Surykatka w domu – co warto wiedzieć przed zakupem?

Surykatka kojarzy się z dzikim, mocno płochliwym zwierzątkiem. Jednak niektórzy decydują się też na posiadanie jej w domu. W hodowlach sprzedaje się młode, oswojone z człowiekiem osobniki, które mogą stać się przyjaznym pupilem dla rodziny. Warto przy tym pamiętać, iż surykatka posiada dość duże wymagania i nie jest najłatwiejszym w hodowli zwierzakiem.

Dorosłe surykatki są bardzo małymi drapieżnikami, których waga osiąga na ogół 600 do 900 gram. Długość ciała dorosłych osobników nie przekracza 35 cm, a wyjątkowo długi ogon może osiągać 20 cm. Jak przystało na niewielkiego drapieżnika, surykatka jest bardzo czujna i ciekawska. Małe zwierzaki wyróżniają się także dużą aktywnością, a jednocześnie płochliwością. Warto wiedzieć, że surykatki są stworzeniami stadnymi, dlatego często sprzedaje się je w parach.

Zwierzak mieszkający w domu wymaga pewnego doświadczeni ze strony właściciela, ale i odpowiednich warunków. Podstawą jest duża klatka, w której znajduje się piasek. Surykatka wymaga odpowiednio dużej przestrzeni życiowej, może być hałaśliwa, a dodatkowo wydziela mało przyjemny zapach. Warto także zauważyć, że zarówno dziko żyjące osobniki, jak i mieszkające w domu surykatki są mięsożerne. Ich karmienie w warunkach domowych polega na podawaniu larw, małych gryzoni i korzeni roślin. Jest to podstawa diety tych małych zwierzaków.

Gdzie kupić surykatki?

Zanim odpowiemy na pytanie, jaka jest cena surykatki, powinniśmy najpierw omówić możliwe źródła jej zakupu. Gdzie kupić młode, oswojone z człowiekiem zwierzaki? Surykatki nie są zbyt popularnymi pupilami domowymi, dlatego na ogół nie sprzedaje się ich w sklepach zoologicznych. Znacznie łatwiejszym sposobem na nabycie zwierzaka jest skorzystanie z ofert internetowych.

Gdzie kupić surykatki? Najlepszym wyborem będzie domowa, hobbystyczna hodowla. Surykatka pochodząca z takiego źródła powinna być oswojona z człowiekiem, w pełni zdrowa i odpowiednio przygotowana do zmiany domu. Niektóre hobbystyczne hodowle sprzedają zwierzaki, które potrafią jeść z ręki, chodzą za człowiekiem, a jednocześnie są oswojone z kotami lub psami. Jest to duże ułatwienie, jeśli posiadamy w domu innego zwierzaka.

Sprzedaż surykatek odbywa się także poprzez osoby prywatne. Posiadanie tych zwierzaków w domu często przerasta niektórych początkujących właścicieli. Dlatego w ogłoszeniach internetowych odnajdziemy oferty sprzedaży osobników w różnym wieku. W tym przypadku nie mamy pewności odnośnie ich pochodzenia, nie wiemy też, czy zwierzaki są oswojone i w pełni zdrowe. Dlatego warto dokładnie zweryfikować źródło zakupu i wybrać rozsądnie. Cena zakupu nie powinna być jedynym kryterium wyboru. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z cennikami.

Cena surykatki. Ile kosztuje mały drapieżnik?

Domowa hodowla surykatek wymaga odpowiedniego przygotowania i zdobycia wiedzy o najważniejszych wymaganiach tych zwierzaków. Cena surykatki jest jedynie początkiem wydatków. Domowa hodowla musi być uzupełniona w odpowiednio dużą klatkę z wyposażeniem. W dalszym etapie będziemy ponosić koszty żywienia małego drapieżnika, co również należy wziąć pod uwagę.

Niewielka ilość hodowli sprawia, że cena surykatki utrzymuje się na dość wysokim poziomie. Domowa hodowla hobbystyczna może oczekiwać stawki rzędu 1500 – 3000 zł za jednego osobnika. Średnia cena na ogół utrzymuje się w przedziale 2000 zł. W tym miejscu należy zaznaczyć, że surykatka jest stworzeniem stadnym. Niektóre osobniki świetnie odnajdują się w kontakcie z kotami lub psami. Jeśli nie posiadamy w domu żadnych innych zwierzaków, warto przemyśleć zakup dwóch osobników.

Dwie surykatki siedzą na małej kanapie, odpoczywające surykatki, czy da się oswoić surykatkę, czy kupować surykatkę od osoby prywatnej
Co warto wiedzieć o surykatkach, jak dbać o surykatkę i jakie warunki w domu jej zapewnić
Ile kosztuje surykatka? Średnie ceny w 2021 roku

Średnia cena od

Średnia cena do

Młoda surykatka z hodowli

1500 zł

3000 zł

Zaprezentowana powyżej cena ma charakter poglądowy. Koszty zakupu surykatek z niektórych hodowli mogą się nieznacznie różnić. Ze względu na niewielką dostępność zwierzaków, niekiedy trzeba poszukiwać hodowli w dużej odległości od swojego miejsca zamieszkania. Dodatkowym wydatkiem okazuje się klatka dla zwierzaka, jej odpowiednie wyposażenie, a w dalszym etapie także żywienie i opieka weterynaryjna. Nie każda klinika weterynaryjna posiada doświadczenie w leczeniu surykatek, dlatego znalezienie odpowiedniego miejsca może niekiedy stworzyć pewne problemy.

ikona podziel się Przekaż dalej