Najpopularniejsze rasy, a właściwie gatunki chomików

Nasz mały towarzysz może być reprezentantem wybranej rasy, a dokładniej, gatunku chomika. W sklepach zoologicznych znajdziemy kilka różnych gatunków, które świetnie odnajdują się w domowej hodowli.

Największą popularnością wśród małych zwierzaków cieszy się chomik dżungarski. Jest to niewielkie zwierzątko, osiągające wagę zaledwie 25 do 50 gramów i długość do 10 cm. Większość chomików dżungarskich wyróżnia się dużą bystrością i wścibskością. Rasy karłowate są z natury bardzo ciekawskie, lubią zwiedzać różne zakamarki i z dużym zainteresowaniem przyglądają się otoczeniu.

W sklepach zoologicznych z pewnością znajduje się także chomik syryjski. Zwierzak tej rasy (tego gatunku) osiąga 100 – 250 gramów, a zatem jest znacznie większy od chomików dżungarskich. Dorosłe osobniki osiągają kilkanaście centymetrów, są łatwe do oswojenia i z reguły podchodzą do ludzi z dużym zaufaniem. Zwierzak syryjski jest bardzo ciekawski i towarzyski. Z pewnością będzie łatwiejszy do oswojenia niż chomik europejski. Co ciekawe, chomik europejski osiąga duże rozmiary ciała, jednak jest bardzo płochliwy i nieufny. Ze względu na swój temperament, chomik europejski nie nadaje się do hodowli klatkowej i nie spotkamy go w ofertach sklepów zoologicznych.

Osoby porównujące rasy (gatunki) chomików, powinny też zwrócić uwagę na chomika Roborowskiego. Jest to jeden z najmniejszych pupili domowych, osiągający zaledwie 5 cm długości i wagę 20 do 25 gram. Większość małych chomików Roborowskiego wyróżnia się bardzo dużą aktywnością. Zwierzaki tej rasy znajdują się w ciągłym ruchu i nie tolerują długotrwałej nudy. Dlatego musimy zapewnić im odpowiednie zabawki i pamiętać, że zwierzak może okazać się nieco hałaśliwy.

Cena chomika. Ile kosztuje chomik w sklepach zoologicznych?

Cena chomika na ogół nie jest nadmiernym obciążeniem dla domowego budżetu. Koszty zależą od miejsca dokonania zakupu, a także od wybranej rasy zwierzaka. Zakup chomików w sklepach na ogół wiąże się z wydatkami rzędu od kilkunastu złotych w górę. Nasz biało czarny chomik dżungarski czy syryjski na ogół nie kosztują więcej niż 50 zł. Takiej cenie na ogół towarzyszy zakup w sklepach zoologicnych.

Co ciekawe, cena chomika może być niekiedy nieco wyższa. Dotyczy to głownie młodych, rasowych osobników, które pochodzą ze sprawdzonej hodowli. Cena chomika mniej popularnej rasy może niekiedy dochodzić do 100 zł, jednak nie jest to zbyt często pojawiająca się sytuacja. Chomik europejski nie znajduje się w ofertach sprzedawców, bowiem nie należy do rasy udomowionej.

Warto zauważyć, że cena chomika nie powinna być najważniejszym kryterium wyboru nowych czarno białych czy brązowych zwierzaków. Bardzo istotne jest to, by gryzoń pochodził ze sprawdzonego źródła. Chomiki z hodowli na ogół są w pełni oswojone i przyzwyczajone do towarzystwa człowieka. Co więcej, będziemy w stanie uzyskać informacje na temat ich wieku oraz płci. Niestety nie jest to powszechna praktyka w sklepach zoologicznych. W niektórych miejscach w sprzedaży znajdują się wystraszone i nieprzyzwyczajone do towarzystwa ludzi osobniki. Apatia, widoczny lęk, a niekiedy także problemy skórne są widocznym objawem niewłaściwych warunków hodowlanych. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z cenami zwierząt.

