Na czym polega cynkowanie i czym jest cynkowanie ogniowe?

Cynkowanie stali i innego rodzaju metalu polega na nałożeniu ochronnej warstwy cynku. W specjalistycznych firmach możemy wykonać cynkowanie galwaniczne bądź cynkowanie ogniowe. Galwaniczne cynkowanie stali polega na umieszczeniu oczyszczonego metalu (np. rur lub bramy) w specjalnym roztworze elektrolitowym. Proces zanurzenia jest dokładnie kontrolowany. Po zanurzeniu całego elementu roztwór i elementy metalowe zostają poddane działaniu prądu. W efekcie zachodzi reakcja chemiczna, która powoduje przylgniecie warstwy cynku na zabezpieczanej powierzchni.

Druga metoda to cynkowanie ogniowe. Początek nanoszenia powłoki wygląda bardzo podobnie. Cynkowanie stali rozpoczyna się od zanurzeniu metalowego elementu w specjalnym pojemniku. W jego wnętrzu znajduje się gorący, rozgrzany do temperatury 450 stopni Celsjusza cynk. Wysoka temperatura sprawia, że cienka warstwa cynku przywiera do metalowej powierzchni, a po jej wyjęciu z pojemnika tworzy trwałą, jednolitą powłokę ochronną.

Wybór metody cynkowania powinien być dopasowany do specyfiki danego elementu oraz od oczekiwań klienta. Cynkowanie galwaniczne pozwala na uzyskanie idealnie gładkiej powłoki ochronnej. Cynkowanie ogniowe może powodować niewielkie zacieki i zgrubienia, jednak te są często niewidoczne pod warstwą powłoki malarskiej.

Cynkowanie stali posiada wiele możliwości zastosowania. Możemy wykorzystać je w celu zabezpieczenia rur metalowych, bramy zewnętrznej, a także zabezpieczenia elementów z żeliwa. Cynkowanie ogniowe i galwaniczne znajduje też powszechne zastosowanie w przemyśle. Zabezpiecza się nim blachy, stalowe druty, taśmy, a nawet śruby. Obie metody mogą być także bezpiecznie stosowane w celu naniesienia powłoki antykorozyjnej na wyroby sprężyste. Metal zabezpieczony cynkiem może zostać dodatkowo pomalowany (np. za pomocą malowania proszkowego). Takie działanie pozwala na uzyskanie optymalnego zabezpieczenia antykorozyjnego, a jednocześnie zyskuje znaczenie dekoracyjne.

Co wpływa na cennik cynkowania?

Wiemy już, na czym polega cynkowanie ogniowe i galwaniczne. Zanim odpowiemy na pytanie, ile kosztuje naniesienie powłoki cynku, opiszemy najważniejsze zmienne, które wpływają na ostateczny koszt usługi.

Cena za cynkowanie stali i żeliwa będzie w dużej mierze uzależniona od wybranej metody. Cynkowanie galwaniczne na ogół okazuje się nieco droższe w wykonaniu niż cynkowanie ogniowe. Różnice w kosztach zabezpieczenia rur lub bramy mogą wynikać również ze specyfiki danego materiału. Cynkowanie stali przelicza się w oparciu o kilogram. Co więcej, sam cennik cynkowania jest na ogół ustalany w sposób indywidualny. Wiąże się to z faktem, iż koszt usługi może być bardzo mocno zróżnicowany. Dla przykładu, cynkowanie ogniowe bramy lub rur o prostym kształcie może być nawet kilkukrotnie tańsze niż cynkowanie konstrukcji specjalnych.

Cennik za kilogram będzie także uzależniony do stawki usługodawcy. Wyższe koszty oferują renomowane firmy, zapewniające wysoką jakość wykonania. Różnice w cenach możemy także odnotować w zależności od lokalizacji danej firmy. Ceny usług oferowanych w dużych miastach mogą różnić się od kosztów realizacji w mniejszej miejscowości. Cena za kilogram cynkowania stali powinna być ustalona w oparciu o indywidualne wymagania klienta. Ze względu na duże różnice w cenach, cenniki usług mogą różnić się od siebie nawet kilkukrotnie. Warto zauważyć, że przy większym zamówieniu na ogół istnieje możliwość negocjacji ceny za kilogram. Poniżej odpowiemy na pytanie, ile kosztuje cynkowanie ogniowe.

Cynkowanie ogniowe – ile kosztuje cynkowanie stali?

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, koszty usług są na ogół ustalane w sposób indywidualny. Cena za cynkowanie ogniowe lub galwaniczne okazuje się bardzo zmienna i trudno jest ustalić jej jednolity zakres. Dlatego zaprezentowany poniżej cennik cynkowania ma wyłącznie charakter poglądowy.

Nasz pierwszy przykład to cennik cynkowania rur, bramy zewnętrznej lub elementów ogrodzeniowych. Przyjmujemy, że elementy posiadają standardowe wymiary, a ich kształty nie będą nadmiernie skomplikowane. Ile kosztuje cynkowanie? Średnia cena za kilogram rozpoczyna się już od kwoty 3,00 zł brutto. W wielu przypadkach stawka za cynkowanie ogniowe okaże się odczuwalnie wyższa. Cena usługi niejednokrotnie dochodzi do kwoty 10,00 zł za kilogram.

Drugi przykład to cennik cynkowania konstrukcji specjalnych. Ze względu na wyższy stopień skomplikowania usługi, jej koszt może być odczuwalnie wyższy. Średnia cena za kilogram rozpoczyna się od kwoty około 5,00 zł brutto. Niekiedy stawka za cynkowanie ogniowe może dochodzić do wartości 12,00 zł za kilogram. Cynkowanie galwaniczne zostaje wycenione w sposób indywidualny, a ceny ulegają dużym wahaniom. Dlatego nie uwzględniliśmy ich w niniejszym opracowaniu. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z aktualnymi cennikami.

Ile kosztuje cynkowanie ogniowe? Uśredniony cennik cynkowania. Aktualizacja: 27-01-2023 r.

Średnia cena od

Średnia cena do

Cynkowanie ogniowe

3,00 zł/kg

10,00 zł/kg

Cynkowanie ogniowe – konstrukcje specjalne

5,00 zł/kg

12,00 zł/kg

Źródło: opracowanie własne

Zaprezentowany powyżej cennik cynkowania rur, bramy i konstrukcji specjalnych ma charakter poglądowy. W kalkulacjach uwzględniliśmy 23% wartość podatku VAT. Powyższy cennik cynkowania nie stanowi oferty handlowej, a koszty oferowane przez niektórych usługodawców mogą się odczuwalnie różnić. Chcąc ustalić, ile kosztuje cynkowanie danego elementu, warto skontaktować się z lokalnym wykonawcą, który dokona indywidualnej wyceny zamówienia.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły