Kupno świnki morskiej – sklep zoologiczny, hodowla, a może prywatny sprzedawca?

Nasza długowłosa, miniaturka lub łysa kawia domowa powinna pochodzić ze sprawdzonego źródła. Dzięki temu zdobędziemy pewność odnośnie jej płci, wieku oraz zdrowia. Niestety nie wszystkie dostępne w sprzedaży kawie domowe są w pełni zdrowe i przyzwyczajone do kontaktu z człowiekiem.

Sklep zoologiczny to pierwsze miejsce, które przychodzi nam na myśl przed dokonaniem zakupu. Cena świnki morskiej ze sklepów zoologicznych na ogół okazuje się dość atrakcyjna. Dodatkowym atutem jest większa dostępność zwierzaków. Dobrze wyposażony sklep zoologiczny posiada w swojej ofercie takie kawie jak abisyńska gładkowłosa lub świnki krótkowłose. Niestety wśród świnek morskich ze sklepów zoologicznych niekiedy znajdziemy także osobniki o nieokreślonym wieku i płci. Łysa lub długowłosa kawia nie zawsze cieszy się też pełnią zdrowia.

Z uwagi na powyższe aspekty, najbezpieczniejszym rozwiązaniem na ogół okazuje się hodowla świnek morskich. Kupno świnki w profesjonalnej hodowli generuje większy koszt, ale i pewność odnośnie płci i wieku zwierzaka. Dobra hodowla świnek morskich będzie też w stanie określić zdrowie pupila, a jednocześnie zadba o jego przyzwyczajenie do człowieka. Będzie to najlepsze rozwiązanie, jeśli nasza świnka morska peruwianka, abisyńska lub kawia łysa będą przeznaczone dla dziecka.

Najniższy koszt za kupno świnki morskiej na ogół dotyczy prywatnych sprzedawców. Niestety w tym przypadku nie wiemy, w jakich warunkach hodowana była świnka miniaturka czy łysa kawia. Pewną trudnością może okazać się także określenie wieku oraz płci. Niekiedy w ogłoszeniach sprzedaży świnek morskich znajdziemy też oferty oddania zwierzaków za darmo. Sytuacja na ogół dotyczy adopcji dorosłych już świnek morskich, które z różnych przyczyn muszą odnaleźć nowego właściciela.

Cena świnki morskiej. Ile kosztuje świnka morska w 2024 roku?

Ostateczna cena świnki morskiej zależy od kilku istotnych czynników. Jak już wiemy, hodowla świnek morskich na ogół oznacza większe wydatki niż sklep zoologiczny. Koszt zakupu pupila niewątpliwie będzie także uzależniony od wybranej odmiany. Dlatego poniżej przybliżymy orientacyjny koszt zakupu najchętniej wybieranych kawii domowych.

Dużą popularnością cieszy się świnka długowłosa (na przykład świnka morska peruwianka, bounce i sheltie). Gładkowłosa, długowłosa kawia wymaga więcej pielęgnacji, jednak jej wyjątkowe futro okazuje się bardzo eleganckie. Cena świnki domowej (długowłosa bounce lub świnka morska peruwianka) na ogół waha się w kwocie 80 – 200 zł. Sklep zoologiczny może niekiedy sprzedawać osobniki po nieco niższych kosztach. Natomiast znana hodowla świnek morskich przeważnie sprzedaje osobniki po nieco wyższych stawkach. Dobrym przykładem jest długowłosa kawia sheltie, która niejednokrotnie kosztuje 150 – 350 zł.

Miniaturka dorosłej świnki morskiej krótkowłosej może okazać się tańsza w zakupie. Sklep zoologiczny sprzedaje kawie w cenach od 50 – 80 zł. Pochodzące z hodowli świnki krótkowłose będą wydatkiem rzędu od 100 zł w górę. Dobrym przykładem jest tu popularna świnka abisyńska lub krótkowłose świnki crested. Cena świnki morskiej (dobra hodowla świnek morskich) na ogół zamyka się w kwocie do 300 zł. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z cenami zwierząt.

Najpopularniejsze karmy dla psów i kotów - sprawdź promocje!

W ostatnich latach coraz większym zainteresowaniem cieszy się świnka morska skinny (czyli łysa kawia domowa). Kupno świnki bez sierści może wygenerować większe wydatni niż w przypadku zwierzaków z futerkiem (gładkowłosa świnka na ogół okazuje się tańsza niż świnka łysa). Miniaturka dorosłej świnki skinny z rodowodem na ogół kosztuje powyżej 200 zł. Renomowana hodowla świnek morskich może sprzedawać kawie skinny po cenach około 300 – 600 zł. Łysa kawia domowa ze sklepu zoologicznego lub od prywatnego sprzedawcy zazwyczaj na ogół nieco tańsza.

Cena świnki morskiej. Aktualizacja cen 29-07-2021

Średnia cena od

Średnia cena do

Świnka długowłosa (np. świnka morska peruwianka)

80,00 zł

200,00 zł

Świnka długowłosa (np. sheltie)

150,00 zł

350,00 zł

Świnka morska krótkowłosa

50,00 zł

300,00 zł

Świnka morska skinny

200,00 zł

600,00 zł

Świnki morskie w klatce, a także informacje, ile kosztuje świnka morska, czyli cena świnek morskich
Świnka morska ze sklepu zoologicznego, czyli ile kosztuje świnka morska krok po kroku

Zaprezentowane powyżej ceny zakupu świnek morskich stanowią wartości poglądowe. Koszt nabycia zwierzaka może różnić się w zależności od lokalizacji, miejsca zakupu, renomy hodowli, a często także od typu umaszczenia kawii domowej. W każdym przypadku nasza gładkowłosa czy łysa świnka morska powinna pochodzić ze sprawdzonego źródła, które zapewnia zwierzakom odpowiednie warunki.

Zakup świnki morskiej – dodatkowe wydatki

Kupno świnki morskiej to na ogół dopiero początkowy wydatek, który ponosimy podczas zakupu pierwszego zwierzaka. Przed zakupem kawii domowej musimy jeszcze wybrać odpowiednią lokalizację dla domowej hodowli i umieścić w niej dobrze dopasowaną klatę.

Największym błędem początkujących hodowców często jest zakup zbyt ciasnych klatek, przeznaczonych dla chomików. Dlatego odwiedzając sklep zoologiczny, pamiętajmy, że minimalna wielkość podstawy klatki dla jednego zwierzaka to 50 x 80 cm. Im większa ilość świnek morskich, tym większa powinna być ich przestrzeń życiowa.

Cena dobrej jakości klatki dla świnki morskiej z reguły będzie wydatkiem ponad 100 zł. Oczywiście w ofertach sprzedaży znajdziemy także bardziej zaawansowane woliery, które kosztują 300 – 600 zł. Wybór będzie uzależniony od naszych indywidualnych preferencji, ilości zwierząt oraz specyfiki miejsca przeznaczonego do usytuowania klatki.

Dodatkowe wyposażenie klatki dla świnki morskiej nie powinno być nadmiernym obciążeniem naszego budżetu. Proste akcesoria typu domek lub poidełko kupimy już od kilkunastu złotych. Koszt zakupu pokarmu to kilkanaście do kilkudziesięciu złotych w zależności od firmy i wielkości opakowania. Nasza gładkowłosa świnka morska peruwianka, abisyńska, miniaturka lub łysa kawia domowa wymagają także odpowiedniej ściółki. Zakup ściółki z celulozy, słomy lub drewna nie powinien przekroczyć kwoty 20 zł za opakowanie o średniej wielkości.

ikona podziel się Przekaż dalej