Koszt zakupu innych małych zwierzaków domowych. Cena królika miniaturki i świnki morskiej

Aby przyjrzeć się cenie zwierzaków domowych, powinniśmy jeszcze uwzględnić koszty zakupu małych króliczków i świnek morskich. Okazuje się, że są to zwierzaki, które na ogół generują wyższy koszt zakupu. Dla przykładu cena królika miniaturki rozpoczyna się od kwoty 70 zł jest to atrakcyjny koszt zakupu małych osobników ze sklepów zoologicznych. Nasz długowłosy lub krótkowłosy karzełek może być niekiedy nieco droższy. Cena królika miniaturki rasy Teddy lub długowłosy angora niejednokrotnie mieści się w przedziale 200 – 400 zł. Z kolei cena królika miniaturki rasy baran francuski przeważnie utrzymuje się wokół kwoty 200 zł.

Najpopularniejsze karmy dla psów i kotów - sprawdź promocje!

Mały chomik dżungarski w pojemniku, a także ile kosztuje chomik, czyli ceny chomików różnych gatunków
Koszt chomika, czyli ile kosztuje chomik oraz ceny chomika dżungarskiego, syryjskiego i innych gatunkach chomików

Warto także zauważyć, że cena królika miniaturki będzie w dużej mierze uwarunkowana miejscem zakupu. Osobniki kupowane w sklepach zoologicznych na ogół będą dostępne w niższej cenie niż rasowe zwierzaki z hodowli. Nasz długowłosy angora lub krótkowłosy królik miniaturka z hodowli będzie kosztował nieco więcej, jednak dobra hodowla królików lub hodowla świnek morskich zapewnia im najlepsze warunki i sprzedaje wyłącznie w pełni zdrowe, oswojone osobniki.

Czarno biały lub brązowy królik i niewielkich rozmiarów chomik syryjski cieszą się równie dużą popularnością, co świnki morskie. Dobra hodowla świnek morskich będzie w stanie ustalić płeć osobników, a także udzieli porad z zakresu ich oswajania i żywienia. W najniższej cenie nabędziemy świnki krótkowłose. Hodowla świnek morskich może sprzedawać krótkowłose zwierzaki w cenach 50 – 200 zł. Co ciekawe, hodowla świnek morskich długowłosych na ogół sprzedaje zwierzaki po wyższej cenie. Dużą popularnością cieszą się długowłosy sheltie lub świnka peruwianka. Koszt zakupu tych czarno białych lub wielobarwnych osobników na ogół mieści się w przedziale 80 – 350 zł. Hodowla świnek morskich może posiadać w swojej ofercie świnki skinny. Koszt zakupu odmiany bezwłosej waha się w granicach 200 – 600 zł.

Zakup chomika lub królika angora. O czym jeszcze warto pamiętać?

Nasz czarno biały, szary bądź brązowy towarzysz powinien pochodzić ze sprawdzonego źródła. Zadbana angora lub chomik syryjski szybciej przystosuje się do nowego domu, a dzięki wstępnemu oswojeniu łatwo nawiąże kontakt z członkami rodziny. Co istotne, królik angora, teddy, chomik syryjski lub świnka morska wymagają odpowiednich warunków. Najważniejsza będzie odpowiedniej wielkości klatka.

O ile chomik syryjski dobrze odnajdzie się w stosunkowo niewielkiej, wielopoziomowej klatce. O tyle czarno biały angora czy świnka morska wymagają już większej przestrzeni. Są to zwierzaki, które lubią pewnie stąpać po podłożu, dlatego nie sprawdzi się tutaj klatka wielopoziomowa. Minimalna wielkość klatki dla królika angora to 100 x 50 cm podstawy i 50 cm wysokości. Hodowla świnek morskich najlepiej sprawdza się w klatkach o rozmiarze minimum 80 x 50 cm podstawy i 50 cm wysokości. W przypadku chomików możemy zakupić klatkę o rozmiarach minimum 60 x 40 cm w przypadku miniaturek lub 80 x 40 cm dla chomików syryjskich. Podane wymiary dotyczą hodowli jednego osobnika. Klatka powinna być powiększona, jeśli będą w niej zamieszkiwać dwa lub więcej zwierzaków.

ikona podziel się Przekaż dalej