Gekon lamparci, a może żmijowy?

W profesjonalnych hodowlach znajdziemy wiele interesujących gekonów. Do najpopularniejszych z nich należą gekon lamparci oraz orzęsiony, które z powodzeniem możemy hodować w domu. Gekon lamparci posiada ciekawy pyszczek, sprawiający wrażenie nieustannie uśmiechniętego. W sprzedaży znajdziemy głównie osobniki w kolorze czarnym, pomarańczowym, żółtym, cętkowanym brązowym oraz białym. Z kolei gekon orzęsiony posiada charakterystyczne łuski nad oczami, które przypominają rzęsy. To właśnie od nich wzięła się nazwa gekona orzęsionego. Typowe kolory gekona orzęsionego to żółty, biały, czekoladowy, pomarańczowy oraz czarny.

Gekon lamparci oraz orzęsiony prowadzą nocny tryb życia, a przez większość dnia oddają się spokojnemu wypoczynkowi. W ofertach sprzedaży znajdziemy wiele odmian barwowych (na przykład gekon czarny, gekon lamparci max snow). Obydwa gatunki możemy kupić w większości dobrze wyposażonych sklepów zoologicznych oraz w hodowlach. W ofertach sprzedaży znajdują się także mniej popularne gatunki gekonów hodowlanych. Ciekawostką terrarystyczną jest także gekon madagaskarski, którego możemy z powodzeniem hodować w domu. Gekon madagaskarski to stworzenie o niewielkich rozmiarach oraz z brązowo kremowymi łuskami o nieregularnych kształtach. Inne kolory to szary i piaskowy. Podobnie jak wyżej opisywane gatunki, gekon madagaskarski nie jest zbyt wymagający, dzięki czemu nadaje się także dla początkujących hobbystów.

Pasjonaci mogą także nabyć takie gatunki, jak gekon perełkowy. Jest to bardzo mała jaszczurka o ciekawym ubarwieniu. Większość osobników posiada barwę brązową, zieloną lub żółtą z różnymi odcieniami. Złoto zabarwione oczy, niewielkie rozmiary ciała oraz ciekawskie zachowanie sprawiają, że gekon perełkowy wzbudza niemałe zainteresowanie. Jest to zwierzak, który lubi kopanie w piasku i potrafi świetnie się w nim zakamuflować. Warto przy tym zauważyć, że gekon perełkowy jest zwierzęciem bardzo strachliwym.

Omawiając gatunki jaszczurek, nie sposób pominąć gekonów żmijowych. Są to niewielkich rozmiarów zwierzęta, które możemy kupić w niektórych hodowlach. Osobniki przybierają barwę szarą i brązową, a niektóre osobniki kolor czarny. Co ciekawe, środowiskiem naturalnym gekonów żmijowych jest południowo – wschodni Pakistan. Zwierzak nie posiada powiek, dlatego przeciera je za pomocą długiego języka. Podobnie jak omawiane powyżej gatunki, gekon żmijowy nie jest szczególnie trudny w hodowli. Należy zapewnić mu optymalne warunki, a także jak najrzadziej brać na ręce.

Gdzie warto kupować małe gekony?

Cena gekona nigdy nie powinna być jedynym czynnikiem, który bierzemy pod uwagę przy wyborze miejsca zakupu. Znacznie istotniejszy jest stan zwierzęcia i warunki, które panują w miejscach hodowlanych. Gekon lamparci, perełkowy, gekon madagaskarski lub żmijowy znajdują się w ofertach wielu większych sklepów zoologicznych. Jest to jedno z popularniejszych miejsc zakupu młodych stworzeń.

Ciekawą opcją jest także skorzystanie z oferty sklepów terrarystycznych.  To właśnie tam znajdziemy prawdziwych pasjonatów i miłośników gadów. W sklepach terrarystycznych nabędziemy też mniej popularne gatunki, a także uzyskamy informacje na temat prawidłowych warunków hodowlanych, optymalnego pokarmu czy wielkości terrarium dla gekona. Jedynym minusem takiego źródła zakupu jest mniejsza dostępność sklepów terrarystycznych, które znajdują się jedynie w większych miastach. Na ogół są to miejsca prowadzone przez pasjonatów, co daje możliwość zakupu bardzo zadbanych osobników oraz uzyskania profesjonalnej porady o sprawach hodowlanych.

Zdrowe, małe gekony można też kupić na targach terrarystycznych. Znajdziemy tam różne gatunki gekonów hodowlanych, które można hodować w domu. Do wyboru będzie wiele odmian barwowych gadów (gekon czarny, wielobarwny). Targi są kolejnym miejscem, które łączy pasjonatów i miłośników gekonów. Znajdziemy na nim także dobrej jakości pokarmy i dobrze dopasowane terrarium dla gekona. Cena gekona na targach terrarystycznych może niekiedy okazać się miłym zaskoczeniem. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o cenach zwierząt.

Ile kosztuje gekon?

Cena gekona będzie zależała od miejsca zakupu, wieku zwierzaka oraz wybranego gatunku. Większość gekonów jest dostępnych w dość przystępnych przedziałach cenowych. Najtańszy w zakupie okazuje się gatunek perełkowy. Małe gekony nabędziemy już od kwoty 50 zł. Osobniki z renomowanych hodowli będą już wydatkiem rzędu około 130 zł.

Nieco droższe mogą być małe gekony lamparcie. Ceny zakupu okazują się tu mocno zróżnicowane, ze względu na dużą popularność oraz wiele odmian kolorystycznych. Małe gekony lamparcie kupimy zarówno w sklepach zoologicznych, w hodowlach, jak i w sklepach terrarystycznych. Młody osobnik na ogół kosztuje pomiędzy 150 – 500 zł.

Mniej zróżnicowana będzie cena gekonów żmijowych. Nasz młody, lubiący pokarm w postaci świerszczy osobnik na ogół kosztuje pomiędzy 200 – 350 zł. Niektóre osobniki o nietypowym wybarwieniu mogą okazać się nieco droższe w zakupie.

Małe gekony orzęsione również nie generują wysokiego wydatku. Zdrowy, pochodzący ze sprawdzonego źródła osobnik przeważnie kosztuje około 150 – 500 zł (czyli tyle samo, co gekon lamparci). Ostatnim na naszej liście zwierzakiem jest gekon madagaskarski, który kosztuje średnio od 60 do 200 zł.

Cena gekona. W jakiej kwocie można kupić młodego gada? Aktualizacja cen wrzesień 2021

Średnia cena gekona od

Średnia cena gekona do

Gekon perełkowy

60 zł

130 zł

Gekon lamparci

150 zł

500 zł

Gekon żmijowy

200 zł

350 zł

Gekon orzęsiony

150 zł

500 zł

Gekon lamparci

60 zł

200 zł

Zaprezentowana powyżej cena gekona ma charakter poglądowy i dotyczy osobników o typowej kolorystyce. Cena gekona o nietypowej kolorystyce (np. lily white lub black night) może niekiedy przekraczać kwotę kilku tysięcy złotych.

Dodatkowym wydatkiem okazuje się dobrej jakości pokarm, dopasowany do konkretnego gatunku zwierzęcia. Niezbędne w hodowli domowej jest także odpowiednio dopasowane terrarium dla gekona. Zarówno pokarm, jak i terrarium dla gekona można kupić za pośrednictwem sklepów internetowych, dobrze wyposażonych, stacjonarnych sklepów zoologicznych lub sklepów terrarystycznych.

ikona podziel się Przekaż dalej