Wycena starej biżuterii – rodzaje ekspertyz i możliwości wyceny

Wiele osób znajduje się w posiadaniu starej biżuterii o nieznanej wartości. Niektórzy chcieliby jedynie poznać jej orientacyjną cenę, inni planują sprzedaż precjozów. Ekspertyza jubilerska może rozwiać wątpliwości na temat wartości rynkowej pierścionka, brylantów czy starej biżuterii.

Wycena biżuterii może przebiegać na kilka sposobów. Niektórzy jubilerzy i skupy złota działają online. O ile sama wycena online nie wydaje się możliwa do zrealizowania, o tyle możemy ją zamówić bez wychodzenia z domu. Na branżowych stronach online pojawiają się opcje zamówienia kuriera, który odbierze paczkę z biżuterią. Po odbiorze przez jubilera następuje wycena biżuterii. Po zakończeniu wyceny (np. brylantów lub pierścionka) precjoza wracają do właściciela. Tego rodzaju wycena online jest częściej stosowana w przypadku precjozów o mniejszej wartości. W przypadku droższej, starej biżuterii, brylantów lub pierścionka warto skorzystać z ekspertyzy w punktach stacjonarnych. Mamy tu do wyboru dwie formy.

Ustna, podstawowa wycena biżuterii – jest to podstawowa ekspertyza jubilerska potwierdzająca parametry wyrobu oraz ustalająca jego wartość. Wycena zostaje podana w formie ustnej i nie obejmuje certyfikatu wyceny.

Certyfikowana ekspertyza jubilerska – to usługa, którą na ogół zamawia się w przypadku starej biżuterii, brylantów czy pierścionka o większej wartości. Jest to pełna ekspertyza jubilerska, potwierdzona pisemnym certyfikatem. W certyfikacie znajdują się wszystkie dane dotyczące wyrobu (będzie to waga, ilość kamieni, barwa, czystość, typ kruszcu i wszystkie inne istotne dane, wynikające ze specyfiki wyrobu). Certyfikowana ekspertyza jubilerska może być przydatna w przypadku sprzedaży bądź oddaniu w zastaw.

Ile kosztuje wycena starej biżuterii?

Wycena starej biżuterii, brylantów czy pierścionka może przebiegać przez wiele indywidualnych etapów. Nie istnieje jednolity cennik usługi. Najprostsza, ustna wycena starej biżuterii u jubilera lub w lombardzie może być niekiedy całkowicie darmowa. W innych przypadkach należy za nią zapłacić. Ostateczny cennik usługi może być uzależniony od rodzaju wyrobu i charakteru ekspertyzy jubilerskiej.

Ile kosztuje wycena ustna? W tym przypadku podzieliliśmy nasz poglądowy cennik na dwie części. W pierwszym znajduje się średnia cena wyceny starej biżuterii z jednym kamieniem. W tym przypadku średni cennik wyceny wartości pierścionka lub innej starej biżuterii na ogół utrzymuje się w zakresie 100 – 200 zł. Sytuacja zmienia się w przypadku biżuterii z kilkoma kamieniami (np. kilku brylantów w pierścionku). Ze względu na większą czasochłonność usługi, jej cena okaże się nieco wyższa. Cennik wycen jubilerskich na ogół utrzymuje się tu w przedziale 150 – 250 zł.

Ile kosztuje wycena potwierdzona ekspertyzą? Ze względu na dużą różnorodność cen precjozów, większość jubilerów ustala cennik w oparciu o wartość przedmiotu. Potwierdzona certyfikatem wycena pierścionka, brylantów czy starej biżuterii na ogół kosztuje od 2 do 3% wartości przedmiotu. Dokładny cennik usługi zostanie przedstawiony w indywidualnym kontakcie z klientem.

Ile kosztuje wycena starej biżuterii i profesjonalna ekspertyza jubilerska? Aktualizacja cennika: 06-04-2023 r.

Średnia cena od

Średnia cena do

Wycena biżuterii z jednym kamieniem

100,00 zł

200,00 zł

Wycena biżuterii z kilkoma kamieniami (np. kilka brylantów)

120,00 zł

250,00 zł

Wycena biżuterii z pisemnym certyfikatem

2% wartości przedmiotu

3% wartości przedmiotu

Źródło tabeli: opracowanie własne

Zaprezentowany powyżej cennik wyceny biżuterii ma charakter poglądowy i nie stanowi oferty handlowej. Ceny zawarte w zestawieniu zawierają wartość podatku VAT. Cennik wycen biżuterii u niektórych jubilerów może znacząco odbiegać od stawek opracowanych w niniejszym zestawieniu. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z aktualnymi cennikami.

Co wpływa na cenę starej biżuterii? Czy można wycenić ją samodzielnie?

Profesjonalna wycena biżuterii u jubilera może przynieść nam szereg bardzo istotnych informacji. Mimo tego podstawowe wyceny możemy także wykonać samodzielnie. Najprostsza sytuacja dotyczy pierścionka, sygnetu lub innych precjozów bez kamieni szlachetnych. W tym przypadku wystarczy ustalić stawki za gram kruszcu.

Cena za gram srebra lub złota będzie uzależniona od jego próby. Określenie próby kruszcu odbywa się poprzez odczytanie znaku probierczego. Po ustaleniu próby srebra lub złota, wystarczy już tylko ustalić masę netto wyrobu. Posłuży nam do tego waga jubilerska. Cena za gram pomnożona przez wagę pierścionka lub innego wyrobu da nam orientacyjną wycenę wartości przedmiotu. Pamiętajmy przy tym, że wycena za gram kruszcu nie będzie miała zastosowania w przypadku biżuterii z brylantami lub innymi kamieniami szlachetnymi. W tym przypadku znacznie lepszym rozwiązaniem okazuje się skorzystanie z profesjonalnej wyceny precjozów.

Co wpływa na ostateczną wartość starej biżuterii? Chcąc ustalić, ile kosztuje dany przedmiot, bierze się pod uwagę kilka bardzo istotnych czynników. Pierwszym jest rodzaj zastosowanego kruszcu. W pierścionkach często wykorzystuje się białe, różowe, żółte lub czarne złoto. Jak już ustaliliśmy wcześniej, cena za gram będzie uzależniona od próby. Największą wartość posiada biżuteria o najwyższej próbie. Najniższa cena za gram kruszcu obowiązuje w przypadku złota próby 333. W tym przypadku cena pierścionka na ogół okazuje się dość niska. Warto także pamiętać, iż stara biżuteria może zostać wykonana z innych kruszców. Dobrym przykładem srebro (znacznie tańsze od złota), platyna oraz najcenniejszy pallad.

Jubiler ustala, ile kosztuje dana biżuteria w oparciu o jakość i rodzaj kamieni szlachetnych. Wartość kamieni szlachetnych zależy od ich barwy, wielkości, czystości oraz szlifu. W starej biżuterii można znaleźć zarówno diamenty i szmaragdy, jak i szafiry, topazy, ametysty, rubiny czy topazy. Specyfika oraz ilość kamieni szlachetnych w biżuterii z pewnością wpłyną na ostateczną wartość precjozów.

ikona podziel się Przekaż dalej