Rezonans magnetyczny w gabinecie weterynaryjnym – na czym polega badanie i jakie są wskazania do jego wykonania

Rezonans magnetyczny zwierząt jest badaniem pozwalającym na ocenę stanu narządów wewnętrznych oraz tkanek. Badanie na ogół wymaga skierowania przez weterynarza prowadzącego zwierzaka. Rezonans jest badaniem bezinwazyjnym, jednak wymaga pełnej narkozy zwierząt. Cennik rezonansu dla psa jest na ogół uzależniony od poddanego badaniu obszaru ciała. Badanie dzieli się na sekwencje. Cena wykonania badania jednej sekwencji ciała będzie odczuwalnie niższa w porównaniu z kosztem badania kilku sekwencji.

Ze względu na konieczność posiadania specjalistycznego sprzętu diagnostycznego, rezonansu zwierząt nie wykonamy u każdego weterynarza. Badanie na ogół wykonuje się w wybranych klinikach działających na obszarze większych miast. Ich celem jest przeprowadzenie diagnostyki zwierząt, która nie byłaby możliwa przy wykorzystaniu innych metod (np. poprzez zwykłe badanie RTG).

W jakich sytuacjach zaleca się rezonans magnetyczny zwierząt w gabinecie weterynaryjnym? Rezonans magnetyczny jest bardzo dokładną techniką obrazowania tkanek. Najczęstszym wskazaniem do badania jest diagnostyka chorób kręgosłupa psa. Badanie wykorzystujące rezonans magnetyczny można także przeprowadzić w celu diagnostyki stanu tkanek miękkich brzucha i miednicy zwierzęcia. W gabinecie weterynaryjnym wykonuje się również badanie mające na celu diagnostykę chorób mózgu zwierząt.

Ze względu na dużą precyzję obrazowania, rezonans może być wstępem do dokładnego badania zwierząt w gabinecie neurologicznym. Badanie wykonane przez lekarza neurologa może obejmować kwalifikację zwierzęcia do operacji. W wielu przypadkach kluczowym czynnikiem jest czas. Im wcześniej zostanie przeprowadzona operacja, tym większe szanse na powrót psa do pełni sił.

Cennik rezonansu dla psa – ile kosztuje badanie w gabinecie? Sprawdzamy średnie ceny w różnych miastach

Ile kosztuje rezonans magnetyczny u weterynarza?

Niestety rezonans magnetyczny nie jest tanim badaniem diagnostycznym. Ostateczny koszt wynika z wysokiej ceny urządzenia diagnostycznego, konieczności wykonania narkozy, a także opieki anestezjologa. Ile kosztuje rezonans magnetyczny w różnych miastach Polski? Wiele klinik weterynaryjnych określa ceny za badanie po określeniu stanu zwierzęcia. Na ostateczną cenę wpłynie to, który obszar ciała zostanie poddany badaniu. Ostateczny koszt badania może być także uzależniony od masy zwierząt. Im większa waga zwierząt, tym większa dawka narkozy.

Aby odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje rezonans magnetyczny zwierząt, określimy średni cennik rezonansu dla psa. W zestawieniu wzięliśmy pod uwagę średnie ceny w różnych miastach naszego kraju. Ile kosztuje rezonans jednego obszaru ciała zwierzęcia? Średnia cena za pojedyncze badanie wynosi od 1 100,00 do 1 400,00 zł. W owej cenie znajduje się przygotowanie psa do badania, podanie znieczulenia, opieka anestezjologa czuwającego podczas badania, rezonans magnetyczny, a także opis badania wraz z zapisem zarejestrowanym na płycie CD lub DVD.

Cena za badanie wzrasta przy konieczności diagnostyki dwóch obszarów ciała zwierzęcia. Ile kosztuje tego typu badanie w wykwalifikowanym gabinecie? Cennik rezonansu dla psa w różnych miastach Polski na ogół zamyka się w kwocie 1 600,00 – 2 300,00 zł. Jest to średni koszt za badanie przeprowadzone na dwóch obszarach ciała. Poniżej prezentujemy tabelaryczny cennik rezonansu dla psa. Koszty podane w tabeli mają charakter poglądowy i zawierają wartość 8% podatku VAT. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z aktualnymi cennikami.

Ile kosztuje rezonans magnetyczny psa? Aktualizacja cennika: 15-12-2022 r.

Średnia cena od

Średnia cena do

Rezonans magnetyczny – jeden obszar ciała

1 100,00 zł

1 400,00 zł

Rezonans magnetyczny – dwa obszary ciała

1 600,00 zł

2 300,00 zł

Źródło: opracowanie własne

Cennik rezonansu dla psa – koszt usług dodatkowych

Czasami wskazana wyżej cena rezonansu magnetycznego zwierząt nie stanowi jeszcze pełni wydatków diagnostycznych. Niektóre kliniki działające w różnych miastach Polski ustalają także pewne dopłaty do badania. Dobrym przykładem jest dopłata do badania wykonanego na CITO. Procedura znajduje zastosowanie w diagnostyce zwierząt, u których szybkość badania odgrywa kluczową rolę. Badanie przeprowadza się w ciągu maksymalnie kilku dni od umówienia wizyty, a wyniki zostają przygotowane w czasie do 24 godzin od badania. Dopłata za rezonans wykonany na CITO może wynosić średnio 100,00 – 200,00 zł.

Posiadacze dużych psów niekiedy muszą liczyć się z dopłatą do znieczulenia. Niektóre gabinety wprowadzają dopłaty do diagnostyki psów ważących ponad 40 kg (jednak nie jest to reguła obowiązująca w każdej klinice). Typowy koszt dopłaty do badania dużego psa wynosi 100,00 – 150,00 zł.

Po wykonaniu diagnostyki zwierzęcia na ogół następuje konsultacja u wykwalifikowanego weterynarza ze specjalizacją neurologiczną. Cena konsultacji u weterynarza specjalisty na ogół zamyka się w kwocie 150,00 – 350,00 zł. Ostateczny koszt będzie uzależniony od renomy weterynarza, a także od charakteru samej konsultacji.

Rezonans magnetyczny – średni koszt usług dodatkowych. Aktualizacja cennika: 15-12-2022 r.

Średnia cena od

Średnia cena do

Dopłata do badania wykonanego na CITO

100,00 zł

200,00 zł

Dopłata do badania zwierząt o wadze ponad 40 kg

100,00 zł

150,00 zł

Konsultacja neurologiczna

150,00 zł

350,00 zł

Źródło: opracowanie własne

Zaprezentowany powyżej cennik rezonansu dla psa zawiera wartości poglądowe wraz z 8% podatkiem VAT. Ceny obowiązujące w klinikach ulokowanych w różnych miastach naszego kraju mogą się nieznacznie różnić.

ikona podziel się Przekaż dalej