Co wpływa na koszt dzieła sztuki?

Obraz lub inne dzieło sztuki mogą niekiedy posiadać dużą wartość. Na jego ostateczną cenę wpływa kilka czynników. Pierwszą i najbardziej oczywistą jest autentyczność dzieła. Jeśli obraz został stworzony przez znanego artystę, jego wartość z pewnością okaże się wyższa.

Kolejnym czynnikiem może być czas powstania dzieła oraz jego historia. W uproszczeniu przyjmuje się, że im obraz jest starszy i ma bardziej bogatą historię, tym wyższa będzie jego cena. W wycenie dzieła ważny jest również stan jego zachowania i technika wykonania. Nie bez znaczenia pozostają bieżące trendy na rynku dzieł sztuki. To właśnie one mogą wpłynąć na zainteresowanie potencjalnych nabywców, a co za tym idzie, zwiększyć wartość obrazu.

Z uwagi na powyższe czynniki, wycena obrazu powinna być przeprowadzona przez doświadczonego fachowca, który specjalizuje się w rynku dzieł sztuki, zna bieżące trendy i historię malarstwa. W niektórych sytuacjach wymaga się, by ekspertyza została przeprowadzona przez biegłego sądowego.

Kto wycenia wartość obrazu? Gdzie można sprawdzić wartość dzieła?

Wstępna wycena wartościowych obrazów online

Pierwszą odpowiedzią na pytanie, gdzie sprawdzić wartość obrazu jest skorzystanie ze stron online. Okazuje się, że wiele domów aukcyjnych wycenia wartość obrazów za pomocą zdjęć. Tego typu ekspertyza może być całkowicie darmowa i wykonamy ją bez wychodzenia z domu.

Dzieło może przedstawiać bardzo zróżnicowaną wartość. Jego wycena wymaga rozległej wiedzy z zakresu historii sztuki, znajomości branży oraz umiejętności oceny faktycznego stanu obrazu. Domy aukcyjne mogą zapewnić wstępną wycenę online, by sprawdzić, czy dane dzieło jest wartościowym eksponatem. Gdzie dokonuje się ekspertyza? Darmowa wycena online odbywa się na podstawie zdjęć obrazu. Naszym zadaniem będzie wykonanie wyrazistego zdjęcia całego obrazu. Istotne jest również przesłanie zdjęcia sygnatury oraz znaków szczególnych. Jeśli dzieło posiada oznaczenia na odwrocie, należy je sfotografować i dołączyć do wiadomości z prośbą o wycenę.

Ekspertyza online będzie dokładniejsza, jeśli dokładnie opiszemy dzieło. Warto wskazać informację o wymiarach mierzonych bez ramy. Warto też wskazać technikę malarską i podłoże obrazu. Wszelkie dodatkowe informacje pomogą określić realną wartość dzieła.

Doświadczony rzeczoznawca, który wycenia jak wartościowy jest obraz

Kto jeszcze wycenia obrazy i jest w stanie sprawdzić ich autentyczność? Odpowiedzią na potrzeby klienta może być doświadczony rzeczoznawca, który wycenia obrazy i jest w stanie sprawdzić ich autentyczność. Ekspertyza powinna być powierzona doświadczonemu fachowcowi, który specjalizuje się w danej sztuce. W Polsce działa wielu rzeczoznawców, którzy podejmują sie wyceny wartościowych obrazów. Kto zasługuje na szczególną uwagę? Odpowiedzi na to pytanie mogą udzielić nam domy aukcyjne, które podjęły się wstępnej wyceny dzieła. Pracownicy domu aukcyjnego będą w stanie wskazać, kto wycenia dzieła z danego zakresu, a także podpowiedzą, gdzie dokładnie dokonać ekspertyzy.

