, III WJO). Pracownicy mający ważne uprawnienia, jednak posiadający przerwę w prowadzeniu wózków widłowych mogą skorzystać z jednodniowych kursów doszkalających. Ile kosztuje doszkolenie w wyspecjalizowanym ośrodku? Średni koszt jednodniowego doszkalania pracownika wynosi około 350 – 500 zł.

Cennik kursów

Średnia cena od

Średnia cena do

Kurs na wózki widłowe ( II WJO) 

600,00 zł

800,00 zł

Kurs na wózki widłowe z wysięgnikiem (I WJO)

800,00 zł

1 300,00 zł

Jednodniowe doszkolenie

350,00 zł

500,00 zł

Opłata egzaminacyjna wraz z wydaniem uprawnień

200,00 zł

300,00 zł

Źródło: opracowanie własne

Zaprezentowany powyżej cennik szkoleń UDT zawiera wartości poglądowe i nie stanowi oferty handlowej. Cena za kurs na wózki widłowe w niektórych ośrodkach szkoleniowych może się odczuwalnie różnić.

ikona podziel się Przekaż dalej