Szynszyla krótkoogonowa czy langiera? Które zwierzątka są dostępne na sprzedaż?

Szynszyla występuje w postaci dwóch gatunków. Pierwszym z nich jest szynszyla krótkoogonowa, czyli chinchilla chinchilla. Drugi gatunek to chinchilla langiera, zwana szynszylą małą. Co ważne, szynszyla krótkoogonowa zamieszkuje wysokie tereny Andów i najczęściej występuje na wysokości od 3500 do 4500 metrów nad poziomem morza. Naturalnym siedliskiem szynszyli małej są natomiast nieco niższe partie Andów, od wysokości 1000 metrów nad poziomem morza.

Szynszyla krótkoogonowa chinchilla chinchilla występuje wyłącznie w środowisku naturalnym. Osobniki tego gatunku nigdy nie dały się udomowić i z pewnością nie znajdziemy ich dostępnych na sprzedaż. Krótkoogonowa szynszyla bardzo przypomina swojego mniejszego kuzyna chinchilla langiera. To właśnie ten gatunek dał się udomowić i stał się jednym z popularniejszych gryzoni domowych.

Warto zauważyć, że zarówno szynszyla krótkoogonowa, jak i szynszyla mała żyją w trudnych warunkach. Niewielka zasobność w pokarm i pustynny klimat sprawiają, że zwierzątka mają niewielkie wymagania. Jest to dość istotna informacja, bowiem szynszyla mieszkająca w domu nie powinna być przekarmiana. Konieczne jest też zapewnienie jej zacienionego i osłoniętego schronienia, w którym będzie czuła się w pełni bezpieczne.

Szynszyla na sprzedaż w sklepie zoologicznym czy w hodowli?

Zanim odpowiemy na pytanie, jaka jest cena szynszyla, wskażemy wady i zalety najpopularniejszych miejsc zakupu. Pierwszą myślą związaną z zakupem gryzonia na ogół jest sklep zoologiczny. To właśnie tam znajdziemy osobniki na sprzedaż. Co ciekawe, koszt zwierzaka ze sklepu zoologicznego nie musi być nadmiernie wygórowany. Jednym z mankamentów zakupu w sklepie zoologicznym jest natomiast brak możliwości prześledzenia historii gryzonia. Nie wiemy, skąd pochodzi szynszyla, a często nawet nie znamy jej dokładnego wieku. Niektóre osobniki na sprzedaż są też trzymane w niewłaściwych warunkach i nieprzyzwyczajone do kontaktu z człowiekiem. Dlatego warto wybierać dobry sklep zoologiczny, który spełnia wszystkie potrzeby gryzoni i sprzedaje wyłącznie w pełni zdrowe osobniki.

Szynszyle możemy także nabyć w hobbystycznej hodowli. Jest to najbezpieczniejsze rozwiązanie. Dobry hodowca omówi pełną historię zwierzaka, a sama szynszyla będzie w pełni oswojona z człowiekiem. Jest to istotne, bowiem w pełni udomowiona szynszyla szybciej zaaklimatyzuje się w nowym środowisku i nie będzie nadmiernie lękliwa.

Niekiedy natrafimy także na szynszyle na sprzedaż, pochodzące z dużych hodowli. W tym przypadku atrakcyjna cena szynszyla może być jedynie pozorną oszczędnością. Masowe hodowle często nie zapewniają gryzoniom odpowiednich warunków ani nie dbają o ich socjalizację z człowiekiem. Dlatego wybór miejsca zakupu powinien być dość rozważny.

Na aukcjach internetowych znajdziemy także szynszyle na sprzedaż, pochodzące od osób prywatnych. Na ogół oznacza to dość niski koszt zakupu. Atrakcyjna cena szynszyla przeważnie łączy się ze starszym wiekiem gryzonia. Niektóre osoby rezygnują z posiadania zwierzaka i oddają go po bardzo niskich kosztach. Oferty oddania pupila za darmo należą do rzadkości. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o cenach zwierząt.

