Przygotowujemy projekt budy dla psa

Projekt budy dla psa to pierwsza rzecz do wykonania. Na wstępie warto określić wymagania naszego pupila. Buda powinna być dopasowana do gabarytów zwierzaka.

Wymiary budy dla psa

Wymiary budy dla psa możemy ustalić indywidualnie. Najprostszym sposobem będzie zmierzenie wymiarów legowiska, w którym przebywa nasz pupil. Jeśli pies nie posiada własnego, dobrze dopasowanego posłania warto zmierzyć go podczas snu. Wymiary budy dla psa powinny być większe przynajmniej o 20 cm od wielkości zmierzonego w śnie pupila.

Określając wymiary budy dla psa, musimy uwzględnić także wielkość wejścia. Projekt budy dla psa powinien uwzględniać rozmiar wejścia dopasowanego do gabarytów pupila. W tym celu mierzymy wysokość psa od karku, aż do ziemi. Następnie dodajemy przynajmniej 5 cm. Dobrze będzie także zmierzyć szerokość pupila. Dodajemy do niej ok. 10 cm. Wysokość budy powinna być przynajmniej o kilka centymetrów większa od wielkości psa, mierzonej na wysokości jego głowy. Dzięki dokładnym pomiarom wymiary budy dla psa będą dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb. Jednak nie oznacza to jeszcze końca naszych przygotowań.

Ocieplana buda dla psa

W drugim etapie określamy częstotliwość przebywania psa na zewnątrz. Jeśli zwierzę przebywa w ogrodzie jedynie sporadycznie, wówczas możemy wykonać prostą budę bez ocieplenia. Zakładamy tutaj, że w okresie zimowym pupil przebywa wraz z nami w ogrzewanym pomieszczeniu. W przeciwnym wypadku konieczna będzie dobrze ocieplona buda dla psa. Warstwę ocieplenia wykonujemy nawet wtedy, gdy pies ma nocować na zewnątrz w okresie jesiennym bądź wiosennym, kiedy buda ocieplana dla psa jest szczególnie niezbędna. Poranne spadki temperatur mogą być dla niego bardzo uciążliwe. Ocieplona buda dla psa stanowi lepsze zabezpieczenie przed działaniem niekorzystnych warunków pogodowych, a przy okazji zapewnia większy komfort.

Ciekawy projekt budy dla psa - buda z przedsionkiem

Buda dla psa nie musi wcale posiadać prostej, kwadratowej konstrukcji z dwuspadowym lub jednospadowym dachem. Coraz większą popularnością cieszą się estetyczne budy z przedsionkiem. Wielkość przedsionka zależy oczywiście od gabarytów pupila oraz ilości miejsca w ogrodzie. Przy odpowiednim rozplanowaniu prac będziemy w stanie wykonać estetyczny przedsionek, który zwiększy komfort pupila. Dużym atutem tego rozwiązania jest też atrakcyjny design.

Buda z przedsionkiem ładnie prezentuje się w ogrodzie i posiada praktyczne zastosowanie. Dzięki dodatkowemu przedsionkowi ograniczamy intensywność wiatru dochodzącego do wnętrza budy. To z kolei wpływa na zwiększenie komfortu cieplnego podczas chłodniejszych dni i wieczorów.

Jak zbudować budę? Przegląd potrzebnych materiałów

Ustaliliśmy już wstępnie, jak przygotować projekt budy dla psa. W następnym kroku przychodzi czas na wybór materiałów. Najprostsza buda dla psa może powstawać z drewnianych desek oraz krawędziaków. Jednak znacznie lepszym pomysłem okazuje się wybudowanie ścian i podłogi z płyty OSB. Płyta będzie łatwiejsza w obróbce i zapewni większą szczelność. Więcej o płytach OSB, nadających się na budy dla psów, przeczytasz w tym artykule.

Ocieplana buda dla psa zostaje wykonana dwuwarstwowo. Pomiędzy szkielet z płyt OSB układa się izolację ze styropianu (grubości 2-5 cm). Do izolacji ścian i podłogi nie należy stosować wełny mineralnej. Jest ona zbyt podatna na podciąganie wilgoci. Kompletując niezbędne materiały, pamiętajmy też o folii izolacyjnej. Ułożymy ją na dnie podłogi. Dzięki temu zmniejszymy poziom wilgoci dochodzącej do drewnianej konstrukcji.

Buda dla psa z przedsionkiem i ocieplana to świetne lokum dla naszego pupila. Buda dla owczarka zbudowana z drewna i płyt pilśniowych jest prosta do wykonania samodzielnie
Jak zrobić budę dla psa? Krok po kroku od projektu budy po sam dach

Do złączenia wszystkich elementów w jedną całość warto wykorzystać łączniki cieślarskie. Dzięki nim buda dla psa będzie bardziej sztywna i zabezpieczona przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Ważnym materiałem będzie także preparat impregnujący. Wszystkie drewniane elementy budy dla psa powinny być starannie zaimpregnowane. Dzięki temu uchronimy konstrukcję przed szarzeniem, pleśnią oraz atakami szkodników. Więcej o impregnatach do drewna przeczytasz w tym artykule.

