Kot savannah w Polsce. Jak wygląda skrzyżowanie serwala i kotów domowych?

Zanim odpowiemy na pytanie, ile kosztuje kot rasy savannah, powinniśmy dokonać ogólnej charakterystyki rasy. Savannah nie znajduje się w hodowlach, które przynależą do FIFe, bowiem rasa nie została jeszcze uznana przez ową organizację. Kot będący potomkiem serwali i kociaków domowych został uznany przez TICA, dzięki czemu możemy określić jego wzorcowy wygląd.

Rasa słynie z dość dużych rozmiarów ciała. Waga dorosłej samicy może wahać się w granicach 7 do 9 kg, Samce są jeszcze większe, a ich idealna waga mieści się w przedziale 9 do 11 kg. Wzorcowa wielkość kotów pokolenia FI to około 40 do 45 cm. Wymiary kotów mogą zależeć od konkretnych linii hodowlanych. Koty z pokolenia F1 będą najbardziej zbliżone do serwali, co wiąże się z większą wielkością ciała. Koty z dalszych pokoleń osiągają mniejszą wielkość ciała, a ich charakter bardziej przypomina usposobienie kotów domowych.

Na uwagę zasługuje także sam charakter potomków serwali. Rasa savannah zasłynęła z dość nietypowych zachowań. Niektóre koty lubią pływać, a inne podążają za człowiekiem podobnie do psów. Większość kotów savannah okazuje się bardzo pojętna i może nauczyć się wielu sztuczek. Wielkość ciała i nietypowy charakter sprawiają, że koty savannah wyróżniają się spośród innych ras. Potomek serwala może też posiadać bardziej niezależny charakter i wyjątkową potrzebę aktywności. Rasa wymaga także wczesnej socjalizacji z innymi kotami oraz psami. Dzięki temu kot nie będzie reagował nerwowo na spacerach, a przy odpowiednim szkoleniu idealnie poradzi sobie z chodzeniem na smyczy.

Cena kota savannah w Polsce. Ile kosztuje rasowy kot w hodowlach?

Rasa savannah jest jeszcze mało znana w Polsce. Z uwagi na stosunkowo małą popularność niekiedy natrafimy na niemałe trudności z dostępnością kociąt na sprzedaż. Poszukiwania warto rozpocząć w hodowlach, które posiadają dobre opinie w internecie i sprzedają kotki z rodowodem. Potomek serwala i kotów domowych może pochodzić z hodowli zrzeszonych w TICA.

Cena kota savannah w Polsce zależy od kilku czynników. Zaliczamy do nich renomę miejsca hodowlanego, dostępność kociąt, a także ewentualną możliwość dopuszczenia kociaków do dalszego rozrodu. Kot z przeznaczeniem hodowlanym z pewnością będzie droższy w zakupie niż kociak na tak zwane kolanka. W drugiej opcji otrzymujemy kota wykastrowanego lub zapis w umowie, który informuje nas, kiedy kastrować kota. Kastracja jest w tym przypadku warunkiem sprzedaży.

W Polsce znajdziemy kilka miejsc hodowlanych, które posiadają bardzo dobre opinie. Cena kota savannah ze sprawdzonego źródła na ogół rozpoczyna się od kwoty 3 500 zł. Potomek serwala i kotów domowych może być znacznie droższy. Cena kota savannah na ogół mieści się w przedziale 4 000 – 10 000 zł, jednak kot z przeznaczeniem hodowlanym może być znacznie droższy. Najwyższe ceny na ogół dotyczą kotów będących bezpośrednim potomkiem serwala. Ceny za kociaki w krajowych hodowlach mogą czasem dochodzić do kwoty 20 000 zł. Kot z hodowli zagranicznej często kosztuje ponad 30 000 zł lub więcej. Ostateczna cena kota savannah powinna być ustalona w indywidualnym kontakcie z hodowcą.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze modele pomp ciepła

Szukasz nowoczesnej pompy ciepła do ogrzewania swojego domu? Dobrze trafiłeś! Sprawdź najpopularniejsze modele.

Co ciekawe, w hodowlach pojawiają się też inne, równie nietypowe rasy. Dobrym przykładem jest tu cena kota sfinksa, która w niektórych hodowlach będzie porównywalna do stawki za kociaki savannah. Cena kota sfinksa ze sprawdzonych hodowli na ogół waha się wokół kwoty 3 000 – 5 000 zł. W Polsce nabędziemy także koty z przeznaczeniem wystawowym. Cena kota sfinksa z uprawnieniami wystawowymi często mieści się w przedziale 6 000 – 10 000 zł.

Cena kota savannah w hodowlach. Ile kosztuje rasowy savannah w Polsce? Aktualizacja 27-07-2021

Średnia cena od

Średnia cena do

Kot savannah

3500

10000

Cena kota sfinksa

3000

5000

Zaprezentowane powyżej ceny kotów stanowią wartość poglądową. Stawka za kociaki savannah może okazać się mocno zróżnicowana. Dlatego warto kontaktować się z hodowcami i ustalać, ile kosztuje kociak z danego skojarzenia. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z cenami zwierząt.

Czy kot savannah to dobry wybór dla każdego?

Niestandardowa wielkość i nietypowy charakter sprawiają, że koty savannah nie są idealnymi towarzyszami dla każdego. Z pewnością nie są to koty idealne dla rodziny z małymi dziećmi. Wiele kotów savannah okazuje bardziej niezależny charakter i wymaga stałej socjalizacji z otoczeniem. Domowy savannah to kot, który pod wieloma względami przypomina psa. Domaga się wspólnych zabaw, spacerów i aktywności. Będzie wspaniałym pupilem dla osoby, która poświeci mu swój czas oraz uwagę. Rasa dobrze dogaduje się także z innymi zwierzętami, dzięki czemu może być dobrym kandydatem na drugiego pupila dla rodziny.

Kot savannah jest bardzo łatwy w pielęgnacji, a odpowiednio szkolony, dobrze znosi nieobecność właściciela. Rasa silnie przywiązuje się do całej rodziny, wykazuje się dużą lojalnością, ale często także niezależnymi cechami charakteru. Savannah mają tendencje do ucieczek i samotnego poznawania nowych szlaków. Ze względu na dużą potrzebę aktywności, często nie nadają się do niewielkiego mieszkania.

Niektórzy zastanawiają się też, kiedy kastrować kota savannah. Rasa nie różni się pod tym względem od innych kotów. Kiedy kastrować kota? Niektóre hodowle wykonują zabieg jeszcze przed sprzedażą kociaka, inne ustalają termin zabiegu w umowie. Weterynarze zapytani o to, kiedy kastrować kota, najczęściej poddają wiek 3 do 6 miesięcy, czyli przed osiągnięciem przez zwierzaka pełnej dojrzałości płciowej.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97,1% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii zwierzęta