Certyfikowany rzeczoznawca będzie w stanie sprawdzić, jak wartościowy jest dany obraz. Co więcej, jego ekspertyza może obejmować autentyczność dzieła. Z reguły każde zlecenie wycenia się w sposób indywidualny. Ekspertyza wymaga bezpośredniego zbadania obrazu, a zatem nie wykonamy jej za pośrednictwem stron online. Rzeczoznawca potrzebuje kilku dni na wycenę. Kompletna ekspertyza jest na ogół sporządzana w ciągu jednego tygodnia. Jeśli szukasz więcej przydatnych informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z aktualnymi cennikami.

Jaki jest koszt wyceny obrazu?

Wiemy już, kto wycenia obrazy i gdzie można wykonać ekspertyzę dzieła. W kolejnym kroku warto odpowiedzieć na pytanie, jaki jest koszt wyceny obrazu. Cena usługi okazuje się mocno zróżnicowana.

Dzieło najczęściej wycenia się przed sprzedażą lub zakupem. Ekspertyza może być także wykonana na potrzeby ubezpieczenia dzieła. Koszt przeprowadzenia profesjonalnej ekspertyzy może być uzależniony od konkretnego fachowca. Pisemna ekspertyza przeprowadzona przez biegłego sądowego może kosztować około 200 – 600 zł. Jest to dość wysoka cena, jeśli nie znamy wartości obrazu, a zakładamy, że może posiadać niewielką wartość. Dlatego ekspertyza może być także przeprowadzana u fachowca, który nie jest biegłym sądowym, a doskonale zna specyfikę rynku. Cena pisemnej ekspertyzy może wynosić wtedy około 80 – 200 zł. Niektóre domy aukcyjne oferują także darmową wycenę online. Dotyczy to nie tylko obrazów, ale i innych dzieł sztuki. Warto przy tym pamiętać, iż wycena online nie oznacza weryfikacji oryginalności dzieła.

Gdzie dokonać weryfikacji autentyczności obrazu? Zadania może podjąć się doświadczony rzeczoznawca. Cena usługi będzie uzależniona od specyfiki dzieła, a często także od jego wartości.  Wstępna ocena autentyczności obrazu może kosztować około 100 – 300 zł. Ekspertyza zawarta w formie pisemnej wiąże się z większą skalą wydatków. Rzeczoznawca musi jednoznacznie potwierdzić, że dzieło zostało wykonane przez danego artystę. Ponadto ekspertyza musi posiadać datowanie i pozwalać na dokładną identyfikację analizowanego dzieła. W niektórych przypadkach rzeczoznawca dokonuje także pisemnego uzasadnienia.

Minimalna cena potwierdzenia autentyczności dzieła to około 500 – 600 zł. Niekiedy pisemna ekspertyza może okazać się znacznie droższa. Dotyczy to sytuacji, w których rzeczoznawca musi sprawdzić autentyczność dzieła na drodze konsultacji z konserwatorem bądź innym specjalistą. Wówczas cena potwierdzenia autentyczności obrazu może wynosić średnio 1 000 – 3 000 zł. Co ciekawe, niektórzy fachowcy uzależniają cenę wykonania ekspertyzy od wartości obrazu. Potwierdzenie autentyczności dzieła można sprawdzić i uzyskać w formie pisemnej za 2 – 3% wartości dzieła plus podatek VAT.

Jaki jest koszt wyceny obrazu?

Średnia cena od

Średnia cena do

Pisemna wycena biegłego sądowego

200 zł

600 zł

Pisemna wycena dzieła

80 zł

200 zł

Wstępna wycena dzieła online

Usługa darmowa

150 zł

Ustne potwierdzenie autentyczności dzieła

100 zł

300 zł

Pisemna ekspertyza potwierdzająca autentyczność dzieła

500 zł

3 000 zł

Źródło: opracowanie własne

Wiemy już, jaki jest koszt wyceny obrazów i gdzie sprawdzić autentyczność dzieł sztuki. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji o cenach różnego rodzaju usług, skorzystaj z pozostałych artykułów w naszym serwisie.

ikona podziel się Przekaż dalej