Osoby zastanawiające się, jak zrobić budę dla psa, powinny też przemyśleć kwestię materiału na dach. Możemy tu zastosować zwykłą płytę OSB. Jednak z estetycznego punktu widzenia lepiej sprawdza się dach z gontu bitumicznego. Dużym atutem gontu jest dobra izolacja przeciwwilgociowa i ochrona przed zalegającym śniegiem. Duża buda z przedsionkiem i dachem pokrytym gontem świetnie prezentuje się w ogrodzie. Jednocześnie jest bardzo żywotna oraz odporna na działanie zmiennych warunków pogodowych.

Zrób sam budę dla psa przy użyciu podstawowych narzędzi

Zastanawiając się, jak zrobić budę dla psa musimy pamiętać o skompletowaniu niezbędnych narzędzi. Wykonując prostą budę z desek bądź płyt OSB, moglibyśmy ograniczyć się do ręcznej piły. Jednak miejsca przecięcia materiału byłyby mocno wyszczerbione. Przy zastosowaniu piły trudno też o precyzyjne wycięcie wejścia do budy. Dlatego do prac warto wykorzystać pilarkę.

Do budowy budy przyda się też wiertarka, wkrętarka, metrówka, poziomnica oraz szlifierka. Jeśli planujemy wykonanie pokrycia z gontu bitumicznego, przyda się również palnik gazowy. Więcej o goncie bitumicznym przeczytasz w tym artykule.

Jak zrobić budę dla psa - dodatkowe akcesoria

Wnętrze budy jest twarde i niewygodne, dlatego warto umieścić w nim odpowiednie tworzywo wykończeniowe. W ofertach sprzedaży znajdziemy specjalne materace i leżanki dla psów. Do użytku na zewnątrz nadają się produkty wodoodporne. Będą łatwe do utrzymania w czystości, nie nasiąkną wodą i zapewnią psu odpowiedni komfort wypoczynku. Ważne jest to przede wszytkim, jeśli chodzi o legowisko dla psów.

Wykończenie wnętrza budy dla psa

Wnętrze budy możemy też wyścielić kocami. Jednak zwykły materiał bardzo łatwo absorbuje wilgoć i okazuje się trudny do utrzymania w czystości. Jeszcze innym, popularnym rozwiązaniem jest wyścielanie wnętrza budy słomą. To rozwiązanie także nie jest pozbawione wad. Słoma jest nietrwała, a pies może ją szybko wyciągnąć z wnętrza budy. Dodatkowo łatwo pyli i może powodować zapalenie spojówek u naszego pupila.

Buda dla psa z gotowych elementów

Podczas budowy budy dla psa możemy też skorzystać z gotowych elementów. Jednym z nich są specjalne, uchylne drzwiczki. Tego typu produkty przeważnie posiadają transparentne wykończenie. Chronią wnętrze budy przed opadami atmosferycznymi i silniejszym wiatrem. Pies z łatwością otwiera je pyskiem podczas każdego wchodzenia lub wychodzenia ze swojego azylu. Jednak warto pamiętać, aby w czasie letnim drzwi były przez cały czas otwarte. Umożliwi to lepszą cyrkulację powietrza we wnętrzu budy i zabezpieczy je przed przegrzaniem.

Jak zrobić budę dla psa krok po kroku?

Buda dla psa nie jest wcale trudna do wykonania. Cały proces możemy streścić w kilku prostych krokach. Poniżej wskażemy krok po kroku jak zrobić budę dla psa.

Krok 1 budowa podstawy budy

Prace montażowe rozpoczynamy od podstawy budy. Tworzymy szkielet z krawędziaków. Od spodu montujemy zaimpregnowaną płytę OSB. Bezpośrednio pod nią powinna znajdować się folia izolacyjna. Dzięki temu ograniczymy zabezpieczymy budę przed wilgocią pochodzącą z podłoża.

W środku szkieletu podłogi układamy płyty styropianowe. Następnie montujemy wierzchnią płytę OSB.

Wielkość podstawy pod budę nie musi równać się z rozmiarami jej wnętrza. Buda dla psa z przedsionkiem powinna powstać na większej, dociętej pod odpowiedni wymiar płycie. Boki płyty mogą posiadać nieestetyczne wykończenie. Dlatego warto je dodatkowo oszlifować po zakończeniu przycinania.

Wskazówka: Płyty OSB impregnujemy dopiero po docięciu. Dzięki temu każdy wierzchni fragment budy będzie dobrze zabezpieczony przed działaniem niekorzystnych warunków pogodowych oraz przed atakami szkodników.

