Naprawa plastiku – na czym polega, jakie elementy można poddać spawaniu?

Zanim ustalimy, ile kosztuje naprawa zderzaka czy spawanie różnorodnych tworzyw sztucznych, określimy możliwości tej technologii. Spawanie plastiku w uproszczeniu polega na łączeniu ze sobą krawędzi z tworzyw sztucznych przy pomocą odpowiednio dobranego spoiwa. Spawarka poddaje elementy działaniu wysokiej temperatury, co wpływa na stopienie brzegów i umożliwia ich połączenie za pomocą spoiwa. Co bardzo istotne, profesjonalna naprawa elementów wykonanych z tworzyw sztucznych wymaga dużego doświadczenia. Spawanie różnego rodzaju plastików wiąże się z koniecznością dopasowania odpowiedniej temperatury, doboru odpowiedniego spoiwa i wykonaniem gładkich, trwałych połączeń. Dlatego wiele osób decyduje się powierzyć te prace doświadczonemu specjaliście.

Nie istnieje jednolity cennik spawania plastików. Usługa jest na ogół wyceniana w sposób indywidualny. Cena za centymetr spawu jest trudna do ustalenia. Znacznie częściej stosowanym przelicznikiem jest cena za roboczogodzinę bądź stawka za naprawę konkretnego elementu.

Jakie możliwości daje spawanie plastików i kiedy można je zastosować? Usługa spawania plastików jest bardzo szeroka. Za jej pomocą możemy naprawić powierzchnię zderzaka, spojlerów, osłon silnikowych, lamp, obudowy lusterek, a także wielu innych elementów wykonanych z tworzyw sztucznych.

Jakie czynniki wpływają na cennik spawania plastików?

Jak już ustaliliśmy na samym początku, nie istnieje jeden, uniwersalny cennik spawania plastików. Usługa może wygenerować bardzo zróżnicowane wydatki. Większość warsztatów określa, ile kosztuje dany spaw, dopiero po zapoznaniu się ze specyfiką prac do wykonania. Ostateczna cena może wahać się od kilkunastu do kilkuset złotych.

Cennik spawania plastików z pewnością zostanie uzależniony od zakresu naprawy. Usługa prostej naprawy zderzaka może być kilkunastokrotnie tańsza niż naprawa zderzaka znajdującego się w gorszym stanie. Cena za centymetr spawu jest trudna do jednoznacznego oszacowania ze względu na dużą różnorodność usług. Większość warsztatów ustala cennik spawania plastików w oparciu o roboczogodzinę bądź za naprawę danego elementu.

Naprawa zderzaka lub innych elementów z tworzyw sztucznych będzie wyceniona w oparciu o rodzaj materiału. Dla przykładu, cena za centymetr spawu „zwykłego” plastiku może być znacznie niższa niż cena za centymetr spawu PUR, czyli żywicy poliuretanowej. Dotyczy to również stawek przeliczanych w oparciu o roboczogodzinę pracy wykonawcy. W niektórych przypadkach naprawa zderzaka lub innych elementów z tworzyw sztucznych może przewyższać ich wartość. Dlatego warto zapoznać się z indywidualną wyceną wyspecjalizowanego spawacza.

Ile kosztuje spawanie tworzyw sztucznych? Sprawdzamy cennik spawania plastików w 2023 roku

Ustaliliśmy już, jakie czynniki mogą wpływać na cennik spawania plastików. W następnej kolejności możemy odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje taka usługa. Cena za centymetr spawu jest na tyle zróżnicowana, że bardziej dokładnym wskaźnikiem okazuje się stawka za roboczogodzinę lub za naprawę konkretnego elementu.

Ile kosztuje naprawa zderzaka? Cena bardzo prostej naprawy rozpoczyna się już od kwoty około 30 – 80 zł. Jest to minimalna stawka wyjściowa, która znajduje zastosowanie jedynie przy drobnej kosmetyce. Warto także zauważyć, że wielu wykonawców ustala minimalne ceny zlecenia na około 30 – 50 zł, co stanowi kwotę wyjściową. Co więcej, w przypadku większych uszkodzeń zderzaka, cena naprawy może wzrosnąć do około 400 – 500 zł. Cennik spawania plastików PUR niekiedy może okazać się jeszcze wyższy. Jak widzimy, różnice w cenach mogą być znaczące, dlatego warto udać się do warsztatu i zapytać o indywidualną wycenę naprawy konkretnego zderzaka. Sprawdź także ten artykuł: Wybieramy spawarkę do plastiku - popularne modele, ceny, opinie.

Niektórzy wykonawcy ustalają cennik spawania plastików w oparciu o roboczogodzinę. Minimalna cena jednej godziny pracy to około 100 – 150 zł. W przypadku spawania żywicy poliuretanowej lub wyższego stopnia skomplikowania usługi, cennik roboczogodziny doświadczonego spawacza może wzrosnąć do kwoty około 250 – 350 zł.

Cennik spawania plastików. Ile kosztuje usługa w warsztacie? Aktualizacja cennika: 13-04-2023 r.

Średnia cena od

Średnia cena do

Spawanie zderzaka

30,00 zł/usługa

500 zł/usługa

Spawanie plastików, normalny stopień skomplikowania

100,00 zł/h

150,00 zł/h

Spawanie plastików, wyższy stopień skomplikowania, żywica poliuretanowa

250,00 zł/h

350,00 zł/h

Źródło tabeli: opracowanie własne

Zaprezentowany powyżej cennik spawania plastików zawiera wartości poglądowe i nie stanowi oferty handlowej. Ceny zawarte w niniejszym zestawieniu są jedynie kwotami przybliżonymi, bez wartości podatku VAT. Naprawa zderzaka lub spawanie konkretnego elementu z tworzywa sztucznego może wygenerować odczuwalnie zróżnicowane wydatki. Dlatego ostateczna wycena usługi powinna odbywać się w indywidualnym kontakcie z wykonawcą, który zapozna się ze specyfiką danego zlecenia.

ikona podziel się Przekaż dalej