Ile kosztuje szynszyla? Sprawdzamy średni koszt zakupu gryzonia

Cena szynszyla będzie uzależniona od miejsca zakupu, ale i od wybarwienia pupila. W hodowlach znajdziemy piękne gryzonie na sprzedaż. Najtańsze w zakupie na ogół okazują się szynszyle o wybarwieniu standardowym. Średni koszt zakupu młodego osobnika waha się w przedziale 80 – 150 zł.

Nieco wyższa cena szynszyla dotyczy osobników z ubarwieniem beż i tan. Dostępne na sprzedaż szynszyle można nabyć w kwocie 100 – 300 zł. Jeszcze droższy będzie osobnik z futerkiem białym Wilsona. Średnia cena szynszyla waha się tu w granicach 200 – 300 zł. Najdroższe w zakupie na ogół okazują się gryzonie z futerkiem ebony. Cena szynszyla z hodowli często waha się tu w granicach 200 – 400 zł, a niekiedy nawet znacznie więcej.

Szara szynszyla je sianko, kupić szynszylę z dużej czy z małej hodowli, charakterystyka szynszyli
Popularne miejsca zakupu szynszyli, zaufany sprzedawca szynszyli, na co zwrócić uwagę przy zakupie szynszyli
Cena szynszyla. Ile kosztuje młody gryzoń? Aktualizacja cen wrzesień 2021

Średnia cena od

Średnia cena do

Szynszyla standard

80 zł

150 zł

Szynszyla beż i tan

100 zł

300 zł

Szynszyla biała Wilsona

200 zł

300 zł

Szynszyla ebony

200 zł

400 zł

Zaprezentowane powyżej ceny szynszyli mają charakter poglądowy i dotyczą ofert w sklepie zoologicznym lub w hodowli. Niektóre gryzonie można nabyć po znacznie niższych stawkach. Na ogół są to nieco starsze zwierzaki pochodzące od osoby prywatnej, która zrezygnowała z hodowli. W tym przypadku cena szynszyla wraz z klatką może nie przekraczać kwoty 100 zł.

Co jeszcze warto wiedzieć o szynszylach?

Przed zakupem młodego osobnika, warto wiedzieć, ile żyją szynszyle. Żyjące w środowisku naturalnym osobniki przeważnie dożywają 5 – 6 lat. Na szczęście właściwa opieka i prawidłowe żywienie gryzonia w warunkach domowych znacznie zwiększają średnią długość życia. Udomowiona szynszyla mała często dożywa 10 lat, a niektóre osobniki nawet 20 lat. Tak duża długość życia wiąże się z właściwymi warunkami w hodowli i dostępem do opieki weterynaryjnej.

Warto także wiedzieć, że szynszyle są dość delikatnymi stworzeniami, a niewłaściwe żywienie oraz złe warunki w klatce mogą doprowadzić do pojawienia się różnych problemów zdrowotnych. Najczęstsze choroby szynszyli dotyczą problemów z układem pokarmowym. Niewłaściwie żywiona szynszyla może cierpieć na biegunki lub zaparcia. Co gorsze, zbyt urodzajna w owoce dieta może prowadzić do rozwoju cukrzycy. Niektóre osobniki cierpią także na zapalenie spojówek, jednak nie jest to zbyt częsty problem zdrowotny. Znacznie częściej dochodzi do przerostu zębów, co wymaga interwencji weterynaryjnej. Aby zapobiec przerastaniu zębów u szynszyla, należy zapewnić mu specjalne gryzaki, które umożliwią ścieranie stale rosnącego uzębienia.

Omawiając choroby szynszyli, nie sposób pominąć stresu. Chinchilla chinchilla są zwierzątkami płochliwymi, wymagającymi bezpiecznego schronienia. Długotrwały, ciągły stres może doprowadzić do silnych reakcji. W tym przypadku może zdarzać się wyskubywanie sierści, a nawet jej samoistne wypadanie na skutek niepokoju. Na szczęście takie sytuacje dotyczą niewielkiej ilości osobników, a większość szynszyli szybko przyzwyczaja się do nowego domu. Wystarczy zapewnić im odpowiednio dużą klatkę z wyposażeniem, odpowiednio odżywiać i powoli oswajać. Oswojone szynszyle okazują się bardzo wdzięcznymi towarzyszami z wyjątkowo miękkim, miłym w dotyku futerkiem.

ikona podziel się Przekaż dalej