Budowę budy dla psa można wykonać za pomocą zwykłych narzędzi. Zaczyna się ją od budowy szkieletu podtrzymującego ściany.
Jak zrobić budę dla psa? Krok po kroku od projektu budy po sam dach

Krok 2 – budowa szkieletu ścian budy

Na przygotowanej uprzednio podstawie montujemy szkielet z krawędziaków. Następnie docinamy płyty OSB. Potrzebne nam będą podwójne, pełne płyty na ściany boczne oraz jedna pełna płyta na ściankę tylną. Przednia ścianka powinna posiadać odpowiednie wycięcie, stanowiące wejście do wnętrza budy.

Po wycięciu płyt OSB montujemy ściany wewnętrzne. Następnie układamy w stelażu ocieplenie ze styropianu. W ostatnim kroku montujemy ściany zewnętrzne.

Wskazówka: Niektórzy rezygnują z budowy podwójnej ściany i pozostawiają odsłonięty styropian (we wnętrzu budy). Niestety takie praktyki nie mają żadnego uzasadnienia praktycznego. Pies szybko rozdrapie styropian i uszkodzi całą powłokę ocieplenia. Co więcej, kulki styropianu będą pojawiały się w ogrodzie jeszcze przez długie tygodnie, a nawet miesiące. Dlatego zaleca się wykonanie podwójnej ściany i ukrycie ocieplenia w jej wnętrzu. Styropian do ocieplenia budy wybierzesz łatwo dzięki lekturze tego artykułu.

Krok 3 – budowa dachu budy dla psa

Konstruując budę dla psa moglibyśmy wykonać dach razem ze szkieletem ścian. Takie rozwiązanie wydaje się łatwiejsze w wykonaniu. Niestety niesie ze sobą także pewne wady. Wnętrze budy dla psa powinno być od czasu do czasu posprzątane i zdezynfekowane. Docieranie do wnętrza przez ulokowany nisko otwór w ścianie okazuje się bardzo mało wygodne. Dlatego znacznie praktyczniejszym pomysłem będzie budowa dachu zdejmowanego. W razie potrzeby możemy w dowolnej chwili unieść zadaszenie i przenieść je w inne miejsce. W ten sposób zyskujemy wygodny dostęp do wnętrza. Możemy wygodnie oczyścić budę, zmienić posłanie czy zdezynfekować wewnętrzną płytę OSB.

Budowa konstrukcji dachowej przebiega podobnie jak w przypadku ścian i podłogi. Na wstępie tworzymy dwuspadowy stelaż z krawędziaków. Następnie montujemy płyty OSB od strony wewnętrznej. Układamy na nim ocieplenie z płyt styropianowych i montujemy zewnętrzną płytę OSB. Dobrze będzie zaprojektować dach w taki sposób, aby klinował się na ścianach budy. W ten sposób zminimalizujemy ryzyko zmiany jego położenia.

Niektórzy fachowcy polecają też zamontowanie dachu na specjalnych zawiasach. Dzięki nim nie musimy zdejmować zadaszenia. Wystarczy je podnieść z jednej strony i otworzyć na zawiasach.

Wskazówka: Dach możemy wykończyć w bardziej estetyczny sposób. Sprawdzonym sposobem jest tu gont bitumiczny. W ofertach sprzedaży znajdziemy gonty o różnorodnym wykończeniu. Z łatwością dopasujemy je do stylistyki aranżacji ogrodowej. Dobrze zamontowany dach z gontu bitumicznego nie jest jedynie ozdobą. Jego zadaniem będzie również odprowadzenie opadów atmosferycznych oraz ochrona przed podciekaniem wilgoci do wnętrza.

Optymalna lokalizacja budy dla psa

Nasza buda dla psa jest już gotowa. Trzeba jeszcze ustalić kwestię jej lokalizacji. Zarówno nieocieplona, jak i ocieplona buda dla psa powinny znajdować się w miejscu zacienionym. Nie należy ustawiać ich w przestrzeniach wyeksponowanych na intensywne działanie promieni słonecznych. Wnętrze budy jest niewielkie i bardzo szybko się nagrzewa. Pomyślmy o tym wybierając lokalizację. Najlepiej byłoby ustawić budę pod drzewem bądź za wyższym budynkiem. W ten sposób zapewnimy psu cień o każdej porze dnia.

Wybierając lokalizację warto też zwrócić uwagę na orientacje wejścia względem stron świata. Do wnętrza budy nie powinna dostawać się woda deszczowa, ani porywisty wiatr. W Polsce większość wiatrów nadciąga od strony zachodniej. Dlatego dobrze byłoby zorientować wejście do budy na stronę wschodnią.

Pamiętajmy też, że buda nie może stać na nieosłoniętej ziemi. Doprowadzi to do szybkiego zawilgocenia podstawy i zwiększy uczucie chłodu w okresie zimowym. Znacznie lepszym rozwiązaniem okazuje się ustawienie budy na palecie bądź dodatkowym stelażu z desek.

ikona podziel się Przekaż dalej